Türkiye'nin ilk kez ikinci tur seçim yaşayacağını belirten uluslararası medya, 14 Mayıs'ta kurulan sandıklardan çıkarılacak beş dersi sıraladı.

İngiliz Financial Times gazetesi, 'Türkiye’de seçim ikinci tura giderken avantaj Erdoğan’da' manşetiyle çıktı. "Başlıca rakibini rahat bir şekilde yenerek ikinci tura giden Türkiye’nin tecrübeli lideri Recep Tayyip Erdoğan, iktidarını üçüncü bir on yıla uzatma yolunda görünüyor" diyen gazete, Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’ndan 2 milyon oy daha fazla almayı başarmasının yanı sıra parlamentoda da çoğunluğu alarak, ikinci tur için şansını yükselttiğini vurguluyor.

NEW YORK TIMES: TÜRKİYE İLK KEZ İKİNCİ TURU YAŞIYOR

İngiliz Independent, ilk turda oyların yüzde 5,17’sini alan Sinan Oğan'ın Kılıçdaroğlu ya da Erdoğan’dan birini tercih etmesi halinde kazananı belirleyebileceğini kaydediyor. Ancak gazeteye göre, Kılıçdaroğlu’na Kürt seçmenlerin verdiği destek bu ihtimali daha da uzaklaştırıyor.

Amerikan New York Times, Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turu ilk kez yaşayacağını belirtirken, avantajın Erdoğan’da olduğunu, Sinan Oğan’a oy veren yüzde 5,7’lik kesimin ikinci turda büyük olasılıkla Erdoğan’ı tercih edeceğini tahmin ediyor. Gazete aynı zamanda parlamentoda çoğunluğu sağlamasının Erdoğan’ın lehine olacağını söylüyor.

New York Times kampanya döneminde Erdoğan’ın milliyetçi söylemini yükseltmesinin hem kendisi hem de muhafazakar parlamento ittifakının işine yaradığını aktarıyor. Gazete, kampanya sırasında Erdoğan’ın bir savaş gemisini İstanbul’da ziyarete açtığını, ABD’ye yönelik eleştirilerini sürdürdüğünü, hatta Biden’ın kendisini devirmeye çalıştığını söylediğini de aktarıyor.

ERDOĞAN BAŞI ÇEKİYOR

Politico dergisi, Beyaz Saray'dan 14 Mayıs seçimine ilişkin yapılan açıklamayı 'Biden, Türk seçimlerinde kim kazanırsa kazansın destekliyor' başlığıyla haberleştirdi. Washington, Başkan Joe Biden'ın kim kazanırsa kazansın Türk yönetimi ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini bildiriyor.

Politico'daki bir diğer haber, 'Türk seçimlerinde rakibi hayal kırıklığı yaşarken, Erdoğan ikinci tur çarpışmasında başı çekiyor' oldu. Hem Kılıçdaroğlu hem de Erdoğan'ın ilk turda yüzde 50'yi bulamadığını belirten Politico, Cumhurbaşkanı'nın ikinci tur galibiyeti için ivme yakaladığını, ana rakibinin ise ilk turda beklentilerin altında kaldığını kaydetti.

CNN International, 'Türk muhalefeti, ikinci turda Erdoğan ile çetin bir mücadeleye girişecek' başlığını tercih etti, muhabir Tamara Qiblawi seçim akşamı AK Parti İstanbul il binası önündeki atmosferi aktardı. CNN'nin haberinde, analistlerin seçimi üçüncü sırada bitiren Sinan Oğan'ın ultra milliyetçi seçmenlerinin ikinci turda Erdoğan'ı tercih edeceği tahminine yer verildi.

BEŞ DERS

Yunan Kathimerini gazetesi, 'Türk seçimleri: Yunanlar sonuçları nasıl görüyor?' başlığıyla sayfasına taşıdığı haberinin spotunda "Türk cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun ardından korkular ve umutlar-Atina'daki endişeler neler?" ifadesine yer verdi.

'Türk seçimlerinden beş ders' başlıklı haberde ise 'Ekonomi o kadar önemde değil, Kürt oyları muhalefet için yeterli olmadı, depremin sonuçları sınırlıydı, yükselen milliyetçilik ve anketler tepetaklak' değerlendirmesine yer verdi.

BİR ANDA ORTAYA ÇIKAN ANİ POPÜLARİTE

İtalyan La Repubblica, 'İşte, bu yüzden 28 Mayıs seçimlerinde favori Erdoğan' diyor:

AL JAZEERA, OĞAN'I İŞARET ETTİ

'Türkiye ikinci tur seçimi: Milliyetçi Sinan Oğan 'iktidar belirleyici' olabilir' diyen Al Jazeera, Oğan'ın yarışın dışında kaldığını ancak hala destekleyeceği aday ile ikinci turda kritik bir rol oynayabileceğini yazdı.

"Türkiye'deki dramatik seçimlerin ardından, siyasi yorumcuların dudaklarında yeni bir isim var:

Cumhurbaşkanlığının üçüncü adayı Sinan Oğan. Ata İttifakı'nın milliyetçi adayı oyların yüzde 5,17'sini aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 74 yaşındaki muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, kesin bir galibiyet için gereken yüzde 50 barajını geçemedikleri için 28 Mayıs'ta ikinci tura giderken bu seçmenlerin desteği hayati rol oynayacak."

'ERDOĞAN'IN GERİ DÖNDÜĞÜ GECE'

Foreign Policy dergisinin başlığı, 'Türkiye ikinci tur seçimlere hazırlanıyor' oldu. Dergi, tıpkı Al Jazeera gibi Sinan Oğan'ın aldığı oyları ve ikinci turda oynayacağı rolü öne çıkardı:

Doç. Dr. Sinan Ateş Cinayeti İddiannamesi kabul edildi Doç. Dr. Sinan Ateş Cinayeti İddiannamesi kabul edildi

Alman Süddeutsche Zeitung, 'Erdoğan'ın geri döndüğü gece' başlığını tercih etti. Gazeteye göre, Erdoğan ikinci tura kalsa da düelloyu çoktan kazandı. 

Editör: MURAT AYDIN