banner314

banner325

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Cumartesi uyarısı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kent genelinde devam eden yoğun kar yağışıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cumartesi günü kar yağışının daha da etkili olacağına dikkat çeken İmamoğlu, “Cumartesi 4-5 beş günün en yoğun kar yağışının olacağı gün. Dolayısıyla bu hassasiyeti özellikle yarın için gösterin ve evinizde kalın, araç kullanmayın. Toplu taşıma kullanın” dedi.

İSTANBUL 11.03.2022, 11:57 Murat Aydın
İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Cumartesi uyarısı

EYÜPSULTAN / İSTANBUL  - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kent genelinde devam eden yoğun kar yağışıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Liman Başkanlığı’nın özellikle görüş mesafesi ve diğer fırtına gibi hassasiyetlerden dolayı boğaz hattındaki ulaşımı durdurduğunu ifade eden İmamoğlu, T5 Eminönü- Alibeyköy Tramvay Hattı’ndaki arızanın giderilmesi için çalışıldığını, hat üzerindeki seferlerin İETT otobüsleriyle yapıldığını ifade etti. Cumartesi günü kar yağışının daha da etkili olacağına dikkat çeken İmamoğlu, “Cumartesi 4-5 beş günün en yoğun kar yağışının olacağı gün. Dolayısıyla bu hassasiyeti özellikle yarın için gösterin ve evinizde kalın, araç kullanmayın. Toplu taşıma kullanın” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sabah saatlerinde etkili olmaya başlayan Sibirya kökenli soğuk hava dalgası ile kar yağışıyla ilgili bilgileri paylaştığı basın toplantısı düzenledi. Toplantı, Eyüpsultan’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) gerçekleştirildi. Meteoroloji tahminleri doğrultusunda bir durum yaşandığını belirten İmamoğlu, bölgesel kar yağışlarının yer yer etkili olmasıyla yolda yığılmalar olduğunu söyleyerek, “Bazı yerlerde 2-3 saatlik yağışla beraber 10- 15 santime kadar kar biriktirebilen yağışlar aldı. Bu bölge özellikle Basın Ekspres yolu, TEM bağlantısı ve yine kuzeye doğru devam eder hattına yoğunlaştı sabah. AKOM’da haritadan şu an gördüğümüz kadarıyla kentin üzerine oturmuş bir bulut yoğunluğu var. Dolayısıyla yağış, gün boyu devam edecek. Dönem dönem biraz hafifleme olduğu gözükse de bu vatandaşlarımızı lütfen aldatmasın. Çünkü ani bastıran kar yağışıyla bir anda yığın haline gelebiliyor. Ben de bu sabah erken saatlerinde benzer bir olay yaşadım. Bir anda hiçbir şey yokken TEM otoyolu üzerinde  bir buçuk kilometre mesafede araç giderken, o bölümde kar bastırınca açıkçası yoldaki karın altı santime kadar ulaştığına şahit oldum” şeklinde konuştu.

“16 MİLYON VATANDAŞIMIZIN BİZİMLE UYUM İÇERİSİNDE OLMASI ÇOK ZARURİ”

Vatandaşlarla işbirliği konusunun altını çizen Başkan İmamoğlu, “Cuma günü, yoğun bir gün normalde İstanbul'da ama Valiliğimizin aldığı tedbirler hem idari tatil hem okulların tatil edilmesi ki; az önce Ticaret Odası Başkanının da açıklamasını gördüm. AVM'lerin de 12.00’den sonra açılıp yine 19.00’da kapanması gibi birtakım tedbirler var. Bütün bu tedbirlerin yanı sıra bir miktar TIR girişleri açıldı ama yine sabah saatlerinde TIR girişleri kapatıldı. Şu anda otobüs seferleriyle ilgili otogardan otobüs çıkışları kapatıldı. O bakımdan hani bütün bu tedbirler var ama esas olan 16 milyon vatandaşımızın bizimle uyum içerisinde olmaları çok zaruri. Zorunlu olmadığı sürece lütfen vatandaşlarımız trafiğe çıkmasınlar. Gerçekten çok ciddi bir tedbirle, bütün şehrin ulaşılabilmesi, erişilebilmesi hususunda yoğun bir çalışma var. Burada esas olan öncelikli işlerin aksamaması birtakım hususların yerine getirilmesi. Allah korusun ki, can sağlığı, işte ambulans, yangın Allah korusun itfaiye gibi birçok hizmetlerin aksamaması konusunda önceliğin olduğunu ve ona dönük vatandaşlarımızın duyarlı olmaları gerektiğinin altını çizelim” diye konuştu.

“CUMARTESİ KAR YAĞIŞININ EN ETKİLİ OLACAĞI GÜN OLACAK”

Konuşmasında Cumartesi günü etkili olacak kar yağışı ile ilgili bilgi veren İmamoğlu, “Meteorolojiyle ilgili bilgi aldığım yetkili arkadaşlarımın ifadesiyle cumartesi günü, yani yarın kar yağışı hususunda belki de en yoğun gün olacak. Gerçekten çok yoğun bir kar yağışı beklenmekte. Bu kar yağışı olacağına göre cumartesi günü bu tedbirlerin daha da üst seviyede olması gerektiği, vatandaşlarımızın daha da yoğun bir biçimde bu katkıyı vermesi gerektiğinin altını çizelim. Zaten hafta sonuna girmiş oluyoruz. Daha bu konuda tedbirli ve rahat olacağını düşünüyorum vatandaşlarımızın. Dediğim gibi cumartesi gerçekten bu dört beş günlük kar yağışı içerisinde en yoğun kar beklenilen gün olduğunun altını çizelim. Bazı yerlerde bir anda o gün, 15 – 20 santimlik kar kalınlığına ulaşılabileceği, konusunda arkadaşlarım bilgi verdi. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermeleri kıymetli. Acil olarak çıkmak zorunda olan araçların da mutlaka kar lastiklerini kullanmalarını ve gerekli tedbirleri alması da şarttır diye altını çizerim. Don ve buzlanma riski yine söz konusu. Özellikle karın bir an için durdu ve ayaz yaptığı gece saatlerinde bu söz konu. Yoğun bir tuzlamanın hem kurumumuz tarafından hem de diğer kurumlar tarafından devam ettiğini, sadece üç gün içerisinde 30 bin tonun üzerinde tuz kullanıldığını buradan ifade edelim; ki solüsyon ihtiyacı gereken noktalarda da solüsyon kullanımının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtelim. Bu verdiğim sayı sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan sayı. Diğer kurum ve kuruluşların da kullandıkları ayrı” diye konuştu.

