banner314

banner325

08.12.2010, 08:27 310

Turizm etkin bir sektördür

Değerli okuyucular, bu yazımda turizmin dinamik (etkin) bir sektör mü yoksa statik (durgun) bir sektör mü olduğunu kısa bir şekilde irdelemeye çalışacağım.

 

Turizm, insana dayalı bir sektördür ve insana dayalı olma özelliğinden dolayı dinamik (etkin) bir sektördür. Turizmin bu dinamik özelliğini ise gezi, seyahat ve yer değiştirme gibi özellikler kazandırmaktadır.

 

Turizmin öznesi insan olduğu için insanların istek, ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillenmektedir. Aslında turizm için bir “moda veya trend”dir diyebiliriz, çünkü insanların istek, ihtiyaç ve beklentileri günün koşullarının getirdiği moda ve trend’e göre değişkenlik gösterir ve turizm de bu moda ve trend’e göre şekillenir.

 

En basit şekliyle, daha önceleri “kitle turizmi” yaygın durumdayken, son yıllarda “özel ilgi turizmi” kavramı ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu bir bakıma turizmin çeşitlenmesidir. Turizmde artık “özel ilgi turizmi” kavramının ön plana çıkması insanların istek, ihtiyaç ve beklentilerinin günün koşullarına göre değişmesinden kaynaklanmaktadır.

 

Bu duruma baktığımızda turizmin statik (durgun) olmadığını, sürekli değişim ve hareket içerisinde olduğunu görebiliriz.

 

Bir başka örnek ise insanların seyahatlerinden doğan farklı yerlere olan hareketlerinden dolayı konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinin değişim ve gelişim göstermesidir. Bu da bize turizmin dinamik bir sektör olduğunu gösterebilir.

 

Zaten insana dayalı hiçbir şeyin statik (durgun) olmamasından dolayı turizmin dinamik (etkin) bir sektör olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…
Yorumlar (4)
sertan öztürk 9 yıl önce
Degerli arkadasim onemli konularda okuyuculara bilgi verdigin icin gonulden tebrik ediyorum.turizmin yapisini ve gelisme duzeyini gercekten iyi anlamis bulunmaktayim.cok tesekkurler.
aytekin 9 yıl önce
Hayri kardeşim ellerine sağlık yine döktürmüşsün çok güzel olmuş yazın:)
mehmet ibalak 9 yıl önce
guzel bir konuya deyinmişiniz hayri beyy..
hamza pekdemir 9 yıl önce
Son 10 yılda Ülkemiz bu sektöre çok önem verdiği için çok sevinçliyim. Çünkü Turistler Ülkemizde sadece tatil yapmakla kalmıyor ayrıca Ülkemizin tarihini de öğrenmiş oluyorlar.
sanalbasin.com üyesidir