Avrupa’nın ve dünyanın önemli satranç turnuvaları arasında gösterilen Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, üst düzey sporcuların ilk hamleleriyle başladı.  

Ligde 149 sporcudan oluşan 12 takım şampiyon olmak için mücadele edecek.  

Dünyadan ve ülkemizden üst düzey başarılı satranç sporcularının katılımıyla düzenlenen Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi Ankara’da başladı.  

33’ü Büyükusta (Grandmaster-GM) olmak üzere 88 unvanlı sporcunun yarıştığı Süper Lig, toplam 149 satranç sporcusunun mücadelesine sahne olacak. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 12 takımın 11 tur boyunca şampiyonluk mücadelesi vereceği Lig, 20 Temmuz’da gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek. 

Dünyadan ve ülkemizden üst düzey satranç sporcularının yoğun ilgi gösterdiği Satranç Süper Ligi’nde Azerbaycan’dan GM Shakhriyar Mamedyarov, GM Rauf Mamedov, GM Eltaj Safarlı ve GM Nijat Abasov, Ukrayna’dan GM Anton Korobov ile GM Andrei Volokitin, FIDE’den GM Murzin Volodar, Hindistan’dan GM Gukesh Dommaraju, GM Nihal Şarin ile GM Gujrathi Vidit Santoshyer alıyor. Ayrıca Makedonya’dan GM Leon Luke Mendonca, GM Denis Kadric, Sırbistan’dan GM AleksandarIndjic, FIDE’den GM Anton Demchenko, Özbekistan’dan GM Nodirbek Yakubboev, Bulgaristan’dan GM Ivan Cheparinov gibi önemli sporcular da Türkiye İş Bankası Süper Ligi’nde hamle yapıyor. 

Süper Lig’de GM Mustafa Yılmaz, GM Vahap Şanal, GM Emre Can, GM Mert Yılmazerli, GM Dragan Solak, GM Cemil Can Ali Marandi, GM Kıvanç Haznedaroğlu ve GM Cemil Aghamaliyev’den oluşan sekiz Türk Büyükusta mücadele ediyor. Kadınlarda ise IM Ekaterina Atalık ve WGM Kübra Öztürk Örenli yarışıyor. 

Ligde; 20 Uluslararası Usta (International Master-IM), 5 Kadın Büyükusta (Women Grandmaster-WGM), 20 FIDE Ustası (FIDE Master), 3 Kadın Uluslararası Usta (Woman International Master-WIM) ve 7 Aday Usta (Candidate Master) yer alıyor. 

Ülkemizden ve dünyadan önemli sporcular bir arada

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat Sözen, Süper Lig’in açılışı vesilesiyle yaptığı değerlendirmede, bir zekâ ve strateji sporu olan satrançta ülkemizin uluslararası çapta gurur verici başarılara imza attığını belirterek, Türkiye’nin uluslararası turnuvalarda alınan sonuçlar ve satranca duyulan ilgi açısından dünyanın önemli ülkeleri arasında değerlendirildiğini vurguladı. Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’nde ülkemizden ve dünyadan önemli sporcuların mücadele edeceğini belirten Sözen, “Dünyanın önemli turnuvalarından birisi haline gelen, her yıl öncekine göre daha zorlu mücadelelerin ve çok güzel maçların yaşandığı Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi’ne katılan tüm kulüplere ve sporculara başarılar diliyorum” dedi.  

Lig, ustaların taktikleri ve stratejilerine sahne olacak

Yeşilay Kamp Lideri Yetiştirme başvuruları başladı Yeşilay Kamp Lideri Yetiştirme başvuruları başladı

Dünyanın en prestijli satranç ligleri arasında gösterilen “Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi”nde çok başarılı satranç ustalarının hamle yapacağını kaydeden Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay da şöyle konuştu: 

“Süper Lig’de 12 güçlü takımımız 11 tur boyunca şampiyonluk mücadelesi verecek. Dünyadan ve ülkemizden çok üst düzey sporcuların yer alacağı Süper Lig, ustaların taktikleri ve stratejilerine sahne olacak. Ülkemizin en başarılı satranç ustalarının nefes kesen mücadelesi de ilgiyle izlenecek. Azerbaycan’dan Ukrayna’dan, Hindistan’dan Makedonya’dan, Sırbistan’dan, Özbekistan’dan Bulgaristan’dan dünyanın takip ettiği birçok ülkeden başarılı üst düzey ustalar da ligimizde yarışıyor. Bu, aslında Türkiye’nin satrançta geldiği noktayı göstermesi açısından önemli. Türk satrancı altyapıdan yetişen sporcularıyla dünyada ve Avrupa’da rüzgar estiriyor. Ustalarımızın sayısı artıyor, ELO sıralamasında ülkemiz sürekli yükseliyor. Madalyalarımız gurur veriyor. Son yıllardaki bu başarı grafiğinde dünyada adından söz ettiren bir ülke olmamızda katkısı olan Gençlik ve Spor Bakanlığımız başta olmak üzere ana sponsorumuz Türkiye İş Bankası ve tüm satranç ailemize gönülden teşekkür ediyoruz. Süper Lig’de yarışan tüm sporcularımıza da başarılar diliyorum.”