banner314

banner325

Başbakan Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar

Başbakan Erdoğan İl Başkanları toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı. CHP'ye çatan Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına da değinerek, "Bizi Cumhuriyet kırşıtı gibi gösteriyorlar" dedi.

SİYASET 25.10.2013, 15:35 25.10.2013, 15:40
Başbakan Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatarak, “Bizi Cumhuriyet karşıtı gibi lanse etmeye çalışıyor. Biz kimseyle hesaplaşmıyoruz, kimsenin de karşısında değiliz. ‘Yan gelip yatmakla cumhuriyetçi olunmaz, cumhura ve Cumhuriyete hizmet ederek cumhuriyetçi olunur’ diyoruz. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bizim bu Cumhuriyet ve cumhur için yaptıklarımız ortada. Peki siz ne yaptınız?” dedi.

Başbakan Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, askerlik süresiyle ilgili çalışmayı tamamlandıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bakanlar Kurulumuzda görüşmeleri yaptık, imzalar atıldı. Düzenleme bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Biz bütçe yılı olması nedeniyle de olayı 1 Ocak olarak değerlendirdik. Biz bunu bütçe yılı ile orantılı olsun diye bu şekliyle düzenledik. Askerlik süresini er ve erbaşlar için 15 aydan 12 aya indirmiş oluyoruz. Bu düzenleme sadece uzun dönem askerlik yapan er ve erbaşlarımızı kapsıyor. Kısa dönem askerlik süresinde bir değişiklik yapmıyoruz. Bu değişiklikten etkilenecek tüm er ve erbaşlarımıza şimdiden hayırlı tezkereler diliyorum. Askerlik çağındaki tüm gençlerimize de bu düzenlemenin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Vakaya kalmış 600 bin civarında, o ifadeyi kullanmak istemiyorum ama uygulamaları kaçak durumunda olmuş olanlardır. Bu konuda İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığımızın bir çalışma yaparak, bu kaçak durumda olanların yakalayıp askerliğe teslim etmesi lazım.”

-“HERKES, HER VATANDAŞ EŞİT DERECEDE BU CUMHURİYETİN SAHİBİDİR”-

Erdoğan, Salı günü Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatarak, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıldönümünün şimdiden ülkemize, milletimize, hayırlı olmasını diliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyete giden yolda emek vermiş herkesin, özellikle de aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıldönümünü idrak ettiğimiz bu günlerde, şunu artık herkesin anlaması ve kabul etmesi gerekiyor; Cumhuriyet bir zümrenin, bir kitlenin, belli bir grubun, etnik kökenin değil; bu topraklar üzerinde yaşayan 76 milyonun tamamının Cumhuriyetidir. Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de, özellikle de yakın tarihte Cumhuriyet üzerine yapılan “tartışma, kamplaştırma ve kutuplaştırmaların” tamamen yapay, suni ve sanal olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bir kesim, özellikle de elitler, on yıllar boyunca kendilerini Cumhuriyetin yegane sahibi görmüş, kendileri dışındakilere ikinci sınıf muamelesi yapmış, ortaya çıkan itirazları da Cumhuriyet karşıtlığıyla yaftalama cüretine girmiştir. Cumhuriyetin 90. yıl dönümünde bizler de, aziz milletimiz de artık şu soruyu çekinmeden, korkmadan, tereddüt etmeden o elitlere, o seçkinlere sorabiliyoruz: Sizi Cumhuriyetin tek ve yegane sahibi yapan nedir? Siz kimsiniz? Cumhuriyetin tapusunun sadece sizde olduğu vehmine nereden kapıldınız? Kendiniz dışındakilere adeta parmağını sallayarak kibir sergileme hakkını nereden alıyorsunuz? Cumhuriyetin tapusu 76 milyonun üzerine kayıtlıdır. Herkes, her vatandaş eşit derecede bu Cumhuriyetin sahibidir. Hiçbir siyasi parti, ‘Cumhuriyeti ben kurdum’ bahanesine sığınarak, millete dayatmalarda bulunma hakkına sahip değildir. Bu ülkenin diğer siyasi partileri uzaydan gelmemiş, bu milletin bağrından çıkmıştır. Kimse millete aptal deme, koyun deme hakkına ve haddine sahip değildir. Bu millet uzaydan gelmemiş, burada doğmuş, bu Cumhuriyeti de bu millet, bu cumhur kurmuştur. Hiç kimse bir etnik kökeni makbul sayıp diğerlerini asimilasyona tabi tutamaz. Kimse yoksulu, engelliyi, kadını, çocuğu, farklı olanı dışlayamaz; ona ikinci sınıf muamelesi yapamaz. Batı’daki ne kadar bu Cumhuriyetin sahibiyse, Doğu’daki de o kadar sahibidir. Zengin, okumuş, şehirli ne kadar bu Cumhuriyetin sahibiyse, yoksul, köylü de o kadar bu Cumhuriyetin sahibidir. Modern kadar muhafazakar, başı açık kadar başı örtülü de bu Cumhuriyetin sahibidir. 76 milyonun her bir ferdinin bu özgüvene, bu inanca sahip olmasını, kendisini Cumhuriyetin yegane sahibi olarak görenler karşısında ‘Ben de bu Cumhuriyetin sahibiyim’ demesini özellikle istiyor, arzuluyor ve biz bunun mücadelesini veriyoruz.”

