Farklı nedenlerle görevlerinden istifa edip ayrılan uzman çavuşlar, devletten farklı birimlere memur olarak atama bekliyor. Dayanışma içinde haklarını savunmak için Atanamayan Uzmanlar Derneği'ni  (ATAUZDER) 6 Mart 2023 tarihinde kuran 'Atanamayan Uzmanlar!' haklarını aramaya devam ediyor.

Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, "3269 sayılı kanunun 5.maddesi gereği atananlar, neden atandı! Aynı kanuna sahip olan bizler neden atanamıyoruz?" diye sorarak, yaşadıkları sıkıntıları anlattı.  Gündeşli konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 Derneğimizin Kuruluş Amacı, 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na tabi görev yapmış, sağlık niteliğini kaybetmiş veya kendi isteğiyle uzman çavuşluk mesleğinden ayrılmış, Uzman Çavuş’ların kanunen kazanılmış haklarının yasal olarak takibini yapmak ve Terörle Mücadele’de görev yapan ve bu kutsal görevleri esnasında yaralanma veya uzvunu kaybetme sonucunda, yasayla kendilerine “Gazilik” unvanı verilmeyen  kahramanlarımız ile vazife malullerinin yasal haklarını takip etmek ve destek vermek olacaktır.

Birgün'den TÜGVA ile ilgili Şoke eden iddia... Karekod'lu torpil Birgün'den TÜGVA ile ilgili Şoke eden iddia... Karekod'lu torpil

"7 YIL ŞARTI KANUNA AYKIRIDIR"
29 Ocak 2016 tarihinde Uzman Erbaşlar’ın 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun  92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için “en az iki hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir”, hükmü  değiştirilerek “en az yedi hizmet yılı” tamamlama şartı getirilmiştir. 29 Ocak 2016 yılından önce göreve başlamış olup; iki yıldan fazla görev yapıp ayrılan kişiler, hak kaybı yaşamaktadır. Zira kanun değişikliğinden önceki tarihte 
bu kişilerin hukuken kazanılmış hakkı mevcut olduğundan korunması gerekmektedir. Eski haliyle kanunda açık bir şekilde belirtilen iki yıl görev yapmış olmak kaydıyla memuriyet hakkı kazanılmıştır denilmektedir. Ancak günümüzde uzman çavuşların hangi tarihler arasında görev yaptığına bakılmaksızın kamu kurumlarına yapılan başvurularda yedi yıl görev süresi istenilmektedir. Oysaki emsal kararlar ve örnekleri olduğu halde yedi yıl şartı öne 
sürülmektedir.

UZMAN ÇAVUŞ OLARAK GÖREVE BAŞLADIK

Yine 29.01.2016 tarihinde 3269 sayılı Uzman Erbaş kanunu’nda yapılan değişiklik ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92.maddesi hükmünden yararlanabilmek için gerekli yedi yıllık hizmet süresini tamamlamış ve bu suretle meslekten ayrılmış olan uzman çavuşlarımız ise başvuru yaptıkları bütün kamu kurum ve kuruluşlarından “açık kadro yoktur” yanıtını almakta ve kanun maddesi yok sayılmaktadır. Kanun referansla çalışır hale gelmiştir. Referansı olan meslekten ayrılmış uzman çavuşların kadroya alınması referansı olmayan uzman çavuşların ise türlü bahanelerle kadroya alınmaması kanunun referans ile çalıştığının ispatıdır. Bu haksızlığa dur  denilene kadar ve kanun önünde hakkımızı alana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz.
Bizler genç yaşlarda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde “Uzman Çavuş” olarak göreve başladık.

SERMAYEMİZ TETİK PARMAĞIMIZ VE VATAN SEVGİMİZ

Sermayemiz tetik parmağımız ve vatan sevgisiydi. Yıllarca yılmadan, yorulmadan vatan için hizmet etmiş bulunmaktayız. Biz, hakkımız olmayan hiçbir davanın peşinde değiliz. Bu zor süreçte, çoğu silah arkadaşlarımızın maddi imkansızlıklar sebebiyle yuvası dağılmış, çoğu silah arkadaşımızın aile düzeni bozulmuştur. Silah arkadaşlarımız kaderine terk edilmiştir. Görevinden ayrılmak zorunda kalan her uzman çavuşun acı bir hikayesi vardır. Keşke imkanımız olsa kendilerinden dinlemiş olsaydık. Söyleyecek çok söz, dinleyecek çok hikaye vardır. Var olan hakkımız için sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz.
Atanamayan Uzman Çavuşlar olarak iki yıl görev yapmış olanlar dahil; yaş, kilove boy gözetmeksizin kanun hükmünde kararnameyle devlet kurumlarına genel atama talep etmekteyiz.
Bizler ve ailelerimiz sadece şu soruya cevap arıyoruz; 3269 sayılı kanunun 5.maddesi gereği atananlar, neden atandı! Aynı kanuna sahip olan bizler neden atanamıyoruz?