Yapılan operasyonla İnterpol ile aranan Hollandalı uyuşturucu tacirleri Türkiye’de yakalandı.
İçişleri Bakanlığı’dan MASAK’la işbirliği içinde Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesi ile 13 Haziran tarihinde bir operasyon gerçekleştirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘’Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’’ suçlarından dolayı yapılan operasyonda; Ankara, İzmir, Aydın ve Muğla illerinde Hollanda, Fransa ve Belçika tarafından İnterpol Kırmızı Bültenle aranan Hollanda uyruklu “Bello Jos” lakaplı Joseph Johannes LEIJDEKKERS’in içerisinde bulunduğu suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonda 25 şüpheli yakalandı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklama şu şekilde: “LEIJDEKKERS ve diğer örgüt üyelerine ait 36 adet taşınmaz, 99.9 kg altın, 2 adet motorlu araç, 5.785.000 EUR, 1.733.000 USD, 65.725.000 TL ve şüphelilerin hissedar oldukları 5 şirketin ortaklık payları dahil, nakit olarak yaklaşık 1.1 milyar TL tutarındaki mal varlığı değerine el konulmuştur.

23 Haziran 2023 tarihinde, firari durumda bulunan şahısların yakalanmalarına yönelik devam eden çalışmalarda, İstanbul’da 10 kişiye ait 13 farklı adreste gerçekleştirilen operasyonda; aralarında İnterpol Kırmızı Bültenle aranma kaydı olan Hollanda uyruklu Jurean Anthony FİNİX’in bulunduğu 3 kişi yakalanmıştır. Operasyonda, muhtelif miktarda uyuşturucu madde, uyuşturucu ticaretinden elde edilen nakit formda para, çok sayıda kripto telefon, birçok ülkeye ait sahte pasaport, kimlik kartı, tabanca ve fişek ele geçirilmiştir.

25 Haziran 2023 tarihinde devam eden çalışmalarda ise Muğla ve Isparta’da gerçekleştirilen operasyonlarda LEIJDEKKERS’in sağ kolu olan ve hakkında Hollanda ve Belçika adli makamlarınca uluslararası seviyede kırmızı bültenle aranma kaydı olan İsaac BİGNAN’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi gözaltına alınmıştır. Söz konusu operasyonlarda çok sayıda kripto telefon ve fişek ile uyuşturucu ticaretinden elde edilen nakit formda paraya el konulmuştur. Aynı gün dosya kapsamındaki şüphelilerin kaçmasına yardım eden 3 kişi Konya’da gerçekleştirilen operasyonda yakalanmıştır.

Operasyon kapsamında 2’si KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN olmak üzere toplam 34 şahıs hakkında işlem yapılmıştır.

Konuyla ilgili güvenlik güçlerimizin çalışmaları devam etmektedir.

Doğal Gaz Patlaması nasıl önlenir? İşte önleme yöntemleri Doğal Gaz Patlaması nasıl önlenir? İşte önleme yöntemleri

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA: 2 SUÇ MAKİNESİ YAKALANDI

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan uyuşturucu tacirlerinin yakalanmasını yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Twitter adresinden duyurdu. Ali Yerlikaya’nın yaptığı paylaşım şu şekilde,

Screenshot_49-1

“İNTERPOL KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN 2 ŞUÇ MAKİNESİ YAKALANDI!

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğümüzce, Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde MASAK’la işbirliği içerisinde gerçekleştirilen OPERASYONDA;

2'si İnterpol Kırmızı Bültenle Aranan olmak üzere toplam 34 şahıs hakkında işlem yapıldı.

Ankara, İzmir, Aydın, Muğla, Isparta ve Konya'da icra edilen operasyonda muhtelif miktarda uyuşturucu madde, uyuşturucu ticaretinden elde edilen nakit para, çok sayıda kripto telefon, birçok ülkeye ait sahte pasaport, kimlik kartı, tabanca ve fişek ele geçirilmiştir.

İstanbul Emniyet'imizin kahraman polislerini ve MASAK ekibini yürekten kutluyorum.

Zehir tacirleriyle, suç ve suçlularla mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz.”