“T5 HATTINDAKİ ARIZA İÇİN YOĞUN BİR ÇABA İÇERİSİNDELER, SEFERLERİ İETT EK SEFERLERİYLE DESTEKLİYORUZ”

Kentin ulaşım sistemleri hakkında bilgileri de paylaşan Başkan İmamoğlu, “Toplu taşıma konusunda daha önce de ifade ettiğimiz gibi raylı sistemler gece 02.00’ye kadar.  İETT hatlarımız devam ediyor. Gece 24.00’e kadar devam edeceğini duyurduğumuz Şehir Hatlarıyla ilgili ne yazık ki; Liman Başkanlığı’nın özellikle görüş mesafesi ve diğer fırtına gibi hassasiyetlerden dolayı Boğaz hattındaki ulaşımı durdurduğunu da buradan beyan edelim. Bir gelişme olursa zaten sizlerle bunu paylaşacağız. Dolayısıyla şu anda Şehir Hatları hizmet veremiyor. Sadece T5 hattımızda Eminönü - Alibeyköy hattında, zeminden enerji beslenen hat olduğundan, kar yığıntısı oluşumca kesintiler oluşabiliyor. Arkadaşlarım o arızayı gidermek için yoğun çaba içerisindeler. Şu an o hatta da İETT'miz otobüs seferleriyle bu mağduriyeti gidermek adına Haliç kıyısı boyunca ek seferlerle vatandaşlarımızı destekliyoruz. Diğer bütün hizmetlerimiz aksamadan devam ediyor. Hem vatandaşlarımıza kumanya olsun, mobil tuvalet olsun, hassas noktalarda. Ama en önemlisi evsiz vatandaşlarımızı hizmetimiz devam ediyor. Şu an itibariyle 629 evsiz vatandaşımızı misafir ettiğimizi, bütün ihtiyaçlarını karşıladığımızı İstanbul'daki bütün hemşehrilerimizin bilmesini istiyorum. Sokak hayvanları konusunda da yine ihtiyaçlarını gidermeyle ilgili yoğun bir çalışma devam ediyor. Günlük 2 ton besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımının da sürdüğünü belirtelim” dedi. 

“CUMARTESİ PROGRAM DÜŞÜNÜYORSANIZ LÜTFEN YAPMAYIN”

İmamoğlu, “Yağışın belli aralıklarla durmuş olması vatandaşlarımızı lütfen aldatmasın. Çıktığınız yola çıktığınız noktada hiçbir şey olmayabilir. Birkaç kilometre ileride size ani bir kar yağışıyla karşılayabilir Hava koşulları ve hazırlıksız yakalandığınız bir ortamda başka insanların hayatını da tehlikeye atabilirsiniz. Dolayısıyla lütfen başta bütün kar küreme gibi teknik araçlarımızın hizmetlerinin daha iyi yapabilmesi için, sadece Büyükşehir Belediyemiz değil, 39 ilçe belediyemiz, Karayolları, Kuzey Marmara Otoyolu, İCA  gibi kurumlarımızın da verdiği hizmetlerin aksamaması için, sizlerin trafiğe çıkmaması en hassas husus. Tekrar altını çizelim. Cumartesi için ekstra bir program düşünüyorsanız lütfen yapmayın. Çünkü cumartesi 4-5 beş günün en yoğun kar yağışının olacağı gün. Dolayısıyla bu hassasiyeti özellikle yarın için gösterin ve evinizde kalın, araç kullanmayın. Toplu taşıma kullanın” dedi.

İBB’NİN ÇALIŞMALARI 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm birimleriyle Çarşamba gününden itibaren alarm durumunda çalışmalarını sürdürüyor. Olumsuz hava koşulları öncesinde şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için gerekli tüm önlemleri alındı. Çalışmalar AKOM koordinasyonunda yönetiliyor. Kar ve kış şartlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında 2.000 araç- iş makinesi ve 9.500 personel ile görev yapıyor. Kar yağışı ve buzlanmaya karşı ekiplerimiz yollarda, otobüs duraklarında, üstgeçitlerde, meydanlarda, hastane-hal-otogar gibi kamu alanlarında kar küreme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

KULLANILAN GÜNLÜK TUZ VE STOK

Son 3 günde İBB Yol Bakım Ekipleri toplam 29.608 ton tuz kullandı. Bu miktarın 9.080’i kamu ve ilçe belediyelerine verildi. Yine son 3 günde 8 ton solüsyon kullanıldı. İBB’nin stoklarında şu anda 195.791 ton tuz ile 1290 ton solüsyon hazır tutuluyor.

Karayolları Ekipleri 5.343 ton tuz, 210 ton üre,

ICA (YSS Köprüsü ve Çevre Yollarında) 1.043 ton tuz, 198 ton solüsyon, 103 ton üre

KMO (Kuzey Marmara Otoyolunda) 652 ton tuz, 294 ton solüsyon kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir