İBB Başkanı İmamoğlu, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbeki ziyaret etti İBB Başkanı İmamoğlu, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbeki ziyaret etti

Yaklaşan yerel seçimlerle beraber adaylar yavaş yavaş netleşmeye başlarken, Ankara ve İstanbul için AKP'nin çıkaracağı aday isimleri gündem oldu.
31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi partilerin aday yarışı da hız kazandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun CHP'den yeniden aday olacağı kesinleşirken, AKP'nin çıkaracağı iddia edilen iki isim de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli'nin görüşmesi sonrası kesinleştiği iddia edildi.
Gazete Pence'den Tolga Balcı'nın kulis haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 50+1 tartışmalarının ardından ilk kez dün bir araya geldi.

Beştepe'de gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Bahçeli ve Erdoğan'ın buluşmasının temel gündem maddeleri arasında, Erdoğan'ın Almanya ziyareti sonrasında ortaya çıkan 50+1 sistemiyle ilgili açıklamaları ve ardından başlayan tartışmalar ile yerel seçimler yer alıyordu. Bu önemli buluşmada, tartışmalı konuların ve yerel seçimlerin ele alınması bekleniyordu.
Beştepe kaynaklarına göre, 50+1 tartışmaları geçici olarak askıya alındı. İki liderin, yerel seçimlere kadar bu konuda ateşli bir dil kullanmaları beklenmiyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşünde basına yaptığı açıklamada, "50+1'in kaldırılması isabetli olur" ifadesini kullanmıştı. Bu sözlerin ardından, siyasetin odak noktası haline gelen 50+1 tartışmaları gündemde yer bulmuştu. Ancak Cumhur İttifakı'nın diğer bir parçası olan MHP'den gelen sert tepkilerle karşılaşılmıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "50+1, Cumhur İttifakı'nın temelidir. Muhtar değil, Cumhurbaşkanı seçiyoruz" şeklinde ifade ederek, bu sistemin değiştirilmesine karşı çıkmıştı.

ANKARA VE İSTANBUL İÇİN KONUŞULAN İSİMLER...

Aynı zamanda, Cumhur İttifakı'nın yerel seçim stratejisi, görüşmede ele alınan önemli konulardan biriydi. Erdoğan ve Bahçeli'nin Ankara ve İstanbul'da aday gösterilecek isimleri istişare ettiği, bu bilgilerin kulislerde dolaştığı aktarıldı.
Buna göre, İstanbul'da aday adayı olarak belirtilen Metin Külünk'e karşılık, AKP milletvekili ve eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un adaylığı kesinleşmiş durumda. Ankara'da ise milliyetçi muhafazakar seçmene hitap edecek bir aday profilinin oluşturulması bekleniyor. Bu kapsamda, eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un adı ön plana çıkmış durumda.
Her iki partinin de kurullarında bu adayların konuşulduktan sonra, seçimlerde aday olacak isimlerin resmi olarak açıklanması bekleniyor.