Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı İBB Başkanı Ekram İmamoğlu Bolu'da halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, "Evet taş ile sopayla bizim işimiz yok. O korkakların işidir" dedi. Açıklamasının devamında Kılıçdaroğlu "Ayrımcılık bizim kitabımızda yoktur herkes kucaklayacağız. Bir kadın şiddete uğruyorsa bir yerde işsizlik varsa adaletsizlik var demektir. O nedenle adaleti getireceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, 14 Mayıs seçimleri öncesi Bolu'da düzenlenen mitingde konuştu. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun Erzurum mitinginde düzenlenen taşlı saldırıya dair, "Taşla sopayla işimiz yok. O korkakların işidir. Cesur, namuslu insanlar bunu yapmazlar" dedi. 

İMAMOĞLU, BERAT ALBAYRAK'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
Binlerce kişinin katıldığı mitignde sahneye ilk olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çıktı. Ali Yeşildağ gibi bir dönem iktidara yakın olan isimler tarafından sosyal medyada yayınlanan işfa ve itiraf videolarına değinen İmamoğlu, "Pandoranın kutusunu her gün birisi açıyor. Her akşam başka birisinin yaşadıklarını dinliyoruz" dedi.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sözlerini hatırlatan İmamoğlu, "Hazine ve Maliye Bakanı istifa etmişti ve 'At izi, it izine karıştı, sonumuz hayır olsun' demişti. Ne demek istediğini belki çoğumuz çok kavrayamamıştık. Ama bugün ayan beyan ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

chp bolu3

KILIÇDAROĞLU: AYRIMCILIK BİZİM KİTABIMIZDA YOKTUR
İmamoğlu'nun ardından sahneye çıkan Kılıçdaroğlu, kendisini milliyetçilik üzerinden hedef alan iktidara "Bizim milliyetçiliğimizi sorgulayacak kişi daha anasının karnından doğmadı. Altı okumuzdan biri milliyetçiliktir. Bize kalkmışlar milliyetçilik edebiyatı yapıyorlar. Siz kim, milliyetçilik kim!" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, Erzurum'da yaşanan saldırıya dair de şunları kaydetti:

"Türkiye’nin kaderini değiştirecek olan sizlersiniz. Sandığa gideceksiniz demokrasi, özgürlük, iş, aş isteyeceksiniz. Daha güzel bir Türkiye’de yaşamak isteyeceksiniz. Gidin otoriter yönetimi değiştirin, yerine özgürlükçü yönetimi getirim.

Taşla sopayla işimiz yok. O korkakların işidir. Cesur, yiğit, namuslu insanlar bunu yapmazlar. Birisi benden farklı düşündü diye onu dövecek miyim? Onu aşağılayacak mıyım? Hayır! Herkesin düşüncesine saygı duymak Bay Kemal'in görevidir zaten. O nedenle söylüyorum; birilerinin değil, beşli çetelerin değil, alın terini sömürenlerin değil, 85 milyon insanın hiçbir ayrım yapmadan cumhurbaşkanı olacağım. Ayrımcılık bizim kitabımızda yoktur. Bir başka konu. Bizi bazen milliyetçilikle eleştiriyorlar. ‘Siz milliyetçi değilsiniz’ diyorlar. Açık ve net söylüyorum; bizim milliyetçiliğimizi sorgulayacak kişi daha anasından doğmadı. Açık ve net söylüyorum. Altı Ok’umuzdan birisi milliyetçiliktir. Milliyetçilik yurtseverliktir, yurtseverlik. Milliyetçilik vatanseverliktir. Askerlik yapan bütün kardeşlerim bilirler, sınırda bir tabela vardır, ‘Hudut namustur’ diye yazar. Yani bu devletin namusu huduttur diye yazar. Huduttan hiç kimse elini, kolunu sallayarak geçemez. Şimdi bizim milliyetçiliğimizi sorgulayanlara soruyorum: 3 milyon 600 bin Suriyelinin, Türkiye’ye nasıl girdiğini kim biliyor? Nereden geldi bu insanlar? Sandığa gideceksiniz, oyunuzu kullanacaksınız. 3 milyon 600 bin Suriyeliyi ve Afganları, en geç 2 yıl içerisinde kendi ülkelerine uğurlayacağım. Hiç endişe etmeyin. Bizim milliyetçiliğimizi sorguluyorlar. Yahu gerçekten akıl alacak şey değil. ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen adamın ayağına gidiyorlar. Yo yuh çekmeyin. Sandığa gideceksiniz, oyunuzu kullanacaksınız. Bu ülkede milliyetçiliğin ne olduğunu da onlara göstereceğiz. 

