banner314

banner325

Son Dakika

Son dakika... Rusya Ukrayna'ya saldırdı... Savaş başladı

Rus lider Putin Ukrayna'yı işgale başladıklarını televizyondan duyurdu, Rus ordusu askeri tesislere füze saldırıları gerçekleştirdiğini açıkladı. Ukrayna, 5 savaş uçağını düşürdü, Ukrayna'nın açıklamasını Rusya yalanladı.

DIŞ HABERLER 24.02.2022, 09:10 24.02.2022, 09:28 Murat Aydın
Son dakika... Rusya Ukrayna'ya saldırdı... Savaş başladı

Rus lider Putin Ukrayna'yı işgale başladıklarını televizyondan duyurdu, Rus ordusu askeri tesislere füze saldırıları gerçekleştirdiğini açıkladı. Rus birlikleri Karadeniz kıyısındaki Ukrayna kentleri Mariupol ve Odesa'ya çıkarma yapıyor. ABD Başkanı Biden, "Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur" dedi.

Rusyanın saldırısının ardından Ukrayna Savunma Bakanlığı açıklama yaptı. Ukrayna, Rusya'nın 5 Savaş uçağını düşürdüğünü duyurdu. Rusya ise Ukrayna'nın açıklamasını yalanladı, 

Dünyanın haftalardır korkuyla beklediği haber bu sabah Rusya'nın başkenti Moskova'dan yayıldı, Vladimir Putin Ukrayna'ya savaş ilan etti. Rusya yalnızca Donbas'ta özel bir askeri operasyon yapıldığını savunsa da Ukrayna'nın her şehrine füze fırlattı, başkent Kiev'in de aralarında bulunduğu şehirlerde patlama sesleri duyuluyor.

08.50: Ukrayna Rusya'ya ait bir uçak düşürdü. Buna göre Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda bir uçağı hedefledi. 

08.40: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Görküşmede, Erdoğan'ın Putin'e saldırıdan vazgeçmesini söylediği öne sürüldü. 

08.35 : Ukrayna ordusu, Rus birliklerinin Odessa'ya çıkarma yaptıkları haberlerini yalanladı. Ukrayna ayrıca, Rus işgalcilerin hava saldırısını püskürttüğünü de aktardı.

08.30 : İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın Ukrayna'da askeri operasyon başlatmasının ardından Ukraynalı mevkidaşı ile görüştüğünü söyledi.

Putin'in Ukrayna'ya yönelik bu sebepsiz saldırıyı başlatarak kan dökme ve yıkım yolunu seçtiğini belirten Johnson, Twitter mesajında, "İngiltere ve müttefiklerimiz kararlı bir şekilde yanıt verecek" diye yazdı.

08.30 : Rusya, işgale giriştiği Ukrayna'nın hava savunma sistemleri, deniz üsleri ve hava kuvvetlerinin vurulduğunu açıkladı. Rus ordusu, saldırılarda yüksek hassasiyetli silahların kullanıldığı bilgisini verdi.

08.25 : Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın gayr-ı meşru saldırısının ardından Avrupa için kara günler yaşandığını söyledi. Rus saldırısını kınayan Scholz, "Bunlar Ukrayna için korkunç ve Avrupa için kara günler" dedi.

08.10 : BBC'nin Kiev'deki muhabiri Paul Adams, Kiev'de ilk siren seslerinin duyulmaya başlandığını söyledi. Siren sesleri BBC News canlı yayınında da duyuluyor.

08.05 : Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın gerekçesiz saldırısını şiddetli bir şekilde kınadıklarını açıkladı.

08.00 : Uluslararası haber ajansları Ukrayna'nın birçok kentinde arka arkaya patlamaların duyulduğunu aktarıyor. Ukrayna lideri Zelenskiy, ülkesinin altyapılarına ve sınır muhafızlarına füze saldırıları düzenlediğini söyledi.

07.50 : ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Zelenskiy, "Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız" dedi.

Ukrayna lideri, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi'ne ülkede sıkıyönetim ilan etme çağrısında bulundu. Konseyin konuyu karara bağlamak için acil bir toplantı yapması bekleniyor.

07.45 : Kiev Belediye Başkanı, şehir sakinlerinden evlerinden dışarı çıkmamalarını istedi. Ukrayna'nın başkentindeki patlamaların ardı arkası kesilmiyor.

07.40 : NATO Genel Sekreteri Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 'pervasız ve sebepsiz saldırısını' kınadı. Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Rusya'nın işgalinin 'sayısız' hayatı tehlikeye attığı konusunda uyarıda bulundu.

