UYGAD’dan “Gazetecileri süpürün” emrine sert tepki UYGAD’dan “Gazetecileri süpürün” emrine sert tepki

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı, Kahramankazan Belediyesi’nin düzenlediği buluşma etkinliği ile kutlandı.Ankara’da bulunan 80’ye yakın ulusal ve yerel medya mensupları Kahramankazan’da biraraya geldi. Uluslararası Gazeteci ve Yazarlar Derneği (UYGAD) Başkanı ve SüperHaber muhabiri Mevlüt Yüksel’in de onur konuğu konuşmacı olarak katıldığı etkinlik de, medyanın sorunları da ele alındı.
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla anlamlı bir davete ev sahipliği yaptı. Başkan Oğuz, Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Ankara’da hizmet veren basın yayın organlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Kahramankazan Belediyesi bünyesinde hizmet veren Engelsiz Kafe’de gerçekleşen organizasyona Ankara medyasından 80’e yakın gazete, televizyon ve radyonun temsilcileri katılırken yerel basının sorunları da konuşuldu.

“Yerel basının sorunları konuşuldu”

Kahramankazan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Doğan ve Basın Danışmanı Bekir Kaplan'ın da hazır bulunduğu buluşmada yerel medya ve Ankara basınının yanı sıra,SüperHaber muhabiri ve Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (UYGAD) Başkanı  Gazeteci Yazar Mevlüt Yüksel de programın katılımcıları arasındaydı.Yüksel, Kahramankazan Belediyesi ve Başkan Oğuz ile ilgili "Ankara’da bulunan ulusal ve yerel medyayı yakından takip ediyorum.Özellikle yerel medya,bulunduğu bölgeyi çok iyi takip ediyor.Kahramankazan’a olan ilgileri de beni hem şaşırttı,hem de mutlu etti.Çünkü Kahramazkazan,milli sanayinin kurulduğu ve hızla gelişen bir ilçe.Oğuz Başkan ile ikinci defa sohbet ediyoruz, ama ben İstanbullu bir gazeteci olarak,yerel medyayı ve başkanı başarılı buluyorum. Artık beni de bir Kahramankazanlı olarak görebilirsiniz." cümlelerini dile getirdi.Buarada konuşmaların ardından,yerel basının sorunları masaya yatırılarak, çözüm önerileri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Başkan Oğuz, bu kapsamda basın mensuplarının sorunlarını dinleyerek, notlar aldı. Gün dolayısıyla bir araya gelen  basın mensupları sohbet ederek, mesleki hatıralarını anlattı.

“Oğuz’dan gazetecilere 
 yanınızdayız mesajı”

Başkan Oğuz burada yaptığı konuşmada, tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlayarak, çalışmalarında başarılar diledi. Kendisinin de bir dönem Kahramankazan’da yerel bir gazete çıkardığını ifade eden Başkan Oğuz,  basının önemine değindi. Yerel haberciliğin etkisine ve gücüne vurgu yapan Başkan Oğuz, “Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir ve toplumun bilgi alma hakkını teminat altına alan önemli bir görevi yerine getirir. Sizler, toplumun sesi, gözü ve kulağısınız. Haber alma özgürlüğünün ve haber verme sorumluluğunun bilincinde olarak, tarafsızlık ilkesini ön planda tutarak mesleğinizi icra ediyorsunuz. Bu kritik görevi yerine getirirken maruz kalabileceğiniz zorlukları da biliyoruz. Gösterdiğiniz özveri ve cesaret, toplumumuzun aydınlanmasına ve bilinçlenmesine katkı sağlıyor. Sizlerle iş birliği içinde olmak, kamuoyunu doğru ve tarafsız bilgilendirmek adına büyük bir öneme sahip. Sizlerin görevini daha etkin ve güvenli bir şekilde yerine getirebilmeniz için elimizden gelen desteği sağlamaya hazırız. Bu vesileyle, siz değerli basın mensuplarımızı bir kez daha kutluyor, gösterdiğiniz özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Oğuz çalışmalar hakkın da bilgi verdi

Başkan Oğuz, kahvaltı kapsamında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayarak, göreve gelmesinin ardından hayata geçirdiği projeler ve çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Davetin sonunda Başkan Oğuz ve  basın mensupları günün anısına fotoğraf çektirdi.
kahramankazan1

Engelsiz Kafe misafirlerini bekliyor”

Öte yandan Kahramankazan Belediyesi’nce hayata geçirilen ve aşçılığından garsonluğuna kadar tüm işlerin farklı engel türlerine sahip dezavantajlı bireyler tarafından yapıldığı Kahramankazan Engelsiz Kafe misafirlerini bekliyor.Kahramankazan Engelsiz Kafe’de, farklı engel türlerine sahip 15 dezavantajlı birey çalışıyor. Kafede, işletmesinden hazırlanan yemek ve içeceklere, bunların müşterilere ikram edilmesine kadar tüm işler dezavantajlı bireyler tarafından yapılıyor. Müşterilerini güler yüzle karşılayan kafe çalışanları, misafirlerinin işletmelerinden mutlu ve memnun ayrılmaları için büyük çaba harcıyor. Engelsiz Kafe’de çalışan tüm engelli bireylerin sosyal güvenceleri Kahramankazan Belediyesi tarafından yapılıyor. Ayrıca, kafeden elde edilen gelir de burada çalışan engelli bireylere bırakılıyor. Engelli bireyler böylece hem sosyal güvenceye sahip olurken, hem de kendi işlerinin patronu oluyor.

Editör: MURAT AYDIN