Prigozhin korosunda Wagner Askeri Kompleksi askerleri “Moskova'ya gidecek”

Dünyanın gözü Rusya’daki gelişmelerde... Rus paralı asker grubu Wagner’in “darbe girişimi” başlattığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, savaşçıların Rostov kentinde askeri tesisleri ele geçirdiğini savunarak Rus ordusuna meydan okudu. Moskova dahil birçok kentte tanklar sokaklara indi.
Ukrayna savaşında önemli rol oynayan Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus ordusu arasında aylardır süren kriz dün doruğa ulaşırken, darbe girişimi iddiaları gündeme bomba gibi düştü.
Bugün, 24 chervnya, sabahın erken saatlerinde garnih haberlerinden - başkentin yakınında, Kremlin karşıtı açıklamaların yaprak bitlerine yönelik saldırgan gücü, Yevgen Prigozhin'in Wagner Askeri Kompleksi ekibi, tüm önemli nesneleri güçlü bir savunma altına aldı.
PVK tabur subayı Yevgeny Prigozhin, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ile şiddetli bir çatışmanın başladığını gün öncesinde duyurdu ve Rostov askeri bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini ve 25.000 ile “Moskova'ya gittiğini” duyurdu. onun militanlarından.

Uzun süredir Rus ordusuna açıkça cephe alan Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, dün zehir zemberek açıklamalar yaparak Rus ordusunun Wagner’in kamplarına saldırı düzenlediğini ileri sürdü ve “Bugün kamplarımıza füzelerle saldırı düzenlediler. Çok sayıda askerimiz öldü. Bugün adamlarımızı öldüren ve 10 binlerce Rus askerin ölümüne neden olanlar cezalandırılacak” dedi.
Bunun üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB) Prigojin hakkında “silahlı isyan” suçlamasıyla dava açtı. FSB son olarak Wagner üyelerine Prigojin’in yakalanması çağrısında bulundu, Prigojin’in açıklamaları ve eylemlerinin “silahlı bir iç çatışmanın başlatılması için çağrı” olduğunu bildirdi.

RUSYA’DAN WAGNER SAVAŞÇILARINA ÇAĞRI: KANDIRILDINIZ

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Wagner’in kamplarına dair sosyal medyada yer alan görüntülerin “sahte” ve “provokasyon” olduğu belirtildi ve teslim ol çağrısı yapıldı. Daha sonra yapılan açıklamada da “Kandırıldınız ve bir suç macerasının içine çekildiniz” denilerek güvenlik güçleriyle iş birliği yapacak savaşçıların güvenliğinin garanti altına alınacağı ifade edildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olayla ilgili bilgi verildiğini kaydetti. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova da, Rus halkına Putin'in etrafında birleşme çağrısı yaptı.

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma'nın Başkanı Vyaçeslav Volodin, milletvekillerinin Devlet Başkanı Putin’i desteklediğini söyledi.

PRİGOJİN MEYDAN OKUDU: ASKERİ TESİSLERİ ELE GEÇİRDİK

Birçok uzmanın “açık darbe girişimi” olarak tanımladığı krizde karşılıklı açıklamaların ardından tansiyon daha da yükseldi.

Prigojin, silahlı grubunun sınırdan Rus topraklarına girdiğini ve Rostov’da tüm askeri tesisleri ele geçirdiklerini iddia etti. Wagner grubunun Rostov-Na-Donu’daki Rus Güney Askeri Bölge Karargah binasını kuşattığı bildirildi.

Reuters’ın Rus güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre Wagner, Moskova’nın 500 kilometre güneyindeki Voronej’deki askeri tesisleri de ele geçirdi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Wagner savaşçılarının zırhlı araçlarla, tanklarla Rus Güney Askeri Bölge Karargah binası çevresinde konuşlandığı görülüyor. Wagner savaşçıları Rus Savunma Bakanlığına bağlı binanın kapı ve pencerelerini gören yerlere ağır silahlar yerleştirdi.

‘ASKERİ LİDERLİĞİ ALMAK İÇİN MOSKOVA’YA İLERLİYORUZ’

Rus Güney Askeri Bölge Karargahı önünde askeri yetkililerle tokalaştığı görülen Prigojin, “Bir kez daha söylüyorum. Biz Şoygu’yu ve Genelkurmay Başkanı’nı buraya istiyoruz. Onlar gelene kadar burada olacağız” ifadelerini kullandı.

“Birçok toprak kaybedildi. Ölen Rus asker sayısı, üstlere bildirilenlerden 3-4 kat daha fazladır. Bazı günlerde 1000’e kadar asker kaybı yaşanıyor” diye konuşan Prigojin, Moskova’ya askeri koncoy gönderdiğini açıklayarak “Askeri liderliği almak için Moskova’ya ilerliyoruz” dedi.

Kriz nedeniyle Ukrayna sınırına yakın Rus bölgelerinde ve başkent Moskova'da bazı noktalara tanklar ve askerler yerleştirildi.

MOSKOVA OPERASYON BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Moskova ve iki bölgede Wagner krizi nedeniyle “terörle mücadele operasyonu” rejimi ilan edildi. Rostov bölgesinin ardından Voronej bölgesinde toplu etkinlikler askıya alındı.

