DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin "Cumhuriyet'in 100. yılı" programı kapsamında Hatay'da depremden etkilenen vatandaşları ziyaret etti. Babacan, “'Birlikte yüz yüze, nice yüzlere' diyerek yola çıktık, Hatay'dayız. Açılan yaraları unutmadan, birlikte sarmalıyız ki birbirimize bakacak yüzümüz olsun. Cumhuriyetimizin nice yüz yılları olsun" dedi.

Babacan, depremin 3. gününde Hatay'a geldiklerini, merkezi hükümet ile yerel yönetimin el ele vermesi gerektiğini anlattıklarını belirterek, "Hükümete sesleniyorum, depremden etkilenen her bir ilimiz için ayrıca kendi çapında her bir ilçemiz için bir koordinasyon yapısı mutlaka kurun" dedi.

Ekran Resmi 2023-10-23 20.11.25DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Hatay'da, bir restoranda gazetecilerle bir araya geldi.

İstanbul'da İmamoğlu'na AKP'den sert yanıt İstanbul'da İmamoğlu'na AKP'den sert yanıt

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Hükümete sesleniyorum; bir an önce depremden etkilenen her bir ilimiz için ayrıca kendi çapında her bir ilçemiz için bir koordinasyon yapısı mutlaka kurun, işte Meclis açık, bu koordinasyon yapısına biraz güç verin, sorunların yerelde, yerel tarafından çözülmesiyle ilgili kapıları açın" dedi.

Ekran Resmi 2023-10-23 20.10.46

'EN BÜYÜK SORUN BELİRSİZLİK'

Hatay'ın mazisinin, tarihin çok derinliklerinden geldiğini ve aynı zamanda birlikte yaşama kültürünün de kentte çok güçlü olduğunu anlatan Babacan, şöyle konuştu:

"8-9 aylık bir süre geçmesine rağmen Hatay'daki tablonun hala oldukça zor olduğunu, yaşam şartlarının çok güç olduğunu bizzat yerinde görme imkanını bulmuş olduk. En büyük sorun, belirsizlik. Yani imar planı çıkacak mı, ne zaman çıkacak, hangi şartlarda kim haklara sahip, yargı süreçleri dikkate alınıyor mu? Yarın biliyorsunuz TBMM'de, komisyonda ele alınmaya başlanacak bir yasa teklifi var.

Bu belirsizliğin bir kısmını da gidermeye dönük bir çalışma diye biz bunu anlıyoruz ama bir yandan da bazı belirsizlikler belki giderilirken yeni belirsizliklerin kapısını açma ihtimalini de görüyoruz. Bu kadar uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen hala plan, program konusunda eksikliklerin olması üzücü."

Ekran Resmi 2023-10-23 20.11.04

'KOORDİNASYON YAPISI KURULMALI'

Babacan, depremin 3. gününde Hatay'a geldiklerini, merkezi hükümet ile yerel yönetimin el ele vermesi gerektiğini anlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Mutlaka meslek örgütleri ve yerel kapasite devreye girmeli ve her şeyle ilgili bir koordinasyon yapısı kurulmalı ama bu koordinasyon yapısı kurulurken de 'A partisi, B partisi, bendensin, değilsin, ötekisin' demeden, gerçekten bu şehir için beraber bir çalışma yapısının kurulmasını önermiştik.

'KÖTÜ SONUÇLARI YAŞIYORUZ, YAŞAMAKTAYIZ'

Fakat bu olmadı. Bunun olmamasının da kötü sonuçlarını, sıkıntılarını gerçekten hala yaşıyoruz, yaşamaktayız. Hükümete sesleniyorum; bir an önce depremden etkilenen her bir ilimiz için ayrıca kendi çapında her bir ilçemiz için bir koordinasyon yapısı mutlaka kurun, işte Meclis açık, bu koordinasyon yapısına biraz güç verin, sorunların yerelde, yerel tarafından çözülmesiyle ilgili kapıları açın."

HATAY ZİYARETİNİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin "Cumhuriyet'in 100. yılı" programı kapsamında Hatay'da depremden etkilenen vatandaşları ziyaret etti. Babacan, “'Birlikte yüz yüze, nice yüzlere' diyerek yola çıktık, Hatay'dayız. Açılan yaraları unutmadan, birlikte sarmalıyız ki birbirimize bakacak yüzümüz olsun. Cumhuriyetimizin nice yüz yılları olsun" dedi.

Babacan, bugün partisinin "Cumhuriyet'in 100. yılı" programı kapsamında Hatay'daki depremzedeleri ziyaret ederek bölgedeki son durumla ilgili bilgi aldı. Babacan’a DEVA Partili Milletvekilleri Sadullah Ergin, Selma Aliye Kavaf, Cem Avşar, Sadullah Kısacık ve İrfan Karatutlu’nun yanı sıra DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nazlı Seda Vural eşlik etti.

Babacan, ziyaretiyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"'Birlikte yüz yüze, nice yüzlere' diyerek yola çıktık, Hatay'dayız. Açılan yaraları unutmadan, birlikte sarmalıyız ki birbirimize bakacak yüzümüz olsun. Cumhuriyetimizin nice yüz yılları olsun."