Türkiye’nin havacılık ve savunma endüstrisi için geleceğin lider gençlerini hazırlayan TEKNOFEST Roket Yarışmasına başvurular başladı. ROKETSAN yürütücülüğünde düzenlenen ve dünyanın sayılı roket yarışmaları arasında yer alan TEKNOFEST Roket Yarışması bilim, teknoloji, fen, matematik ve mühendislik alanlarında iddialı gençlere benzersiz bir deneyim fırsatı sunuyor. Farklı alanlardaki bilgi birikimlerini kullanan gençler, disiplinler arası düşünerek ve karmaşık işlemleri, süreçleri planlayarak roket tasarımı, üretim ve entegrasyonunu başarıyor. Ayrıca, başarıyla uçuşunu gerçekleştiren diğer takımların tecrübelerinden de faydalanan ekipleri farklı tasarım örneklerini inceleyebilecekleri dostça bir rekabete teşvik ediyor.

Yapay zeka Cere ile üretlen görsel ödül kazandı Yapay zeka Cere ile üretlen görsel ödül kazandı

Roket yarışması bu yıl 7 kategoride düzenleniyor. Lise Kategorisi 4000 feet irtifada düzenleniyor ve yalnızca lise öğrencileri katılabiliyor. Lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile mezunların katılabildiği Orta İrtifa Kategorisi asgari 8000 feet irtifada düzenleniyor. Zorlu Görev ve asgari 15000 feet irtifada gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Kategorisine ise ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile mezunlar başvuruda bulunabiliyor. Kontrol Bölümü Geliştirilmesi, Hibrit Yakıtlı Roket Motoru Geliştirilmesi ve Sıvı Yakıtı Roket Motoru Geliştirilmesi kategorilerine de ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ile mezunlar katılabiliyor.

TEKNOFEST’te Başarı Hikayeleri Yazılıyor

Geçtiğimiz yıllarda binlerce takımın başvuruda bulunduğu, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen “Roket Yarışması” ön eleme aşamasını geçen yarışmacılara para ödülünün yanı sıra malzeme desteği de sağlıyor. Parlak bir geleceğin kapılarını açan TEKNOFEST, kariyer planlaması yaparken de gençlerin her zaman yanında yer alıyor ve destek veriyor. 2019 ve 2020 yıllarında TEKNOFEST Roket Yarışmasına katılan Konya Bilim Teknoloji Takımı üyeleri, alçak irtifalara uçabilen eğitim amaçlı kullanılan, model roket kiti geliştirdiler. TEKNOFEST Girişim Programı mezunlarından da olan “Model Aerospace” girişimi DeltaV, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, TÜBİTAK, bilim merkezleri, belediyeler ve üniversiteler başta olmak üzere 3.6 Milyon TL ciro elde ettiler. Roket yarışması finalisti ve TEKNOFEST Girişim Programı mezunu olan takım güzel başarı hikayelerinden birine örnek oluşturuyor.

 Roket Yarışmasında Toplam Ödül 4 milyon 30 bin TL

Finalist takımlara ulaşım ve konaklama desteğinin de sağlandığı yarışmada Lise Kategorisinde toplam 370 bin TL, Orta İrtifa Kategorisinde toplam 390 bin TL, Yüksek İrtifa Kategorisinde 420 bin TL, Zorlu Görev Kategorisinde ise toplam 600 bin TL ödül veriliyor.

Kontrol Bölümü Geliştirilmesi Kategorisinde toplam 450 bin TL, Hibrit Yakıtlı Roket Motoru Geliştirme Kategorisinde toplam 750 bin TL ve Sıvı Yakıtı Roket Motoru Geliştirilmesi Kategorisinde ise toplam 1 milyon 50 bin TL para ödülü verilecek. Final etabı Aksaray Tuz Gölünde gerçekleştirilecek yarışmaya başvurular 20 Şubat’a kadar www.teknofest.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. Dereceye giren yarışmacılar ödüllerini de bu yıl Adana’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST’te alacak.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları 2024

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji yarışmaları “TEKNOFEST ile Gelecek Sensin” mottosuyla prestijli yarışmalarda yüksek performans sergileyecek teknoloji tutkunlarına 30 milyon TL ödül ve 55 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlıyor. Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST teknoloji yarışmaları bu yıl 46 ana kategori, 117 alt kategoride düzenleniyor. TEKNOFEST 2024 kapsamında Kablosuz Haberleşme, Blok Zincir, Hava Savunma Sistemleri, Finansal Teknolojiler, İnsansız Deniz Aracı, Akıllı Wi-Fi Kapsama ve TEKNOFEST Robolig Yarışmaları ise bu yıl ilk defa başvuruya açılıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ana yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2024’te Adana’da gerçekleştirilecek. TEKNOFEST 2024 teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi 20 Şubat 2024.