Gazeteci Tolga Şardın “MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu ‘yargı raporu'nda neler var?” başlıklı haberi nedeniyle gözaltına alındı ve yapılan soruşturma sonucunda tutuklandı. Aynı haberle ilgili halktv.com.tr sorumlu yazı işleri müdürü Dinçer Gökçe ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 31 Ekim 2023 günü T24  haber sitesinde Tolga Şardan tarafından kaleme alınan “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazı içeriğinde TCK’nin 217/A maddesinde düzenlenen “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçunun unsurlarını oluşturacak nitelikte söz ve beyanlar bulunduğu gerekçesiyle resen soruşturma başlattı.

Vali Gül'den 'Gazatacileri Süpürün' özürü Vali Gül'den 'Gazatacileri Süpürün' özürü

Soruşturma kapsamında Şardan gözaltına alındı ve evinde arama yapıldı. Savcılıktaki işlemleri tamamlanan Şardan, Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçundan tutuklandı.

“BİZ GAZETECİYİZ”

Adliyede tutuklama kararını öğrenen Tolga Şardan “Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapıyoruz” dedi.

DİNÇER GÖKÇE’YE ADLİ KONTROL

Öte yandan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Ekim’de “halktv.com.tr” haber sitesinde yayımlanan “Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı” başlıklı habere ilişkin “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan resen soruşturma başlattı.

Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen polis ekipleri, internet sitesinin sorumlu yazı işleri müdürü Dinçer Gökçe’yi gözaltına aldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'ndaki işlemleri tamamlanan Dinçer Gökçe, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan adli kontrol talebi ile Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Savcılığın sevk yazısında, “5187 Sayılı Basın Kanunu, 1982 Sayılı Anayasa, Avrupa İnsan Haklar Mahkemesi, Yargıtay kararları ışığında gazetecilik faaliyetinin yürütülmesi esnasında haberin özelliğinin doğru olması gerektiği, habere konu olayın olgularla desteklenmesi ve haber konusu içeriğin bu şekilde gerçekliğinin tespitinin kamu yararı için gerekli olduğu hususları nazara alınarak; Dr. Ebru Yavuz Yayla'nın Basın Özgürlüğü ve Güvenlik Kapsamında Sınırlar isimli eser ile yine Ramazan Özkefir, Salih Zeki Kocaman ve Erkal Hilmi Kart'ın Sosyal Medya ve Basın Hukuku isimli eserlerinin okunması ve bu konuda okunacak kitapların özetinin Adi Kontrol tedbiri uygulayan kuruma sunulması” talep edildi.

Hakimlik, Gökçe'nin adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verdi. Savcılığın talebi doğrultusunda Sulh Ceza Hakimliği, Dinçer'in; “Basın Özgürlüğü ve Milli Güvenlik Kapsamında Sınırları” ile “Sosyal Medya ve Basın Hukuku” kitaplarını okumasına kitaplarını özetini çıkarmasına karar verdi.

“GAZETECİNİN GÖREVİ HABER YAPMAKTIR”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Tolga Şardan'ın gözaltına alınmasıyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Gazeteciyi mesleğin temel ilkeleri ve özgürlükçü demokrasi kaygıları yönlendirir.

Gazetecilerin sürekli gözaltı uygulamasıyla baskı altına alınmaya, sindirilmeye çalışılması halkın haber alma hakkının engellenmesidir. Bu tutumu protesto ediyoruz.

Son olarak T24 yazarı üyemiz Tolga Şardan'ın ‘MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu yargı raporu’nda neler var?' başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek gözaltına alındığını öğrendik. Gazetecinin görevi haber yapmaktır. Gazeteci halkın haber alma hakkının garantisidir. Gazetecilik suç değildir. Meslektaşımızın bir an önce özgür bırakılmasını istiyoruz.”

KILIÇDAROĞLU: BU KARARDAN DERHAL DÖNÜLMELİ

Şardan’ın gözaltına alınmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Kılıçdaroğlu,”Yargıyı arka bahçesi haline getiren, onuruyla mesleğini yapan hakim-savcıları kızağa çeken Saray, gazetecilerin peşine düşmüş. MİT raporunun gereğini yapacağına, çürümüşlüğü gözler önüne seren Gazeteci Tolga Şardan gözaltına alınıyor. Bu karardan derhal dönülmelidir” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: KİM KORKAR GAZETECİDEN?

Gelece Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Kim korkar gazeteciden? Şaibeli işleri olan, yalanlarla insanları kandıranlar korkar; basından ve gerçeklerden!.. Eğilmeden, bükülmeden, gücün esiri olmadan, halk için, haktan yana haberin, gerçeğin peşinde koşan #TolgaŞardan'ı derhal serbest bırakın!” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR ÖZEL: LANET OLSUN

CHP Genel Başkan Adayı ve Grup Başkanı Özgür Özel, gazeteci Tolga Şardan'ın tutuklanmasına sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterrdi. Özel, “Tolga Şardan gibi harika bir gazeteciyi dezenformasyon yasası denen rezalete sığınarak tutuklatanlara lanet olsun…” dedi.

İYİ PARTİ: BU HUKUKSUZLUK DERHAL SON BULMALI

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Hukuki gerekçeden yoksun tutuklama gibi ağır bir tedbir, ifade ve basın özgürlükleri bakımından demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü bir müdahale olarak kabul edilemeyeceği gibi siyasi sebeplerle verilen bu vb kararlar yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürmektedir. Zira bir hukuk devletinde yolsuzluk yapanlar yerine görevini yapmaya çalışan gazetecilerin hapse atılması bir hukuk garabetidir. İYİ Parti olarak daha önce benzer hukuksuzlukların karşısında durduğumuz gibi Sayın Şardan'a yapılan bu hukuksuzluğun da derhal sona ermesi için süreci her yönüyle yakından takip edeceğimizi açıkça belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

“HALKIN HABER ALMA HAKKI ENGELLENMEKTEDİR”

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)'de sosyal medyadan, “Meslektaşımız Tolga Şardan, ‘MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?' başlıklı yazısı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı! Kaçma veya delilleri karartma şüphesi bulunmayan gazetecilerin gözaltına alınması artık bir alışkanlık haline getirilmiştir. Meslektaşımız Şardan’ın gözaltına alınması halkın haber alma hakkı engellenmektir. Gözaltılar, baskılar gazetecileri susturamaz! Meslektaşımız derhal serbest bırakılmalıdır” açıklamasında bulundu.

“GERÇEKLERİ ORTAYA KOYMAK DEZENFORMASYON DEĞİL GAZETECİLİKTİR”

Gazeteciler Sendikası, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına sert tepki gösterdi.

Açıklamada, “Bundan tam bir yıl önce TBMM’deydik. ‘Dezenformasyon Yasası sansür yasasıdır, bu yasayı geri çekin’ dedik. İktidar kanadından aldığımız cevap, ‘Bu yasa gazetecileri ilgilendirmiyor’ oldu. Geçen bir yılda sayısız gazeteciye bu suçlamadan soruşturma açıldı. Bugün iki gazeteci gözaltına alındı ve bir gazeteci tutuklandı. Gerçekleri ortaya koymak dezenformasyon değil gazeteciliktir. Tolga Şardan'ı serbest bırakın ” denildi.

Editör: MURAT AYDIN