Stoltenberg, ayrıca NATO üyelerinin 'Rusya'nın saldırgan eylemlerinin sonuçlarını ele almak için bir araya geleceğini' söyledi.

Stoltenberg yaptığı açıklamada, "Rusya'nın sayısız sivilin hayatını riske atan Ukrayna'ya yönelik pervasız ve sebepsiz saldırısını şiddetle kınıyorum" ifadelerini kullandı ve ekledi: "Tekrarlanan uyarılarımıza ve diplomasiye girmek için bitmek bilmeyen çabalarımıza rağmen, Rusya bir kez daha egemen ve bağımsız bir ülkeye karşı saldırganlık yolunu seçti."

Stoltenberg, ayrıca "Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlalidir ve Avrupa-Atlantik güvenliğine ciddi bir tehdittir. Rusya'yı askeri harekatını derhal durdurmaya ve Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymaya çağırıyorum." dedi. NATO Genel Sekreteri, sözlerini "Bu korkunç zamanda Ukrayna halkının yanındayız. NATO tüm müttefikleri korumak ve savunmak için elinden gelen her şeyi yapacak" diyerek sürdürdü.

NATO üyesi ülkelerin daimi temsilcileri bu sabah olağanüstü toplanacak.

07.35 : Wall Street Journal: ABD ve müttefikleri Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'yı geniş yaptırımlarla vuracaklar. Amerikalı yetkili, " Yaptırımlar Rusya'nın finansal sistemini şok edecek, piyasalarını vuracak, büyümesini frenleyecek ve sanayisini duraklatacak" diye konuştu.

07.30 : Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Putin'e çağrı yaptı, "İnsanlık adına askerlerinizi geri çekin" dedi.

 07.20 : Ukrayna'nın başkenti Kiev ile Harkov şehirleri füze saldırılarına uğradı.

07.10 : Rusya birlikleri, Karadeniz'in iç kısmındaki Azak Denizi ile Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Odesa'da çıkarma operasyonu düzenliyor. Rus medyası, askerlerin Mariupol ve Odesa'da karaya çıktığını bildiriyor.

07.05 : Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Twitter paylaşımında Putin'in ülkesine geniş çaplı bir işgal başlattığını söyledi. Ülkesinin barışçıl şehirlerinin saldırı altında olduğunu belirten Kuleba, "Ukrayna kendisini savunacak ve de kazanacak. Dünya Putin'i durdurabilir ve durdurmalıdır. Şimdi harekete geçme zamanı" diye yazdı.

07.00 : Rusya, Ukrayna'nın askeri tesislerini hedef alan füze atışlarının yerel saatle 05.00'te başladığını duyurdu.

RUSYA SAVAŞ UKRAYNA'NIN DOĞUSUYLA SINIRLI

07.00 : Rusya'nın Birleşmiş Millletler temsilcisi, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı açıklamada Rusya'nın açtığı savaşın yalnızca Ukrayna'nın doğusuyla sınırlı olduğunu savundu. Ukrayna'nın BM Temsilcisi ise Rusya'nın ülkesine savaş açtığını söyledi.

Ukrayna'nın BM Büyükelçisi, Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "Rusya Federasyonu büyükelçisi, üç dakika önce devlet başkanın ülkeme savaş ilan ettiğini doğruladı" dedi.

06.55 : Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Belgorod eyaletinde bir dizi patlama meydana geldi.

06.55 : Kiev Havalimanı'nda uçuşlar iptal edildi.

06.50 : AFP haber ajansı, Ukrayna'nın doğusundaki Mariupol şehrinde patlamalar duyulduğunu bildirdi.

06.35 : ABD Başkanı Joe Biden yayımladığı yazılı açıklamada, "Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur" dedi.

ABD ile müttefiklerinin birleşik ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğini belirten Biden, 'tüm dünyanın Rus askeri güçlerinin sebepsiz ve haksız bir saldırısına maruz kalan Ukrayna halkı için dua ettiğini' söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, gece yarısı yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bile ABD'nin Rusya ile savaşmayacağını açıklamıştı. Psaki "Askerlerimizi Rusya ile savaşmaları için Ukrayna'ya göndermeyeceğiz" demişti.

Bir gazetecinin "Rusya tüm Ukrayna'yı işgal etse bile mi?" sorusuna ise Psaki "Bu birkaç adım ilerisiyle ilgili bir soru ama size Başkan'ın açıkça ve tutarlılıkla söylediği şeyi aktarabilirim: ABD askerlerini Ukrayna'ya göndermeyecek" diye yanıt vermişti.

KİEV'DEKİ PATLAMA CNN CANLI YAYININDA DUYULDU

06.30 : Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki patlamalar az önce CNN canlı yayınında duyuldu.

