Ak Parti İstanbul'da seçimi kazanmak için arayış içinde. İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır mantığı ile yola çıkan partilerde yerel seçimler yaklaşırken aday arayışları devam ediyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir AKP ve CHP'nin en büyük mücadele vereceği üç il. 

İyi Parti'nin Millet İttifakından ayrılması AKP'yi sevindirirken, AKP'nin İyi Partiyi Cumhur İttifakına davet edeceği de siyasi kulislerde konuşulan bir konu. Bu arada İstanbul'da adaylık için farklı isimler konuşulurken, AKP'nin öne çıkan isimleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski Bakan Murat Kurum, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Metin Külünk isimleri olurken, kulislerde ise Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergun Turan ismi öne çıkıyor.

Mehmet Ergun Turan'ın TOKİ Başkanlığı ve Belediye hizmetlerindeki bilgisinin Kentsel Dönüşüm bekleyen İstanbul için önemli bir isim olarak öne çıkardığı kaydediliyor. Ergun Turan, Fatih'te yaptığı bazi hizmetlerle de kendini göstermeye çalışırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tercihi arasında olabileceği konuşuluyor.

Ekran Resmi 2023-12-07 13.41.24

MEHMET ERGUN TURAN KİM'DİR

Mehmet Ergün TURAN, 1967 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Trabzonludur.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar dış ticaret ve inşaat sektöründe ticari faaliyetlerde bulundu; pek çok projenin mühendislik ve uygulama süreçlerini yürüttü.

Kamu hizmeti kapsamında, 1999-2005 yılları arasında Güngören Belediyesi Teknik Başkan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi İmar Komisyonu Üyeliği ve Başkanlığı ile İBB Encümen Üyeliği yaptı.

2007-2009 döneminde İBB Meclisi 2. Başkan Vekilliği ve ardından 2009-2014 döneminde de İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekilliği görevini yürüten Mehmet Ergün TURAN, 18 Nisan 2014 tarihinde T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına atandı.

Şehir planlama, yapı ve kent kültürü, geleneksel mimari; Türk Evi, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi, Anadolu yerleşim kültürü; yöresel mimari eğilimler, İstanbul ve Tarihi Yarımada ile sosyal, kültürel ve ekonomik ölçekte yerel yönetim ve kalkınma modelleri ile ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalarda bulundu.

Mehmet Ergün TURAN, TOKİ Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaretleri ile yatay mimari, yöresel mimari ve mahalle kültürü prensipleri çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanında tamamı 6 kat veya daha az katlı olmak üzere 200 binin üzerinde konut inşa edilmesine öncülük etti. Bugün başta İstanbul’da olmak üzere, tüm şehirlerimizde yapılmakta ve açılmakta olan Millet Bahçeleri projesi çalışmalarında yer aldı. Turan, sürdürülebilir çevre ve şehir fikri ekseninde, “insan ölçeğinde ve insan odaklı” yapılaşmayı, temel mimarlık ve mühendislik prensibi olarak benimsedi.

İmamoğlu, Bayrampaşa'da Boşnak ve Giresun Gönüllüleri ile buluştu İmamoğlu, Bayrampaşa'da Boşnak ve Giresun Gönüllüleri ile buluştu

Kamu ve yerel yönetimde edindiği yüksek tecrübeyi, İstanbul’un kalbi ve medeniyetimizin yüzük taşı Fatih’e ve Fatihlilerin hizmetine sunmak üzere, 30 Kasım 2018 tarihinde TOKİ Başkanlığı görevinden ayrıldı.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti'den Fatih Belediye Başkanı seçildi.