İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için farklı noktalardan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen göstericilere polis müdahale etti.

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için farklı noktalardan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen emekçilere polis izin vermeyip müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 164 kişinin gözaltına alındığı açıkladı. Gözaltıların yapıldığı sırada polis ekiplerinin gazetecilere de müdahale ettiği görüldü. Görüntü alınmasını engellemeye çalışan polis ekipleri, çember oluşturarak gazetecileri alandan uzaklaştırdı.

İstanbul Valiliği, işçi örgütlerinin 1 Mayıs Kutlama Alanı olarak gördüğü Taksim'de gösteriye izin vermedi. Taksim Meydanı ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alınırken, meydana çıkan sokaklarda polis barikatlar kurdu.
Bu arada Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.
Gümüşsuyu Caddesi'nden "Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atarak Taksim Cumhuriyet Anıtı'na yürüyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindekiler, Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sundu.

Burada konuşan Çerkezoğlu, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına yasaklı olmasına tepki göstererek, "Bu 1 Mayıs'ta bir kez daha Taksim yasağını asla kabul etmeyeceğimizi, Taksim irademizden vazgeçmeden Maltepe Meydanı ve Türkiye'nin dört bir yanında alanlarda buluşacağımızı ve mutlaka bu ülkede, İstanbul'da, bu kentte Taksim Meydanı'nda 1 Mayısları yaptığımız; eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, barışın ve kardeşliğin Türkiye'sini, yani emeğin Türkiye'sini kurma kararlılığımızı bugün burada bir kez daha ifade ediyoruz." diye konuştu.

Çerkezoğlu, bütün Türkiye ve dünya işçi sınıfının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladığını ifade etti.
Taksim Meydanı'na yürümek isteyenlere gözaltı

Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla çeşitli noktalardan Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruplara müdahale eden polis, bazı kişileri gözaltına aldı.

'DEVLET YARINA BIRAKIR  YANINA BIRAKMAZ"

Özdoğan: “Gençler bizim geleceğimiz, umudumuz, her şeyimiz” Özdoğan: “Gençler bizim geleceğimiz, umudumuz, her şeyimiz”

Vali Gül.İstanbul Valisi Davut Gül, sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımda , "Hiç bir suç cezasız kalmaz. 210 kişi gözaltına alındı. Devlet yarına bırakır ama yanına bırakmaz" ifadelerini kullandı.

Editör: MURAT AYDIN