Haber: Zerrin ERDOĞAN

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesi İzmir Çiğili Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cenk Karace’nin paylaştığı bir fotoğraf tepkilere neden oldu.
Ak Parti 24. Dönem İzmir Milletvekili Rifat Sait’in Çiğili Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cenk Karace’yi ziyareti sırasında çekilen fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk’ün ağzının bantlanmış görüntüsü dikkat çekti.  
Bu fotografın 19 Mayıs Atatürk’ü anma gününden bir gün önce çekilip paylaşılması ise değişik soru işaretlerine neden oldu. Fotoğrafla ilgili Rifat Sait’e “Fotoğrafta Atatürk’ün ağzı neden bantlı” diye sorduğumuzda, “Benim bilgim yok. Ziyaretten çıkarken, Başkan Cenk Karace, ‘Atatürk portresi yanında fotoğraf çekilelim’ dedi. Fotoğraf çekildik bizi uğurladı. Daha sonra fotoğrafları bizimle paylaşınca Atatürk’ün ağzının bantlı olduğu dikkatimi çekti. Hemen kendisini aradım. Bu fotoğrafta Atatürk’ün ağzı neden bantlı, böyle bir fotoğraf mı olur ‘ diye sordum. Bana ‘Işık Yansıması’ diye cevap verdi.  

'Efes Deneyim' dünyanın en iyisi oldu 'Efes Deneyim' dünyanın en iyisi oldu

Ekran Resmi 2024 05 20 05.48.22
Bu fotografın 19 Mayıs Atatürk’ü anma gününden bir gün önce çekilip paylaşılması ise değişik soru işaretlerine neden oldu. Fotoğrafla ilgili Rifat Sait bilgisi olmadığını dikkatinden kaçtığını ifade ederek, bilgisi olduktan sonra Cenk Karace’yi aradığını ve kendisine  ışık yansıması olduğu yönünde bilgi verdiğini kaydetti.
Cenk Karece’ye bu fotoğrafı paylaşmaması gerektiğini söylediğini ifade eden 24. dönem AKP Milletvekili Rifat Sait, yaşanandan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Sait, Zerrin Erdoğan'a yaptığı açıklamada, " Ben resimde böyle bir şeyi fark etmedim. Sonradan resim gelince gördüm. Sordum
Yansıma dedi. Görsem ve gercekten böyle bir şey varsa bırakın fotoğraf çekmeyi orada oturmam" dedi.

Cenk Karece

Öte yanndan Atatürk’ün ağzının bantlanmış görüntüsü, görenler tarafından büyük tepkilere neden olurken, böyle bir fotoğrafın ‘ışık yansıması’ bile olsa Çiğili Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cenk Karace tarafından paylaşılması büyük tepkilere neden oldu. Fotoğrafı yayınlamadan paylaştığımız bazı teknik kişiler, görüntünün ağıza bantlama olduğunu, yoksa ışık yansımasının böyle bir bant gibi direkt ağız özerine düşmesinin mümkün olayacağını ifade ettiler.
‘Diyelim ki ışık yansıması olan bir görüntü. Bu yansımada bu şekilde olabilicek şekilde ayarlanmıştır ki; Atatürk’ün dudağına bu kadar denk gelsin” diyen adının açıklanmasını istemeyen teknik bir uzman, “Hadi diyelim ki bu çekim sırasında böyle bir yansıma olmuş. Bu fotoğraf neden paylaşılır. Böyle bir fotoğrafı, birde Atatürk Organize Sanayı Bölgesi Başkanı olan birisi paylaşıyor.” diye tepkisini dile getiriyor.  
Görenler fotoğrafla ilgili gerçeğin ortaya çıkması ve yansımanın gerçek olması durumunda da paylaşımın sorgulanması gerektiğini talep ediyor.

Editör: MURAT AYDIN