Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Gaziosmanpaşa'daki meslek liselerinden gelen öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte açtıkları stantlarda mesleklerini tanıttı. Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, stantları gezerek öğrencilerle tek tek sohbet etti. Ardından bir konuşma gerçekleştiren Başkan Usta, esnaf ve çıraklığın önemine vurgu yaparak, Ahilik kültürünün yaygınlaşması adına belediye olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarının altını çizdi. Usta, konuşmasının ardından meslekte 40 yılını dolduran esnaflara plaket takdim etti. 

ahilik haftası

"ESNAFLIK KARDEŞLİKTİR, DOSTLUKTUR, PAYLAŞMAKTIR"

Ahilik kültürünün önemine vurgu yapan Başkan Usta, "İlçemizde aslında çok ciddi bir potansiyel var. Gerek meslek odalarına eleman yetiştirme noktasında gerekse bu konuyla ilgili çaba sarf edenler noktasında büyük bir emek ortaya konuluyor. Ama bunun daha iyi olması, şartların daha da iyileştirilmesi, Ahilik kültürünün yaygınlaşması en büyük hayalimiz. Öyle olmasını da arzu ediyoruz. Biz esnaflığı büyüklerimizden duyduk, gördük. Esnaflık kardeşliktir, dostluktur, paylaşmaktır" dedi.

"ÖNCÜLÜK YAPMAYA HAZIRIZ"

Belediye olarak Ahilik kültürünün yaygınlaşması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyleyen Usta, "Şu anda 4 binin üzerinde meslek liselerinde okuyan öğrencimiz var. Yeni açılacak okulla birlikte bu sayının 5 bini geçeceği beklenmektedir. Meslek sahibi olacak 5 bin gencimizin bu anlamdaki ihtiyaçlarını görmek, planlamak, yönetmek hepimizin görevi. Medeniyetimizin eşiği olarak bildiğimiz esnaflık kültürü yaşatılmalı. Her alanda yok olmaya yüz tutmuş sanat dalları başta olmak üzere yeni esnaf kolları oluşturulmalı. Bu konuda birey olarak, belediye olarak, kurum olarak, vatandaş olarak ne yapılması gerekiyorsa öncülük yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Screenshot_158-1

KÜÇÜK KÖY ESNAF ODASI BAŞKANI  ERKAN KAYA'DA ESNAF ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Küçükköy Esnaf Odası Başkanı Erkan Kaya'da  36. Ahilik Kutlama Etkinliği’nde ilçe meslek okullarının çadırlarını gezdi.  Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile de görüşen Kaya," Ahilik Günün'nde  büyük bir coşkuyla karşılandık! Geleceğin ustalarıyla bir araya gelerek Ahilik geleneğini daha da yakından tanıma ve meslek eğitimi alan gençlerle birlikte olma fırsatı bulduk" dedi. 

ahilik haftası1

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den Giresun'da Fındık'la ilgili önemli açıklamalar! CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den Giresun'da Fındık'la ilgili önemli açıklamalar!

Gaziosmanpaşa 36. Ahilik Haftası’nda Yılın Ahisi seçilen “Kemal TAŞKIN’ı” tebrik ediyoruz!
Erkan Kaya, Gaziosmanpaşa 36. Ahilik Haftası’nda Yılın Ahisi seçilen “Kemal TAŞKIN’ı” tebrik etti.  Kaya, " Değerli ustamız, yıllardır mesleğine olan tutkusu ve ahilik geleneğine bağlılığıyla örnek oluyor. Gençlere mesleki eğitim veren, ihtiyaç sahiplerine destek olan ustamız, bizlere yardımlaşma ve dayanışmanın önemini her fırsatta hatırlatıyor.
“Yılın Ahisi” seçilen değerli ustamız Kemal TAŞKIN’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz." diye konuştu.