Cumhurbaşkanlığı seçiminin Erdoğan'ın kazanmasının ardından AKP'de de bakanlık için kulislerde isimler dolaşmaya başladı. Kimlerin gideceği kimlerin geleceği merak konusu. En çok merak edilen isim ise damat Selçuk Bayraktar'ın durumu... Bayraktar'ın toplumun her kesiminden destek alabileceği görülüyor. 
Kimlerin bakan yapılacağının ilk bilgileri kulislere yansıdı. Kimler gidiyor kimler kalıyor. 
Odatv yazarı Hürrem Elmasçı AKP’deki bakanlık tartışmalarına dair bir yazı kaleme aldı. AKP içindeki kulis bilgilerine dayandırılan habere göre İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu, Hulusi Akar ve Vasip Şahin’in adı geçiyor.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın da adı Dışişleri Bakanlığı için geçtiği iddialar arasında.

Adalet Bakanlığı’na ise Hak Yolcular adlı tarikatın talip olduğu belirtiliyor.

En kritik iddialar ise Selçuk Bayraktar için geldi. Selçuk Bayraktar’ın geleceği konuma göre Mustafa Varank’ın da hangi bakanlığı alacağı belli olacak.

İşte Hürrem Elmasçı’nın ilgili yazısı:

Çocuklar, bizim çevreyi karalar bağladı. Ak Parti ise sevince alıştı sanıyordum, ama dün gece Külliye önündeki kalabalık neydi öyle? Ya Almanya gibi yurt dışındaki kutlamalar?

Sokakta, meydanlarda sevinç gösterileri hâlâ sürerken Külliye ve Ak Parti genel merkezinde “Bakan Loto” oynanmaya başlandı: Kimler bakan olacak?

Herkes, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a kesin gözüyle bakıyor. Yine çok kişinin kesin dediği bir ismin de; Dışişleri Bakanlığı’na Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ın getirileceği yönünde.

Herkesin dilinde ekonominin “dümenine” kimin geçeceği! Mehmet Şimşek’in ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapılarak küresel finans çevrelere olumlu mesaj verilmek istendiği söyleniyor.

Bu arada Hazine ve Maliye’nin ayrılarak iki ayrı bakanlığa bölünerek, yeni dönemde finans işlerine daha çok önem verileceği belirtiliyor.

YA SOYLU YA AKAR

Herkesin merak ettiği Süleyman Soylu’nun yine İçişleri Bakanı yapılıp yapılmayacağı!

İstanbul Valiliği yapan ve halen Ankara Valisi olarak görev yapan Vasip Şahin'in İçişleri Bakanı olacağı söyleniyor.

Ya Sayın Soylu? Devletin güvenliğinden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı yapılacağı iddia ediliyor. Bilemiyorum çocuklar, durumu en belirsiz isim Sayın Soylu, ben de merakla bekliyorum.

Aynı durum Sayın Hulusi Akar için de geçerli. Milli Savunma Bakanlığına devam edecek mi? Sayın Erdoğan’ın eski dönemde olduğu gibi milletvekilinin istifa ettirilip bakan yapılmasına artık karşı olduğu gelen bilgiler arasında.

Sayın Akar bakan yapılmazsa TBMM Başkanı yapılacağı belirtiliyor ki, ben pek emin olamadım, meclisin başına bir asker getirmeye Sayın Erdoğan sıcak bakar mı?

KRİTİK BAKANLIK

Numan Kurtulmuş'un Bakan olmazsa TBMM başkanı olmak istediği söyleniyor. Fuat Oktay’ın da adı geçiyor. Bakalım ne olacak?

Bir diğer konu ise, Adalet Bakanı kimin olacağı? Çocuklar pek bilmiyordum, Adalet Bakanlığına, merhum Mahmut Esat Çoşan’ın takipçisi Hak Yolcuların hâkim olduğu hep dillendirilen konuymuş!

Bakanlık için kıran kırana lobi çalışması yapıldığı kulağıma geliyor. Üç dönem kuralına takılan Ali İhsan Yavuz gibi bazı isimlerin adı geçiyor. Ancak güçlü ihtimalin Ankaralı avukat Hüseyin Aydın olduğu iddia ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikle pandemi döneminde çok yorulduğunu ve siyasete ara vermek istediğini Sayın Erdoğan'a hep söyledi. Bakanlık döneminde başarılı bulunan Sayın Koca ikna edilmezse bakan yardımcısı Dr. Şuvayıp Birinci’nin koltuğa oturtulacağı tahmin ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un on ay sonra yapılacak yerel seçimde İBB adayı olacağı söyleniyor. Bu bakanlığa ise bakan yardımcısı Prof. Mehmet Emin Birpınar’ın getirileceği iddia ediliyor.

Gelelim en önemli kulis bilgisine…

SELÇUK BAYRAKTAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erdoğan ailesinin manevi evladıdır. Özellikle de son on yıldır ailenin hep yanındadır.

FETÖ’nün şehit ettiği İlhan Varank’ın kardeşi Mustafa Varank'a sadece Erdoğan ailesinde değil, tüm Ak Parti çevresinde büyük saygı gösterilir.

Mustafa Varank yine önemli bir göreve getirilecektir kuşkusuz. Ama bu bakanlık için düşünülen ismin Selçuk Bayraktar olduğunu duydum.

Türkiye savunma sanayine kazandırdıklarıyla taraflı tarafsız her çevrenin saygı ve sevgisini kazanan Selçuk Bayraktar’ın bu bakanlığa getirilmesi kamuoyunda olumlu duygulara sebep olacağını düşünmek için kâhin olmaya gerek yok. Çok da yakışır vallahi… Vizyoner gençlerin önemli görevlere getirilmesini hep destekliyorum.

Kocaeli’de mısır tohumları toprakla buluşuyor Kocaeli’de mısır tohumları toprakla buluşuyor

Çocuklar toparlarsam Sayın Erdoğan’ın bu yeni döneminde “teknokratlar hükümeti” yani bilgi, deneyim ve yetenek sahibi insanları bakan yapacağı söyleniyor.

Bakalım, fısıltıyla konuşulan “bakan loto” ne kadar başarılı olacak?

Editör: MURAT AYDIN