Ak Parti İstanbul İL Başkanlığı'ında 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkan aday adayları ile ilgili temayül yoklaması yapıldı. İBB için yapılan temayyül yoklamasında Mehmet Tevfik Göksu'nun önde çıktığı kulislere sızdı. İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığı seçimi siyasi ittifaklar olduğu gibi parteler için en önemli nokta. Özellikle ittifakların istanbulda çıkaracağı adaylar önemli.

CHP'de Ekram İmamoğlu ile devam edileceğinden şüphe yok iken, AKP'de aday adayları çalışkmalarını sürdürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için öncelike Milletvekili eski bakan Murat Kurum'un adı kulislerde görüşülürken, AKP için de de Ekram İmamoğlyu'nu devirmek için en önemli isimlerden biri olduğu kaydediliyor.

Ekran Resmi 2023-11-26 20.51.48

AKP İBB adayı Murat Kurum elindeki son anket açıkladı AKP İBB adayı Murat Kurum elindeki son anket açıkladı

AKP eski milletvekili Metin Külünk'te AKP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olarak buşvurduğunu açıklamıştı.

Aday Adaylarının başvurusunun ardından İstanbul AKP İl Başkanlığı'nda temayyül yoklaması yapıldı. İstanbul İl Başkanlığı'na isimler açıklanmasa da 6 İBB Aday adayı başvuru yaptığı açıklandı.  Bu adaylar içinde Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun önde çıktığı kulislere yansıyan bilgi. Eski Milletvekillerinden ve İstanbul Yönetim Kurulunda bulunan Metin Külünk de adaylar arasında yer alıyor. Külünk sosyal medyadan aday adayı olduğunu açıkladı.

İl Başkanlığı'nda yapılan temayyül yoklamasıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada İstanbul Baüyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili 6 aday adayı başvurusu yapıldığı belirtilirken, İlçe Belediye Başkan adayları için ise 39 ilçe için 255 aday adayı başvurusu yapıldığı bildirildi. 

AKP İstanbul İl  Teşkilatı Genel Sekreteri Fatih Şahin’in başkanlığında İl Başkanlığı'da düzenlenen yoklamaya yaklaşık 9 bin teşkilat mensubu katıldı.

Fatih Şahin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada teşkilat mensuplarının görüşlerini, düşüncelerini, eğilimlerini tespit etmek amacıyla yapılan yoklamanın aday belirleme sürecinde yol gösterici olacağını belirtti.

“İBB İÇİN 6, 39 İLÇE İÇİN 255 ADAY VAR”

Teşkilatımızın görüşü bizim için kıymetli ifadelerini kullanan Şahin, " İstanbul'umuzun 39 ilçesinde 255 ilçe belediye başkan aday adayımız ve büyükşehrimiz için de 6 aday adayımız müracaatlarını gerçekleştirdiler. Genel merkez olarak illerimiz, ilçelerimiz ve bütün yönetim kademelerimizde 31 Mart seçimlerinde en güzel, en parlak başarıyı elde etmek için çok titiz ve hassas bir çalışmayı yürütüyoruz." dedi.

“9 BİN TEŞKİLAT MENSUBUMUZ OY KULLANDI”
Tespit edilen eğilimlerin partinin karar alma sürecinde yol gösterici olacağını aktaran Şahin, son birkaç seçimdir temayül yoklamalarının elektronik ortamda gerçekleştirildiğine işaret etti. Şahin, böylece çevreci bir uygulamaya imza atarak hem kağıttan hem de zamandan tasarruf ettiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Bugün İstanbul'umuzda yaklaşık 9 bin teşkilat üyemiz burada oylarını kullandı ve 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan mahalli idareler seçiminde yarışa girecek olan 39 ilçe ve bir büyükşehir belediye başkan adayımızın tespitinde bizlere yol gösterecekler. İstanbul'umuzun 39 ilçesinde 255 ilçe belediye başkan aday adayımız ve büyükşehrimiz için de 6 aday adayımız müracaatlarını gerçekleştirdiler. Genel Merkez olarak illerimiz, ilçelerimiz ve bütün yönetim kademelerimizde 31 Mart seçimlerinde en güzel, en parlak başarıyı elde etmek için çok titiz ve hassas bir çalışmayı yürütüyoruz."

“ÜCRET ALINMADI, BAĞIŞLAR GAZZE İÇİN AFAD’A VERİLDİ”
Şahin, 31 Mart gecesinin AK Parti ve Cumhur İttifakı için en görkemli seçim zaferine imza atacakları gece olacağını dile getirerek, bu anlamda her kademesiyle çok dikkatli bir süreci, çok disiplinli bir çalışmayı yürüttüklerini kaydetti.  Şahin, sorunsuz bir şekilde devam eden temayül yoklamasının, adayların tespitindeki parametrelerden biri olduğunu ifade etti. Anketler yapılıp mevcut belediye başkanlarının performanslarının değerlendirildiğini aktaran Şahin, "O şehrin, ilçenin ileri gelenleriyle sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapılıyor. Onların da eğilimi oluyor. Bunların hepsi birleştirilerek bir sonuca ulaşılıyor. Bunların hiçbiri başlı başına belirleyici olmadığı için bu sonuçlar Genel Merkezimizin çalışma ekibinde oluyor. Kamuoyuyla paylaşılmıyor." diye konuştu.