Rostov Valisi Vasiliy Golubev, “Vatandaşları kent merkezine çıkmamaya ve evde kalmaya çağırıyorum” ifadesini kullandı. Lipetsk Bölge Valisi İgor Artamanov ise “Kritik altyapı tesislerine özel önem verilecek. Ayrıca bölge sakinlerine özellikle Voronej bölgesi, güneye doğru seyahat etmemeyi tavsiye ediyorum” dedi.

Voronej yönetiminden yapılan açıklamada, M4 federal otoyolunda askeri araç konvoylarının hareket ettiği, bu nedenle siviller tarafından kullanılmaması gerektiği kaydedildi.

‘BU, PUTİN’İN ARKASINDAN BIÇAK SAPLAMAK’

Rus komutanlar ise, Wagner’e “durma” çağrısında bulundu. Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden sorumlu komutanı Sergey Surovikin, “Birlikte çok zor bir yoldan geçtik. Birlikte savaştık, riskler yaşadık, kayıplar verdik, zaferler kazandık. Aynı kandan askerleriz. Durmaya çağırıyorum. Düşmanımız iç siyaset durumunun kötüleşmesini bekliyor. Düşmanın eline koz vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Rus Korgenerali Vladimir Alekseyev de “Niyetiniz ne olursa olsun, yaptıklarınız ülke ve devlet başkanının arkasından bıçak saplamaktır. Rusya ve Silahlı Kuvvetlerinin imajına bundan daha büyük bir darbe olamaz. Böyle bir provokasyonu ancak ülkeye düşman olan yapabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada “Kiev yönetimi, Prigojin’in durumu bozma yönündeki kışkırtıcı eylemlerini kullanarak, Bahmut yönünde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı 35. Deniz Tugayı ve 36. Mekanize Tugayı’nı saldırı operasyon başlatmak için konuşlandırıyor” ifadelerine yer verildi.

St. Petersburg kentinde Wagner’e ait bir ofise baskın düzenlendiği haberleri de Rus basınında yer aldı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'nın (AP) yönetiminde, Yevgen Prigozhin'in askerlerinin birkaç yıllığına bile Moskova'dan çok uzak olmayan bir yerde karar verebileceğinden ve başkentte bir çatışma çıkacağından korkuyorlar,

Kremlin hemen ordunun ve güvenlik güçlerinin Wagner'in PVK kolonisine gitmesi gerektiğine ikna oldu. Bununla, spivrozmovniklerden biri, bu işe alınanların en küçüğünün bile "Moskova'ya girebileceğinden" şüphe duymuyor.

Kremlin ayrıca Putin'in derecelendirmeleriyle de övünüyor - 2024'te Rusya Devlet Başkanlığı seçiminin kaderi ve Rusya Federasyonu üzerindeki "vidaları sıkma" gelebilir.

Bu arada Arama Genel Müdürlüğü Moskova'nın vergiye hazırlandığını açıklıyor.

Yetkililere göre, Rus başkenti polis ve askeri birlik güçleri tarafından "fiilen izole edildi". Cilt kavşağında ve yerden gelen yollarda, devriyeler yeniden satın alıyor. Ortada terk edilmiş insanların olduğu numarası ve tanıma levhası olmayan çok sayıda otobüs çöküyor. Zupineno ruh bölgeler arası yolcu taşımacılığı.

Moskova'ya, GUR haraç için, dosi kordon bölgelerindeki rezervde bırakıldığı için tüm askeri teçhizatı getiriyorlar.

Ukrayna istihbaratı uğruna Rus diktatörü Volodymyr Putin acilen Moskova'dan Valdai'ye taşınmış, bir ara Putin'in basın sekreteri UP'ye hatırlatarak bilgi istemişti.

Ukrayna özel hizmetlerinde üst düzey spivrezmovniki UP, Putin'in basın sekreteri Dmytro Pskov, RIA Novosti'nin yorumunda, Rusya Federasyonu Radbez başkanının şefaatçisinin sekreterliği Dmitry Medvedev, TASS'ın yorumunda, "Önemli hikayeler"

UP'nin spivrezmovniklerinden birinin doğrudan konuşması: “Putin'in Moskova'dan gördüğü bir saygımız var. Yogo'yu Valdai'ye götür.

Ayrıntılar: Bu nedenle Ukrayna özel servislerinin Moskova'daki panik havası ve Rusya'nın başkenti yakınlarındaki köprülerden geçiş hazırlıkları hakkında bilgi alması gerekiyor.

Türkiye, Irak arasında 26 iş birliği anlaşması imzalandı Türkiye, Irak arasında 26 iş birliği anlaşması imzalandı

Bir noktada, Rusya cumhurbaşkanının basın sekreteri Dmitro Peskov, RIA Novosti'ye Putin'in "Kremlin'de çalışmadığını" söyledi.

Rusya Federasyonu'nun güvenliği adına baş şefaatçinin sekreteryası olan Dmitry Medvedev, Moskova bölgesi sınırlarının dışına çıkmayanlar hakkında da bilgi istiyor. Sekreterlikte Medvedev'in, yardımcılarının ve sekreterliğin kendisinin çalışma yerlerine nebito perebuvayut yaptığı ve ayakkabılarını bağladığı söyleniyor.