Milyonların gözünü kulağını çevirdiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda bir ilk yaşandı. Komisyon toplantısına katılan Türk-İş heyetinde 4 işçi yer aldı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonun toplantısında bir ilk yaşanırken, komisyon tarihinde Türk-İş heyeti kapsamında 4 işçi yer aldı.

TOPLANTIDA İLK DEFA 4 İŞÇİ YER ALDI

Komisyon heyetinde kasiyer, hastane işçisi, enerji işçisi ve Karayolları'nda çalışan taşeron işçisi toplantında çalışanların taleplerini anlattı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığındaki toplantıda, işçi heyetine Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, işveren heyetine ise TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol başkanlık yaptı.

TÜİK Hizmet Üretici Fiyat Endeksi'ni yayınlandı TÜİK Hizmet Üretici Fiyat Endeksi'ni yayınlandı

Bu yılki görüşmelerde önceki yıllardan farklı olarak, 5 kişilik Türk-İş heyetinde ilk kez 4 işçi birden yer aldı.

Adana'da hastanede işçi olarak çalışan iki çocuk annesi Hatice Akgedik, Ankara'da kasiyerlik yapan Meliha Nur Şıkbudak, Çorum'da yaşayan üç çocuk babası enerji işçisi Saffet Canbaz ve Bolu'da yaşayan üç çocuk babası Karayolları işçisi Durmuş Öztürk, milyonlarca asgari ücretli adına pazarlık masasında yer aldı.

ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEMEDİKLERİNİ ANLATTILAR

Komisyonda görüşleri sorulan işçiler, asgari ücretle çalıştıklarını ve geçinemediklerini, geçinebilecek bir ücret talep ettiklerini dile getirdi.

ASGARİ ÜCRET KAÇ LİRA OLACAK

Bu arada; CNN Türk’te yayınlanan “Eren Eğilmez ile gerçek fikri ne” programında konuşan Cem Küçük, Eren Eğilmez’in “Yeni Asgari ücrete dair bir istihbarat var mı” sorusuna “var” diyerek asgari ücret yapılacak zammı iddialarını açıkladı.
"17 BİN 500 TL’YE ÇIKABİLİR"
Cem Küçük, canlı yayında asgari ücrette var olan enflasyon koşulları değerlendirildiğinde yüzde 38’lik bir artış olması gerektiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu oranı yüzde 40’a yuvarlayacağını düşündüğünü söyledi
Yüzde 40’lık bir artışın halihazırda 11.400 TL olan asgari ücreti 2024 yılında 15.960 TL’ye çıkaracağını belirten Cem Küçük, bir kerelik verileceğinden, bu rakamın 17.500 TL’ye çıkarılma fikrinin masada olduğunu söyledi.
Ayrıca Cem Küçük asgari ücretin 16 bin lira olacağını iddia etti.