Sahur programında konuşan Süleyman Soylu'nun hedefinde ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Dış Politika raporu vardı. Gaziosmanpaşa Beleriye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve Trafbzon Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Şatıroğlu tarfından karşılanan Soylu, gençlere hitap ederken önemli mesajlar verdi. Süleyman Soylu, “Orada diyor ki Türkiye FETÖ ve PKK'ya haşin davranıyor. Onlar terörist değil, onlar siyasi tutuklu diyor. Yani biz onları siyaset sebebiyle tutuklu hale getirmişiz diyor. Yetmedi. İçişleri Bakanlığını eleştiren büyük bir paragraf açıyor. Biz PKK'ya ve FETÖ'ye karşı şiddetle mukabele ediyormuşuz" dedi.

"LGBT Denilen Sapkınlığa Müsamaha Göstermiyormuşuz"

ABD tarafından hazırlanan raporda LGBT'ye yönelik yazılanlara da değinen  Soylu, “LGBT denilen sapkınlığa, bir vesile ile kafayı yiyeceğim. Amerika şöyle istiyor. Dünyanın her yerinde erkeklerle erkekler evlensin. Kadınlar da kadınlarla evlensin. Ya siz evleneceksiniz, Lut kavmi gibi olacaksınız. Ben size ne diyeyim? Biz neymiş buna müsamaha göstermiyormuşuz. FETÖ'ye müsamaha göstermiyormuşuz. PKK'ya müsamaha göstermiyormuşuz. LGBT'ye müsamaha göstermiyormuşuz. Türkiye huzurlu bir hale gelmiş. Ve bu huzurlu hale gelmelerinden de bunlar rahatsızlanmış. Sizin bizim hakkımızda rapor yazmanız değil, biz sizin hakkınızda rapor yazarsak esas yandı gülüm keten helva" diye konuştu.

"ABD, Dünyayı Uyuşturucuyla Karşı Karşıya Bıraktı"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sen 15 Temmuz darbesinde, sayın Cumhurbaşkanımızın uçağı havadayken onun nerede olduğunu birilerine göstermek için yayınlar yapmadın mı? Yaptırmadın mı? Sen Afganistan'da, iki binli yılların başında Afganistan'ı işgal ettiğinde 17 bin dekardan, Afganistan'daki uyuşturucu, narkotik veya haşhaş üretimini 300 bin dekarın üzerine çıkarıp, Afganistan'dan bütün dünyaya yayılan eroinle karşı karşıya bırakmadın mı? Bizim senin hakkında hazırlayacağımız raporlar Meydan Larousse olur. Senin yazacağın rapor hiçbir anlam ifade etmiyor" şeklinde konuştu. 

"Memleketinizle Bağınızı Koparmayın"

Konuşmasında gençlere seslenen  Soylu, “Memleketinizle bağınızı koparmayın. Bazen hemşehrilerimizle bir yerlerde karşılaşıyorum. Yeni nesille anneleri, babaları hep beraber, işte nerelisin diyorum. Trabzonluyum diyor. Gittiniz mi memlekete? Yok bilmiyoruz. Sanki kurşun vurmuş gibi oluyor bana. Nasıl bilmiyorsunuz? Neden gitmiyorsunuz? Söylüyoruz, ediyoruz. Sonra söz alana kadar bırakmıyorum. İnşallah seneye gideceğiz diyor. Gidip göstermek lazım. Sizden sonraki nesillere de gidip göstermek lazım. Asıldan ve nesilden ayrılmayacaksınız. Bu milletin ayakta durmasının sebebi aslını ve neslini bilmesi ve onu unutmamasıdır" ifadelerini kullandı.

Bakan Süleyman Soylu'ya, programın sonunda annesiyle kendisinin yer aldığı kara kalem çalışması hediye edildi.