Hava sıcaklığı iç ve batı kesimlerde 3 ila 5 derece artacak, diğer kesimlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, Marmara'nın kuzeyi ve Batı Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Akdeniz ile İç Anadolu'nun güneydoğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak esecek.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İSTANBUL: Çok bulutlu, sabah ve öğle saatleri ile gece aralıklı yağmurlu geçecek. Rüzgar kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak esecek (8)

ANKARA: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu geçecek. Bu sabah ve gece saatlerinde yükseklerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Lodos nedeniyle soba zehirlenmesi tehlikesine karşı dikkatli olması gerekmektedir. (6)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kısa süreli sağanak yağışlı (10)

ADANA: Çok bulutlu, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların il genelinde kuvvetli, kıyı kesimlerinde aşırı olması bekleniyor. Rüzgar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esecek. (15)

ANTALYA: Çok bulutlu, sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Alanya, Serik, Manavgat, Gazipaşa, İbradı ve Finike ilçeleri başta olmak üzere il genelinde aşırı olması bekleniyor. Rüzgar güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esecek. (13)

SAMSUN: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı (12)

ERZURUM: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. Yağışlar öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuvvetli olacak. İl genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. (1)

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor. (6)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Parçalı çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik), gece saatlerinden itibaren kuzeyi (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova) ile Çanakkale çevreleri yağışlı geçecek. Yağışların Trakya ile Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar, diğer yerlerde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar bölgenin kuzeyinde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak esecek. Bu gece saatlerinde Trakya ile güneydoğusunda buzlanma ve don olayı görülecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, Afyon, Uşak, Kütahya, Denizli ve Muğla ile sabah saatlerinde İzmir, Manisa ve Aydın çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların Muğla il merkezi ve kıyı ilçelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Afyon, Uşak, Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerinde (Afyon, Uşak, Kütahya, Denizli) buzlanma ve don olayı görülecek.

AKDENİZ: Çok bulutlu ve yağışlı geçecek. Yağışlar bölgenin kıyılarında (Antalya, Mersin, Adana, Hatay) "aşırı", Orta ve Doğu akdeniz'in iç kesimlerinde "kuvvetli" olmak üzere, göller yöresinde yağmur ve yükseklerinde karla karışık yağmur, diğer yerlerde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde olacak. Rüzgar güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli yağmur ve karla karışık yağmur, Çankırı ile kuzeydoğusunun yüksekleri kar yağışlı geçecek. Yağışların doğu kesimlerinde (Sivas, Yozgat, Aksaray, Kayseri, Niğde, Nevşehir, Karaman) yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar güneydoğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak esecek. Lodos nedeniyle bölge genelinde soba zehirlenmesi tehlikesine karşı dikkatli olması gerekmektedir.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde bölge geneli, gece Zonguldak ve Düzce çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak esecek. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyıları ile Amasya ve Tokat çevrelerinde yağmur, diğer kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların Tokat, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların bölgenin iç ve batı kesimlerinde (Erzincan, Tunceli, Erzurum, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis)kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların bölgenin batı kesimleri (Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa) ile Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. 


(sb)