Turkuvaz Medya Grubu’nun Almanya bürosu temsilcileri  İsmail Erel ve Cemil Albay’ın Alman polisi tarafından hukuksuz bir şekilde göz altına alınarak  kullandıkları telefonların ve bilgisayarların gasp edilmesine meslek kuruluşlarından tepkiler sürüyor. Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği’nden (UYGAD) yapılan açıklamada  FETÖ’nün  asılsız ihbarı, polisin hukuksuz gözaltı ve gazetecilik faaliyetinin engellemesi, yıldırma ile sindirme uygulamasının takipçisi olunacağı belirterek “Almanya’dan özür bekliyoruz ”denildi

ALMANYA'NIN GERÇEK YÜZÜNÜ ORTAYA ÇIKARDI

Açıklamada "FETÖ'nün Almanya'daki faaliyetleri hakkındaki haberleri nedeniyle, yine iki FETÖ üyesinin asılsız ihbarıyla, Alman polisi tarafından hedef alınan meslektaşlarımız İsmail Erel ile Cemil Albay'ın evlerinde ve Sabah Gazetesi'nin Avrupa ofisinde aramalar gerçekleştirilmesi asla kabul edilebilir bir davranış değildir. Demokrasiyle ve insan haklarıyla bağdaştırılamayacak bu tutum, her fırsatta dünyaya basın ile ifade özgürlüğü dersi vermeye kalkan Almanya'nın gerçek yüzünü de ortaya çıkarmıştır " ifadelerine yer verildi

ALMANYA'DAN ÖZÜR BEKLİYORUZ

UYGAD'ın bu menfur davranışı en şiddetli şekliyle kınadığının belirtilidği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Görevlerini layıkı ile yerine getiren meslektaşlarımıza yapılan bu anlamsız uygulama ve kasıtlı eylemden dolayı, Almanya'dan başta arkadaşlarımızın yanı sıra, Türk basını adına özür beklediğimiz bildiriyoruz FETÖ üyelerinin yaptığı bu asılsız ve kasıtlı ihbar ile Alman İç İstihbarat Servisi'nin hukuksuz gözaltılarını,ayrıca gazetecilik faaliyetlerinin engellemesini,dahası yıldırma ve sindirme konusunun takipçisi olacağımızı önemle açıklıyoruz"

NE OLMUŞTU: SABAH GAZETESİ ALMANYA FRANFURT OFİSİNE BASKIN YAPILDI

 Sabah gazetesinin Avrupa haberleri merkezinin bulunduğu Frankfurt ofisine Alman polisi 17 Mayıs günü baskın düzenledi.

saban almanya temsilcileri ismail eren ve

Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Haber Müdürü Cemil Albay’ı gözaltına aldı. Sabah gazetesi kaynaklarından alınan bilgiye göre Alman polisi, İsmail Erel ve Cemil Albay’ın evlerinde ve Sabah gazetesinin Avrupa ofisinde aramalar gerçekleştirildi ve bilgisayarlar ile telefonlara el koydu.

Dışişlerinden açıklama:

Basın mensuplarının, ifadeye dahi çağırmadan doğrudan gözaltına almalarını kasıtlı bir eylem olarak görüyoruz
Baskının hangi amaçla yapıldığı hakkında henüz yeterli bilgi bulunmadığı aktarılırken iki gazetecinin serbest bırakılması için Dışişleri Bakanlığı ve meslek örgütlerinin devreye girdiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Alman polisinin tavrı “Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir” olarak değerlendirildi.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Almanya’da Türk Basın Mensuplarının Gözaltına Alınmaları Hk. Sabah gazetesinin Frankfurt Bürosu temsilcilerinin Alman polisi tarafından bugün (17 Mayıs) gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmaları Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz. Terör örgütü FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetleri hakkındaki haberleri nedeniyle bir FETÖ mensubunun asılsız ihbarıyla hedef alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Başarıyla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimlerinin ilk turu ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin hemen ardından, Alman makamlarının sözkonusu basın mensuplarını, ifadeye dahi çağırmadan doğrudan gözaltına almalarını kasıtlı bir eylem olarak görüyoruz. Basın ve ifade özgürlüğü konusunda tüm dünyaya ders vermeye kalkan Almanya’nın özgür basına yönelik bu eylemi, çifte standartlı yaklaşımını ortaya koymaktadır. Konuya ilişkin olarak Almanya’da gerekli girişimler yapılmış olup, güçlü tepkimiz bugün Bakanlığımıza çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne de iletilmektedir.”

Yağlıdere Amerika göç hikayesi Anıtlaştırıldı Yağlıdere Amerika göç hikayesi Anıtlaştırıldı

Diplomatik kaynaklar ise Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz 16.30’da Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını açıkladı.

SORGULARININ ARDINDAN SERBEST BIRAKILDILAR
Darmstadt kentinde bulunan Güney Hessen Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan İsmail Erel ve Cemil Albay serbest bırakıldı.