Dünya genelinde en kaliteli olarak tescillenmiş Giresun fındığı ile ilgili Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan'dan çarpıcı açıklama geldib Karan, tekelci firmanın fındık piyasasında istediği gibi atını koşturmaya devam ettiğini kaydetti.

Karan yaptığı açıklamada, fındık serbest piyasasının tamamen tekelci firmanın kontrolüne geçtiğini, bu firmanın piyasayı istediği gibi yönettiğini, fındık fiyatını kafasına göre yükseltip, düşürdüğünü buna da Rekabet Kurumu’nun seyirci kaldığını ifade etti.

Türkiye'den İsrail'e 54 ürün grubunda Ticaret kısıtlaması Türkiye'den İsrail'e 54 ürün grubunda Ticaret kısıtlaması

Ekran Resmi 2023-11-01 13.02.38

Devlet tarafından açıklanan 84 lira fındık taban fiyatına karşılık tekelci firmanın 75 lira alım fiyatı açıkladığını ve bu fiyatı 95 lira olarak güncellediğini hatırlatan Karan, “Şu anda fındıkta en güçlü alıcı konumunda bulunan bu firmaya resmen kapitülasyon verilmektedir. Bu firma serbest piyasada fındık fiyatını 100 liranın altında kendi belirlediği fiyatta tutmak istiyor. Tekelci firma müdahale edene kadar, serbest piyasada 110 lira bandını aşan ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinden olan fındığa yazık ediliyor. Bir an önce bu firma inceleme altına alınmalı, fındık üzerindeki baskı kaldırılmalıdır. Bu firma devletten daha büyük mü? Fındık fiyatına istediği gibi dizayn ediyor? İşine geldiği gibi fındık fiyatını yükseltip, düşürüyor? Burada kazanan kim? Kaybeden kim? Bunun çok iyi irdelenmesi lazım. Kazanan apaçık belli aslında. Kaybeden ise Türk üreticisi ve Türk ekonomisidir” dedi.