"İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi birşey sözkonusu olamaz"

Londra’da gençlerin sorularını yanıtlayan Hayrünnisa Gül, bir soru üzerine ilkokullarda başörtüsü konusuna değinerek, "Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız. İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını verir" şeklinde konuştu.

Londra’daki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünissa Gül, kaldığı Mandarin otelde bu ülkede yaşayan ve hala eğitimini sürdüren Türk üniversite öğrencileri ve Londra’da faaliyet gösteren öğrenci dernekleri üyeleri ile bir araya geldi.

İngiltere'de eğitim gören Türk öğrencilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, burada yaptığı konuşmasında gençlere, 'Bu ülkede sizler bizim aynamızsınız . Yurtdışında eğitim gören her genç bizim için büyük bir kazanç. Sizlerle gurur duyuyorum. Her gittiğim ülkede sizler gibi başarılı gençlerle karşılaşınca kendimi dünyanın en zengin First Lady’si hissediyorum ’ diye seslendi.

“TÜRKİYE’DE FIRSATLAR DEĞİŞTİ’

Gençlerle yaptığı samimi sohbetin ardından kürsüye çıkarak konuşan Gül, gençlere, ‘Türkiye’de imkanlar ve fırsatlar değişti. Hedeflerinizi yüksek tutun. Biz bugünleri hayal bile edemezdik. Başı örtülü olduğu için bu ülkelere gelerek eğitim şansı arayan gençler için daha önce üzülüyordum ama şimdi görüyorum ki bunlar sizin ve bizim için hep çok büyük kazançlar oldu. Türkiye kendini geliştiriyor. Şimdiki gençler çok şanslı. Türkiye’nin eskiye göre daha fazla cazibesi ve gücü var' dedi.

"İNGİLTERE’DE EĞİTİM GÖREN GENÇLERİN SAYISI ARTMALI”

Yurtdışında eğitim görebilmenin büyük bir fırsat olduğunu belirten Gül, Türkiye'nin İngiltere ile güçlü ve eskiye dayanan tarihi geçmişi olduğunu hatırlatarak, bu ülkede sayısı 2 bin 500 olan yüksek öğrenimde okuyan öğrenci sayısının yetersiz olduğuna dikkati çekti.

‘LONDRA’DA KENDİMİ EVİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM’

Öğrencilerle bir saatten uzun bir görüşme yapan Gül, kendisi için Londra’nın ayrı bir anlamı olduğunu, bu şehrin kendisi için anısal bir şehir olduğunu belirterek, burada kendini evinde gibi hissettiğini söyledi. Gençlere her şeye pozitif bakmaları öğüdü veren Hayrünnisa Gül, ‘Eğitim için çok büyük projelerimiz var . Eğitim her engeli aşar. Hayata pozitif bakın. İyi şeyler düşünün ve öyle olsun’ mesajı verdi.

‘ULAŞILMAZ FİRST LADY OLMAK İSTEMİYORUM’

Gençlere uzun uzun öğütler veren Bayan Gül, ‘Türkiye’de imkanlar geçen yıllara göre arttı.Türkiye’ye döndüğümüzde iş bulamayız diye düşünmeyin. Türkiye’de çok iş imkanı var ve biz daha fazlasını yapmak için hiç durmadan çalışıyoruz. Cumhurbaşkanlığı web sitesine gelen bütün elektronik postaları değerlendiriyoruz. Bize ulaşamayan kimse kalmadı ve kalmasını istemiyoruz. Ben bazen Abdullah’tan daha fazla çalışıyorum beni ofisime gelip buluyorlar. Ulaşılmaz First Lady olmayı hiçbir zaman istemedim. Özellikle eğitime çok önem veriyoruz. Bize gelen her postayı değerlendiriyoruz’ şeklinde konuştu.

İLKOKULLARDA BAŞÖRTÜSÜ TAKILMASI KONUSUNDAKİ CEHALETİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

Gençlerin sorularını da yanıtlayan Bayan Gül, bir soru üzerine ilkokullarda başörtüsü konusuna da değindi. ‘İlkokullarda başörtüsü konusuna sıcak bakıyor musunuz?’ şeklindeki soruya; ‘Bu konuda yaşanan bir cehalet varsa biz bunu da ortadan kaldıracağız. İlkokul öğrencisinin kendi isteği ile başörtüsü takması gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu konuda karar verecek yaşa geldiğinde kararını kendi verir’ şeklinde cevapladı.