Başkan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, ''Son derece faydalı görüşmeler yaptık, adımları ele aldık. Yılda en az 1 kez bir araya geleceğiz. Lavrion terör kampının kapatılmasından memnuniyet duyuyoruz. Ege'yi barış denizi haline getirmek istiyoruz'' açıklamasında bulundu. Miçotakis, ''İlişkilerimizi yeniden canlandırmaya karar verdik. İkili ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarma hedefi koyduk. Türk vatandaşlarının Ege adalarını vizesiz seyahatini görüştük. Adalara 7 günlük vize serbestisini canlandıracağız'' ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısı kapsamında Atina'ya gitti. Erdoğan ziyareti kapsamında Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir araya geldi.

Ekran Resmi 2023-12-07 14.57.25
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ile görüşmeye geçmeden önce yaptığı konuşmada, altı yıl aradan sonra Atina'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ekran Resmi 2023-12-07 14.57.13

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, nevcut sorunların, yapıcı diyalog, iyi komşuluk, uluslararası hukuk çerçevesinde müşterek çabalarla çözüme kavuşturmayı temenni ettiklerini belirterek "Türkiye-Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla tüm dünyaya örnek olalım arzusundayız. Aramızda çözülemeyecek kadar büyük hiçbir sorun yok" dedi.

Başkan Erdoğan Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşmelerinin ardından Atina'da Başbakanlık Binasında düzenlenen ortak basın toplantısında şu mesajları verdi:

ARAMIZDA ÇÖZÜLEMEYECEK SORUN YOK

Bizler aynı denizi, aynı coğrafyayı, aynı iklimi hatta bir çok alanda aynı kültürü paylaşan iki komşu ülkeyiz. İki kardeş arasında dahi anlaşmazlıklar olabilirken, iki komşu arasında görüş ayrılıklarının yaşanması gayet doğaldır. Mesele bunları çözme iradesidir. Biz Ege'yi bir barış ve işbirliği denizi haline getirelim istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan olarak atacağımız ortak adımlarla tüm dünyaya örnek olalım arzusundayız. Açık söylüyorum, bizim aramızda çözülemeyecek kadar hiçbir sorun yoktur. Yeter ki hüsnüniyet ile hareket edelim.Büyük resme odaklanalım, denizi geçip derede boğulanlardan olmayalım.

YAPICI DİYALOG, İYİ KOMŞULUK, ULUSLARARASI HUKUK

Başbakanla görüşmelerimizde Ege ve Doğu Akdeniz'deki tutumlarımız hakkında da görüş alışverişinde bulunduk. Dışişleri Bakanlarımızın bu konuda çalışmaları kararlı bir şekilde ele almalarını istedik. Mevcut sorunlarımızı yapıcı diyalog, iyi komşuluk ve uluslararası hukuk çerçevesinde müşterek çabalarla çözüme kavuşturmak samimi temennimizdir.

Ekran Resmi 2023-12-07 14.26.51
Erdoğan'ı, Maksimou Sarayı'nın girişinde Miçotakis karşıladı. İki Lider Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısı vesilesiyle bulunduğu Atina’da Maksimou Sarayı'ında beraberindeki ekip ile birlikte görüştü.

Ekran Resmi 2023-12-07 14.29.17

TERÖR KAMPLARI OLUŞMAMALI

Başbakan ile mücadele alanı işbirliğimizi nasıl geliştirebileceğimiz de ele aldık. Bu minvalde beklentilerimizi bir kez daha geriye getirdik. Özellikle Lavrion kampının kapatılmasını memnuniyetle karşıladık. Yunanistan'da teröristlere barınma imkanı sağlayan benzeri kampların oluşmaması için dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdim.

ADİL, KALICI, SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜM

Yunanistan'daki Türk azınlığı ve ülkemizdeki Rum azınlığı beşeri ve kültürel zenginliğimizin yapıtaşlarıdır. Azınlıkların huzur ve refahının artması ilişkilerimizi olumlu yönde etkileyecektir. Batı Trakya Türk azınlığın durumunda uluslararası hukukun gerektirdiği iyileştirmelerin yapılması yönündeki beklentilerimizi ifade ettim. Kıbrıs meselesinin adadaki gerçekler temelinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir çözüme kavuşturulması tüm bölgenin yararına olacaktır.

Ekran Resmi 2023-12-07 14.28.55

SAVAŞ SUÇLARINA SESSİZ KALINMAMALI

Yazar Özlem Özdemir Sofya’da Atatürk’ü Anlattı Yazar Özlem Özdemir Sofya’da Atatürk’ü Anlattı

Sayın Başbakan ile Gazze başta olmak üzere işgal halindeki Filistin topraklarında yaşanan dramı ele aldık. Türkiye olarak en başından beri sivillerin alınmasının hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi dile getirdik. Yaşananların Gazze halkının toplu şekilde cezalandırılmasına dönüşmesi, çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin masum Filistinli sivilin canına kast edilmesi vicdanları yaralamaktadır. Uluslararası toplum işlenmekte olan insanlık ve savaş suçları karşısında sessiz kalmamalıdır.Kalıcı ateşkesin bir an önce tesisi, insani yardımların engelsiz akışının temini hepimizin önceliği olmalıdır. Son gelişmelerle birlikte 1967 sınırlarında bağımsız egemen toprak bütünlüğüne haiz Filistin devletinin tesisinin artık kaçınılmaz olduğunu bir kez daha gördük. Türkiye olarak adil bir barışın uygulanması noktasında garantör olarak sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık. Gazze'deki had safhada insani yardım ihtiyaca bağlamında ilk günden beri yardımlarımızı hızlı sürdürüyoruz. Uluslararası toplumun da yardımların devamı noktasında gerekli hassasiyeti göstereceğini inanıyorum.