Bakınız; Suriye’de 34 askerimiz şehit edildi. Ne yaptılar? Koşa koşa Putin’in ayağına gittiler. Putin’in ayağına niye gidiyorsun? Şehit olan bizim askerlerimiz, mağdur olan biziz. Sen, onun kapısına niye gidersin? Gitti kapısına, kapısında bekledi, Putin açtı kronometreyi çalıştırdı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını kapıda nasıl beklettiğini bütün dünyaya gösterdi. Ondan sonra gelebilirsin içeri dedi, gitti. Bu mudur milliyetçilik? AK Partiye oy veren kardeşlerime, MHP’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum; Allah aşkına bu mudur milliyetçilik? 

Benim size sözüm var. 85 milyona sözüm var. Hiçbir vatandaşımın yüzünü yere eğdirmeyeceğim. Çok açık ve net söylüyorum, hiçbir vatandaşımın yüzünü yere eğdirmeyeceğim. Biz üzüldük ya, biz mahcup olduk! Milliyetçilik diyorlar. Bizim iki kırmızı çizgimiz var. Bütün dünya duysun. Bayrağımız ve vatanımız. Kırmızı çizgimiz, bayrak ve vatan. 

Peki, bir soru. Süleyman Şah Türbesi’ndeki bayrağımızı kim indirdi? Süleyman Şah Türbesi’ni kendi topraklarından kim kaçırdı? Bize milliyetçilik edebiyatı yapıyorlar. Siz kim, milliyetçilik kim? Bay Kemal, Cumhurbaşkanı olacak Allah izin verirse; Süleyman Şah Türbesi kendi topraklarımıza gidecek ve bayrağımız göndere çekilecek orada. 

Özgür Özel'den Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal'a destek: Sonuna kadar arkasındayız Özgür Özel'den Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal'a destek: Sonuna kadar arkasındayız

Bize kalkmışlar milliyetçilik edebiyatı yapıyorlar. Siz kim milliyetçilik kim! Ülkeyi sevmektir milliyetçilik, insanı sevmektir milliyetçilik, halkın karnını doyurmaktır milliyetçilik. Milliyetçilik ayrışma değildir, kutuplaşma değildir, kamplaşma değildir. Herkesin kimliği başımızın üstüne, herkesin inancı başımızın üstüne. Milliyetçilik, ekonomiyi büyütmektir, kalkındırmaktır. Allah aşkına, adam tehdit ediyor. Kim? Trump. Diyor ki, ‘Bak ha beni kızdırma senin mal varlığını araştırım’ diyor. Tık var mı? Tık yok. Niye yok? Ama aynı sözü Bay Kemal’e söyleseydi ne derdi Bay Kemal? ‘Araştırmazsanız namertsiniz’ derdi. 

Bunları kime anlatıyorum? AK Parti’ye oy veren ve MHP’ye oy veren kardeşlerime anlatıyorum. Artık yeni bir dönem. Türkiye’nin büyümesi lazım, Türkiye’nin kalkınması lazım. Artık kutuplaşmaya, artık kavgaya son vermemiz lazım. Beraber ve birlikte yaşamamız lazım, huzur içinde yaşamamız lazım. Bir çocuk yatağa aç giriyorsa, bütün Türkiye’deki çocukların yatağa aç girdiğini kabul etmemiz lazım. Dolayısıyla herkesin karnının doyduğu bir Türkiye istiyoruz.

Bakınız Sevgili Bolular, dedim ya, dünyanın en güzel coğrafyalarından birinde yaşıyorsunuz. Türkiye coğrafyası da böyledir. Buğday dışarıdan geliyor, arpa dışarıdan geliyor, yulaf dışarıdan geliyor, mercimek dışarıdan geliyor, canlı hayvan dışarıdan geliyor, et dışarıdan geliyor. Niye dışarıdan? Topraklarımız yok mu, suyumuz yok mu, güneşimiz yok mu, çalışkan insanlarımız yok mu? Hepsi var. Niye dışarıdan? Oraya çalışıyorlar, onlar için çalışıyorlar. Bu tabloyu tersyüz edeceğiz. Biz üreteceğiz ve biz dünyaya satacağız. Ve biz dünyayla rekabet edeceğiz. Birilerine gidip, kapılarında para dilenmeyeceğiz. Hakaret ettik, 3 gün sonra gidip yalvar yakar, ya acaba biraz bana para verir misin demeyeceğiz. Asla. Bu ülkede hiçbir vatandaşın yüzünü yere eğdirmeyeceğiz. Çünkü biz, Kuvayı Milliyeciyiz.

Yeni bir Türkiye'yi beraber inşa edeceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz. Birleşe birleşe kazanacağız!"

Editör: MURAT AYDIN