Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı video mesajda, “Hem kendi öğretmenlerimin, hem de bu ülkenin bugüne gelmesi için öğrencilerini yetiştiren ve bu ülkenin eğitimine katkı sağlayan bütün öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyorum. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun kurduğu bir partinin mensuplarıyız. Onun talimatı, mebus maaşının öğretmen maaşını geçmemesi yönündeydi. Bugün öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar da, örgütlenmelerinin ve mücadelelerinin önündeki engeller de, yaşadıkları bütün sıkıntılar da hak etmedikleri sıkıntılar. Bunların çözüleceği yarınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

KAHEV 23.  Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi oldu KAHEV 23. Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi oldu

Özel, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı video mesajda, “Bugün Öğretmenler Günü. Bugün heyetimizle birlikte Bosna Hersek ziyaretimiz için Türkiye’den ayrılıyoruz. Erken saatlerde ilkokul öğretmenimi, ortaokul öğretmenlerimden birkaçını, annemi, babamı ve Türkiye’de eğitim alanında örgütlü 4 sendikanın sayın Genel Başkanlarını aradım. Onların şahsında tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutladım. Bir kez daha buradan hem kendi öğretmenlerimin, hem de bu ülkenin bugüne gelmesi için öğrencilerini yetiştiren ve bu ülkenin eğitimine katkı sağlayan bütün öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyorum. Yitirdiğimiz öğretmenlerimizi, şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Buradan, öğretmenlerin sorunlarının çözüldüğü yarınlar için mücadelemizi sürdüreceğimizi söylüyorum. Bugün, bu konuyla ilgili çok sayıda rapor okuduk.

Eğitim-İş Sendikası’nın raporundaki bir rakam, içimi çok acıttı. Her 100 öğretmenden 73’ünün geçinebilmek için yakınlarından borç aldığını ve 100 öğretmenden 23’ünün de geçinebilmek için ek işte çalıştığını öğrendik. Bunlar öğretmenlerin hak ettiği bir durum değil. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun kurduğu bir partinin mensuplarıyız. Onun talimatı, mebus maaşının öğretmen maaşını geçmemesi yönündeydi. Bugün öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar da, örgütlenmelerinin ve mücadelelerinin önündeki engeller de, yaşadıkları bütün sıkıntılar da hak etmedikleri sıkıntılar. Bunların çözüleceği yarınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.