Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dokuz Millet Bahçesi Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Şehirlerimize kazandırdığımız her millet bahçesiyle; sosyal, kültürel ve ekonomik değer katan cazibe merkezleri oluşturuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı bağlantı ile katıldığı 9 millet bahçesinin açılış töreninde konuştu. Kentsel dönüşümde kararlılık vurgusu yapan ve vatandaşa çağrıda bulunan Erdoğan, "Daha kararlı adımlar atacağız. Böylesi bir konuda tamahkarlığa izin vermeyeceğiz. Gözünü para hırsı bürüyenlerin kaprislerine boyun eğmeyeceğiz. Ne gerekiyorsa bu meseleyi çözeceğiz. Binanız depreme dayanıklı değilse dönüşüm süreceğini başlatın, afet kapınızı çalmadan siz tedbirinizi alın" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla Dokuz Millet Bahçesi Toplu Açılış Töreni’ne canlı bağlantı ile katıldı.

Adıyaman’la birlikte dokuz ayrı şehirdeki dokuz adet millet bahçesinin açılışını aynı anda yapmanın sevincini yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; Adıyaman Millet Bahçesi 505 bin metrekare, Giresun, Bulancak Millet Bahçesi 28 bin metrekare, Düzce, Cumayeri Millet Bahçesi 72 bin metrekare, Bursa, Harmancık Millet Bahçesi 40 bin metrekare, Bolu, Gerede Millet Bahçesi 295 bin metrekare, Afyonkarahisar, Şuhut Millet Bahçesi 125 bin metrekare, Adana, Aladağ Millet Bahçesi 200 bin metrekare, Sivas, Şarkışla Millet Bahçesi 150 bin metrekare, Erzincan, Tercan İlçesi, Camiişerif Millet Bahçesi 52 bin metrekare olmak üzere açılan bahçelerin 1 milyon 466 bin metrekare büyüklüğe sahip olduğunu açıkladı.

Şehirlere güzellik katacak millet bahçelerinin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu millet bahçelerimizden her biri; yeşil alanları, tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, spor sahaları ve sundukları diğer imkânlarla gerçekten göz kamaştıran projelerdir” dedi.

İmamoğlu'ndan Ayasofya yanıtı: Bunlarda  inanç gösteriş işi oldu İmamoğlu'ndan Ayasofya yanıtı: Bunlarda inanç gösteriş işi oldu

“KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİĞİNİN DE DÜZENLENDİĞİ MİLLET BAHÇELERİMİZ, BÜYÜK BİR BOŞLUĞU DOLDURMAKTADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, millet bahçeleriyle şehirlerimize, insanımızın nefes alabileceği yeşil alanlar kazandırmakla kalmıyoruz. Aynı zamanda günümüzde çocuklardan yaşlılara, gençlerden çalışanlara kadar farklı toplum kesimlerinin sosyal ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Şehir hayatının kargaşasından yorulan vatandaşlarımız, ruhlarını burada dinlendiriyor, evlatlarımız burada sosyalleşiyor, gençler burada buluşuyor. Her yaş grubundan insanımız burada spor ve egzersiz yaparak, sağlıklı bir hayat sürme imkânına kavuşuyor. Pek çok kültür-sanat etkinliğinin de düzenlendiği millet bahçelerimiz, bu yönleriyle büyük bir boşluğu doldurmaktadır. Şehirlerimize kazandırdığımız her millet bahçesiyle; sosyal, kültürel ve ekonomik değer katan cazibe merkezleri oluşturuyoruz.”

Millet bahçelerinin tamamının afetlerde toplanma alanı olarak da hizmet vermekte olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, asrın felaketi olan 6 Şubat depremlerinde, bu tarz toplanma alanlarının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti.

“Çevre ve şehirlilikte attığımız her adımın, hayata geçirdiğimiz her projenin, bu süreçte çok ciddi faydasını gördük” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, 81 ilimizde 81 milyon metrekare millet bahçesi kazandırma hedefimizin ehemmiyeti de anlaşılmış oldu. Milletimize sözümüzü tutmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  81 vilayetimizin her birini yeşil hale getirene kadar durmadan çalışacağız. 6 şubat depreminin bizlere hatırlattığı hususlardan biri de sağlam binalar inşa etmemiz gerektiğidir. Son yıllarda inşa edilen hastane, kamu binaları başarılı sınav verdi. Ülkemizin yapı stokunu bu standartlar altına düşürmeyeceğiz. Marjinal kesimlerin engelleme çalışmasına rağmen dönüşüm alanındaki yıkılan bina ve can kaybı sayımız az oldu. Kentsel dönüşüm meselesinde daha kararlı adımlar atacağız. Böylesi bir konuda tamahkarlığa izin vermeyeceğiz. Gözünü para hırsı bürüyenlerin kaprislerine boyun eğmeyeceğiz. Ne gerekiyorsa bu meseleyi çözeceğiz. Yarısı bizden kampanyasına dönük ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz. Binanız depreme dayanıklı değilse dönüşüm süreceğini başlatın, afet kapınızı çalmadan siz tedbirinizi alın. En yakın zamanda deprem vilayetlerini yeniden dolaşacağım. ” dedi.