Türkiye’ye bol miktarda Suriyeli, Afgan ve Afrikalı insan akın akın gelirken ve bunlar Fatih, Zeytinburnu, Esenyurt gibi bölgeleri tamamıyla işgal altına alırken, Türkiye’den kaçışlara son zamanlarda fazla ilgi gösterilmiyor. 
Türkiye’den kaçışları 3 ana başlıkta toplayabiliriz:
1)Büyük şirketler İngiltere, Malta, Almanya gibi ülkelere giderek sermayelerini yurtdışına götürüyorlar. Bu konuda Sabancılar başladı, Özilhanlar devam ediyor.  Aydın Doğan ve pek çok sermayedarı bu gruba dahil edebiliriz. Bu kaçışlar maalesef hızlandı. Türkiye’den giden sermaye büyük boyutlara erişiyor. 
2)Orta işletmeler ve sermaye sahipleri de bu konuya hız veriyorlar. İlk olarak çocuklarını yurtdışına gönderme kararı alan bu aileler, eşlerini de çocuklarına dikkat etsin diye yurtdışına gönderiyorlar. Kendileri ise fabrikalarını veya iş yerlerini yakarak aldıkları tazminatla yurtdışına gidiyorlar. Veyahut diğer legal yollardan yurtdışına taşınıyorlar. 
3)Kalifiye elemanlarımız Avrupa’da iş buluyorlar. Her ne kadar Türk insanına serbest dolaşım hakkı bugüne kadar yürürlüğe girmemiş olsa da Almanya bunun kapısını açtı. İlk olarak Türkiye’ye geri dönmüş olan çifte vatandaş Türklere 1.400 euro artı kalacak yer garantisi ile kendi ülkelerine getiriyorlar. Bu açıdan doktor, hemşire ve kalifiye elemanlarda ciddi bir kaçış var. 
Türkiye’den kaçışlara bir açıdan da sığınma hakkı için yurtdışına olan talepte de görüyoruz. Schengen Vizesi kaldırılsın derken bunun katiyetle kaldırılmayacağı ortaya çıktı. İnsanlarımız maalesef sığınma hakkını kullanarak yurtdışına gitmek istiyorlar. Baktığınız zaman Türkiye’deki kaliteli elemanlara yurtdışından kapılar açılıyor. Bizden kalifiye elemanlar giderken, Türkiye’ye de bol miktarda kalifiye olmayan Suriyeli, Afgan ve Afrikalı geliyor. İnsan sayısında fazla azalma olmuyor bilakis artış oluyor. Bunlara ne zaman dur denilecek? Türkiye bu kadar bilgili insanı, sermaye sahibini nasıl ülkeden kaçırıyor, bunlara yönelik tedbirler alınması lazım. Yakında Türkiye’de üniversiteyi bitiren genç doktorların hemen yurtdışında iş bulmak için atılım yaptığını göreceğiz. BU sayı her geçen gün artıyor.