Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) borsadaki manipülasyonlara dair rapor hazırlayıp AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. 

Borsa İstanbul’da yaşanan hızlı düşüşle BİST100’ün yılbaşından bu yana yüzde 14,5’lik kayıp yaşadığını söyleyen Ahmet Şık, bu kayıp ile BİST100’ün dünyada en fazla kayıp yaşayan endeks haline geldiğini aktardı. Borsa'daki sert hareketlerin yatırımcıları tedirgin etmesi üzerine MİT’in devreye girdiği ve Erdoğan'ı bilgilendirmek üzere rapor hazırladığı iddialarının basına yansıdığını kaydeden Şık, bu raporda manipülatör grupların AKP'li bazı isimlerle ilişkilerinin de yer bulduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Şık, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

Seçmene verilen oy pusulasından Erdoğan’a basılı oy çıktı Seçmene verilen oy pusulasından Erdoğan’a basılı oy çıktı

Borsada son dönem yaşanan spekülatif gelişmelere ilişkin herhangi bir inceleme başlatılacak mıdır?

Basında yer alan iddialar doğru mudur? MİT tarafından hazırlandığı iddia edilen raporda ismi geçen AKP’li isimler kimlerdir?

İddia konusu raporda Borsayı manipüle eden grupların içerisinde yer alan AKP’lilerin kaçı bürokrat olarak görev yapmaktadır?