AKP Sözcüsü Ömer Çelik canlı yayında açıklama yaptı. Çelik, seçim sonucuyla ilgili açıklama yapmadığını belirterek gerçek oy oranını YSK'nın açıklayacağını söyledi.

AKP'li Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Sayın Kılıçdaroğlu adına konuşan sayın İmamoğlu ve Yavaş 13. Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu adına konuşuyoruz dediler. Seçim sonuçları belli olmadan Cumhurbaşkanını ilan etmek suretiyle bu cümleyi 5-6 kere kullandılar. Bunun kasıtlı yapıldığı belliydi. Aslında yapılması gereken siyasi adap icabı milletin iradesi tam olarak tecelli etmemişken sandıkların tamamı açılmamışken, milli iradeye saygı, siyasi partilerin temsilcilerine saygı, vatandaşlarımıza saygı çerçevesinde bu ifadeden dolayı basın toplantısından sonra çıktıkları 2’nci basın toplantısında özür dilemeleri gerekmekteydi. Oy sayım süreci devam ediyor. Tabloya baktığımızda Cumhurbaşkanımızın açık ara önde olduğu görülüyor. AK Parti ve Cumhur İttifakının Meclis’te açık ara güçlü pozisyonda olduğu görülüyor. Biz seçim sonucu şudur diye bir açıklama yapmıyoruz.

İmamoğlu 26 İlçe Belediye Başkanı ile Anıtkabir'de Ata'nın huzurunda İmamoğlu 26 İlçe Belediye Başkanı ile Anıtkabir'de Ata'nın huzurunda

Bu süreci yürüten kurumların yetkisine saygılıyız. Sürece saygı gösteren sonuca da saygı gösterir. Şu anda CHP tarafında sürece saygı gösterilmediği, özür dilenmediğini görüyoruz. Millet iradesi tecelli etmemiş sandıklar sayılmaya devam ediyor. Bu milli iradeye saygısızlıktır, bu sonucu berrak bir şekilde ortaya çıkarak bütün sürece saygısızlıktır. Biz bunu reddediyoruz.

Bu herkesin taktir hakkıdır. Ben şu kurumun verisini beğenmiyorum diyebilir mi birisi diyebilir. Arkasından tutup sadece kendi verilerini esas kabul edilmesi gerektiğini ifade ederek elinizdeki veriler tam mı? Islak imzalar var Ankara’dan İstanbul’dan İzmir’den gelecek oylar var. Bu durumda ortaya böyle bir sonuç çıkıyor. Biz de seçim sonucunu ilan ediyoruz dediklerinde bu iş başlı başına demokratik kurumlara, demokratik çalışmalara saygısızlıktır. Siyasetin korunmasına dönük sabotaj girişimidir.