Rusya'da paralı asker grubu Wagner'in şefi Yevgeniy Prigojin'in Rus ordusunu "Wagner güçlerini yok etmekle suçlaması" ülkede krize neden oldu. Paralı aser Wagner tanklarla sokaklar inip darbe girişiminde bulundu. Krizin ardından ilk kez konuşan Rus lider Wladimir Putin ise "Bugün hainlerle karşı karşıyayız. Wagner içindeki hainler silahlı isyan başlattı." ifadelerini kullandi. Dün gece saatlerinde Wagner, kontrol ettiği bölgelerden ayrılmaya başladı ve Kremlin'den yapılan açıklamada Prigojin'e yönelik açılan ceza davasının kapanacağı, Prigojin'in Belarus'a gideceği bildirildi.

Yağlıdere Amerika göç hikayesi Anıtlaştırıldı Yağlıdere Amerika göç hikayesi Anıtlaştırıldı

Rusya'da bir günde çözülen krizde neler yaşandı?

24 Haziran gecesi Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarında aktif rol üstlenen Rus paralı asker grubu Wagner'den ile Rus ordusunun yöneticileriyle arasındaki ipleri koparan bir açıklama geldi. 
Prigojin yaptığı açıklamada, "Rus kanının" dökülmesini önlemek istediğini söyledi. Prigojin, "Artık kanın dökülebileceği an geldi. Bu nedenle tüm sorumluluğunun bilincinde olarak, konvoylarımızı geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri dönecekler" dedi.
Wagner lideri daha sonra, Wagner güçlerinin kuvvetlerinin cumartesi günü girdiği Rostov'daki güney askeri bölge (SMD) karargahından ayrılırken görüldü. 
Wagner güçleri ayrıca bir gün içinde üç askeri helikopteri düşürdü ve geri çağrılmadan önce Moskova'nın yaklaşık 360 km güneyindeki Lipetsk bölgesine girdi.
Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko'nun basın ofisi, Prigojin'in geri adım atacağını ilk duyuran oldu.

Lukaşenko'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştükten sonra Wagner şefiyle gerilimi azaltmak için pazarlık yaptığını söyledi.

Lukaşenko, Putin'in o zamandan beri müzakere çabaları için kendisine teşekkür ettiğini söyledi.
Putin, Lukaşenko'nun Prigojin ile anlaşması hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı.

Putin, cumartesi günü erken saatlerde televizyonda bir acil durum yayınında göründü ve 1917 devrimine benzettiği isyancı bir grev karşısında ülke çapında birlik çağrısı yaptı.
Belarus tarafından açıklama gelmeden önce Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, "Kötülük yolunu seçen herkes kendini yok eder. Yüzbinleri savaşa kim atarsa, sonunda silahlandırdığı kişilerden Moskova bölgesinde barikat kurmalıdır." ifadelerini kullanmıştı.

ABD İSTİHBARATINA GÖRE  PROGOJİN'İN HAREKETE GEÇMEYE HAZIRLANYOR

ABD medyasında yer alan bilgilere göre, Progojin'in Rusya'nın askeri liderliğine karşı Haziran ortasına kadar harekete geçmeyi planladığını gösteren bilgiler aldı. 
Washington Post'ta yer alan habere göre, geçtiğimiz iki hafta boyunca Putin'in ülkenin nükleer gücü konusunda "yüksek endişesi" vardı. 
New York Times'a göre, üst düzey Amerikan ulusal güvenlik yetkilileri Çarşamba günü Prigojin'in harekete geçmeye hazırlandığına dair işaretler aldı ve istihbarat yetkilileri aynı gün Biden yönetimi ve savunma yetkililerine bilgi verdi.
Rus haber ajansı RIA'nın Telegram uygulamasında yer alan bir videoda,
Rostov-on-Don şehrinde Wagner'in çekildiği ve bir adamın caddeyi süpürdüğü, trafiğin normal olduğu görüldü.

Progojin ve Wagner güçlerinin Rostov'dan çekilmesinin ardından trafik yeniden açıldı ve bölgenin sakin olduğu ifade edildi.