Muhabir Matthew Chance'in canlı yayını sırasında, büyük patlama sesleri geldi.

BBC'nin Kiev'deki muhabiri Paul Adams, kentte beş ila altı 'patlama' duyduğunu bildirdi

Adams, ülkenin başka yerlerinde de patlamalar olduğunu yönelik haberler geldiğini aktardı.

06.20 : Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde olan BBC Doğu Avrupa Muhabiri Sarah Rainsford, bölgede büyük bir patlamanın duyulduğunu söyledi.

PUTİN'DEN SAVAŞ İLAN ETTİ

05.50 : Rusya lideri Vladimir Putin, dünyanın korktuğu açıklamayı yaptı ve Ukrayna'ya savaş ilan etti. Putin, ordu birliklerinden Ukrayna'nın kuzeyindeki Donbas'ta özel bir askeri operasyon gerçekleştirmesini istedi.

Ukrayna'nın tümünü işgal etmek gibi bir planlarının olmadığını kaydeden Putin, Donbas'taki muharebe bölgesinde bulunan Ukraynalı askerlere silahlarını bırakıp evlerine dönmeleri çağrısında bulundu.

Putin, dökülebilecek herhangi bir kandan Ukrayna'nın sorumlu olacağını ileri sürdü.

Putin'in televizyonda yayımlanan duyurusu esnasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Ukrayna kriziyle ilgili acil toplanmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, TSİ 05.30'da Ukrayna krizini konuşmak üzere New York'ta toplandı.

Konsey, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in talebiyle üç gün içerisinde ikinci kez toplanmış oldu.

Toplantı, Kremlin'in ayrılıkçı Donetsk ve Lugansk bölgelerinin, Putin'den Kiev'in saldırganlığının püskürtülmesi için yardım istediğini duyurmasının ardından başladı.

Güvenlik konseyi toplantısını buradan izleyebilirsiniz.

Toplantıda ilk sözü alan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, doğrudan Putin'e seslenerek, "barışa bir şans vermesi" çağrısında bulundu.

05.25 : ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan NBC News kanalına yaptığı açıklamada, Rusya'nın bu gece bitmeden Ukrayna'yı işgal edebileceğini söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'nın sınırları boyunca kuzeyde, doğuda ve güneyde askeri birliklerini hazır ettiğini belirten Blinken, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı büyük çapta bir saldırı başlatması için için her şey hazır görünüyor" dedi.

Gazetecinin, "Açıkça sormam gerekirse, bu gece işgal olacak mı?" sorusuna ise Blinken şu yanıtı verdi: "Kesin bir tarih veya saat veremem ama Rusya'nın ilerlemesi için her şey hazır."

Rusya'yı işgalden vazgeçirmek için hala fırsat olduğunu söyleyen Blinken, "Ancak tekrar söylemem gerekirse Rusya saldırı başlatmanın son safhasında" diye konuştu.

Blinken, Rusya'nın gerilimi tırmandırması halinde kendilerinin de aynı şekilde davranacaklarını vurguladı ve "Bu yüzden ne düşünüyorlarsa bunu da hesaba katmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Eğer bu Putin'i durdurmazsa, ileride çok büyük sonuçların olacağını, Rusya'nın uzun süre ödemek zorunda kalacağı bir bedelin olacağını tüm müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte açıkça belirttik."

01.20 : Rusya lideri Vladimir Putin'in bağımsızlığını tanıdığı Ukrayna topraklarındaki ayrılıkçıların yönetimleri Donetsk ve Lugansk, Rus ordusundan yardım istedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, kağıt üstündeki Donetsk ve Lugansk liderlerinin Kremlin'e bir mektup yazarak Rusya Devlet Başkanı Putin'den, "Ukrayna saldırganlığını bertaraf edebilmek için Rus ordusunu göndermesini" talep ettiğini duyurdu.

Rus basınına konuşan, Rusya'nın tanıdığı Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin lideri Denis Puşilin, Ukrayna'nın Donetsk'in tamamından çekilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrılıkçılar bölgenin yalnızca bir kısmını elinde tutuyor.

Uzmanlar, Rusya'nın bu talepleri Ukrayna'ya karşı kapsamlı bir taarruz başlatmak için bir bahane olarak kullanabileceğini belirtiyor.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, bu iki bölgeye yeni Rus askerleri gönderildiğini açıkladı.

ABD basınına konuşan bazı ABD'li yetkililer, Rusya'nın sınırdaki birliklerinin yüzde 80'inden fazlasının taarruza hazır hale getirildiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
23
açık
Günün Anketi Tümü
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir