1 Mayıs Eylemleri sırasınnda görev yapan gazetecileri hedef alarak görevli emniyet mensuplarına emir veren bir emniyet üst düzey görevlisinin, Beşiktaş’ta toplanan kitleyi takip eden medya mensuplarına yönelik “ Gazetecileri süpürün”  diye seslenmesi büyük tepki aldı. Emniyet mensubunun yaptığı bu hain talimata tepkiler büyüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ardından, kısa adı UYGAD olan Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği de bir açıklama yaptı. UYGAD,1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle, gazetecilere yönelik “süpürün” şeklindeki emir söylemine yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

UYGAD Başkanı Mevlüt Yüksel’in açıklaması şöyle; Ekran Resmi 2024 05 02 12.44.27

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” dolayısıyla binlerce işçi ve emekçi, İstanbul’un farklı bölgelerinde gösteri ve toplantı düzenledi. Bu gösteriler sırasında yürüyüş yapan ve toplanan kitleleri takip eden gazetecilere yönelik olarak bazı ifadeler kullanılmıştır.

İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürü görevlisinin, herkesin duyacağı şekilde canlı yayında, “Gazetecileri süpürün!” ifadesi, demokratik hukuk devletiyle örtüşmeyen, basın özgürlüğünü hiçe sayan, vatandaşın haber alma hakkını engelleyen bir ifadedir.

Yazılı,görsel,dijital ve işitsel medya olarak,görevi 1 Mayıs etkinliklerini takip etmek olan, tek amacı kamuoyunu bilgilendirmek adına,haber ve fotoğraflara imza atacak emekçi basın mensupları için; “süpürün” ifadesi, gözbebeğimiz emniyet teşkilatımızın bir mensubuna,hiç ama hiç yakışmamıştır.

Emniyet güçlerimiz,nasıl insan hak ve hürriyetlerinin koruyucusu ise, gazeteciler de bu hak ve hürriyetlerin takipçisi,hatta kamuoyu adına denetçisidir. Gazetecinin böyle bir günde haber alma hakkı vardır. Ve bu hakkı, polis etiğine uymayan ifadeler ve davranışlarla asla engellenemez.

Biz gazeteciler, bugün 1 Mayıs için alanlarda haber takibi yaparken, yarın, “gazetecileri süpürün” diyen kamu görevlilerinin de haklarını savunmak için Meclis’te ve her yerde olmaya devam edeceğiz.

Medya toplumun kendisidir. Gazetecileri süpürmek,toplumu süpürmektir…

Düzce'de ilaçlama çalışmaları devam ediyor Düzce'de ilaçlama çalışmaları devam ediyor

Gazetecileri süpürmeyin…

Gazetecilik bir kamu görevidir.Tıpkı,yasama, yürütme ve yargı gibi. Bu görevlerde olanlara nasıl “süpürün” ifadesini kullanamıyorsanız, gazeteciler için de bu ifadeyi kullanamazsınız."

Editör: MURAT AYDIN