-“BECERİKSİZLİKLERİNİ, TEMBELLİKLERİNİ İÇ DÜŞMANLAR ÜRETEREK GİZLEDİLER”-

“On yıllar boyunca Cumhuriyet, cumhursuz yönetilmek istenmiştir. Bir iktidar eliti, bir bürokratik elit oluşturulmuş, bunlar cumhurdan, yani milletten bağımsız şekilde Cumhuriyete yön vermek, istikamet çizmek istemiştir. Elitlerin bu siyaseti sürdürebilmek, milli iradeyi saf dışı bırakmak için Cumhuriyet karşıtlarına, yani sanal düşmanlara ihtiyaçları vardır” diyen Erdoğan, milletten gelen her demokratik talebin, milletin desteğiyle iktidara gelen hükümetlerin attığı en küçük demokratik adımların bile Cumhuriyet için tehdit olarak sunulduğunu söyledi. Cumhuriyete asıl zarar veren anlayışın, bu otoriter siyaset anlayışı olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları ifade etti:

“‘Cumhuriyet tehdit altında. Tehlikenin farkında mısınız?’ diyerek, Cumhuriyet mitingleri düzenlenerek kutuplara, katmanlara ayrılıyor, sanal bir gerilim inşa ediliyordu. Cumhuriyet, küçük, dar bir zümrenin kendi iktidarını sürdürmesini aracı haline getirilmişti. Cumhuriyet, ‘Cumhuriyet düşmanı’ olarak lanse edilenlerden değil, bizzat kendisini yegane cumhuriyetçi olarak ilan eden elitlerden en büyük yaraları almıştır. Onlar on yıllar boyunca, yolsuzluklarını, sanal Cumhuriyet düşmanları üreterek örttüler. Beceriksizliklerini, tembelliklerini, kışkırtmalarını, provokasyonlarını iç düşmanlar üreterek gizlediler. Cumhuriyet kavramının içini boşaltmakla kalmadılar; Cumhuriyetimize, ülkemize, milletimize de çok ağır bedeller ödettiler. Yaşadığımız büyük acıların altında işte bu ayrımcılık vardır. Biz Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık. 79 yılda yapılanlara kat kat fazlasını ekledik. Bunu söyleyince birileri bundan rahatsız oluyor. Bizi Cumhuriyet karşıtı gibi lanse etmeye çalışıyor. Yaptığımızı anlatmayacak mıyız? Biz kimseyle hesaplaşmıyoruz, kimsenin de karşısında değiliz. ‘Yan gelip yatmakla cumhuriyetçi olunmaz, cumhura ve Cumhuriyete hizmet ederek cumhuriyetçi olunur’ diyoruz. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bizim bu Cumhuriyet ve cumhur için yaptıklarımız ortada. Peki siz ne yaptınız?”

-“YOL YAPMAK İÇİN İNSANA KIYMAYI MEŞRU GÖRÜRLER”-

Erdoğan, 2002 yılına kadar, yani 79 yılda, Türkiye’de 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığına dikkat çekerek, şunları ekledi:

“Biz 11 yılda yaklaşık 17 bin km yeni bölünmüş yol inşa ettik. Bunlar yolsuzluk yaptılar, biz yol yaptık; farkımız bu. CHP de yol yaptı, özellikle 1940'larda CHP’nin nasıl yol yaptığını benim milletim unutamadı, unutmayacak. ‘Yol Vergisi’ adı altında dünyada örneği olmayan vergi toplamanın ruhuna, amacına aykırı şekilde millete tam anlamıyla zulüm yaşattılar. 18-60 yaş arasındaki her erkekten yol vergisi aldılar. Vergi vermeyenleri yol yapımında çalışmaya mahkum ettiler, demir perde ülkelerinde olduğu gibi. Yol Vergisi veremeyen yoksul köylünün horozunu, evindeki yatağını, ambarındaki buğdayını adeta gasp ettiler. Arabası olan zenginden de aynı miktarda para istediler. Üstelik topladıkları parayı yol yapımında değil, gittiler başka amaçlarla harcadılar. Yol Vergisi, CHP’nin bu millete en ağır zulümlerinden biridir. Bunlar ‘Yol yapacağız’ diye insanlara kıydılar ve yol yapmadılar. Şimdi çıkmışlar, milletvekili kisvesi altındaki militanlarıyla bizim yol inşaatlarımızda dozerlerin önüne geçiyor, ellerine taş alıp iş makinelerine, polislere saldırıyorlar. İşte onların zihniyeti bu. ‘Yol yapmak için ağaç taşıyamazsınız’ derler; ama yol yapmak için insana kıymayı meşru görürler.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine yönelik getirilen “diktatör” eleştirilerine partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda bir kez daha yanıt verdi. “Şu anda bizi içeride ve dışarıda diktatör diye eleştirenlere hodri meydan diyoruz” diyen Erdoğan, “5 ay sonra seçimler var. Buyursunlar orada kozlarını paylaşsınlar. Şu anda bizi vesayet kurmakla itham edenlere hodri meydan diyorum; buyursunlar 30 Mart’ta sandıkta kozlarını paylaşsınlar. Eğer bu ülkede bir diktatör varsa buyursunlar bu diktatörü sandık yoluyla indirsinler” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katılarak, bir konuşma yaptı.

Cumhuriyet sahici kılanın Cumhuriyet’in demokrasi ile buluşması olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, “Adının cumhuriyet olması bir rejimi adil hale getirmez. Cumhuriyet egemenlik hakkını millet iradesine bağladığı yani demokrasiye kapı araladığı, demokrasiyle buluştuğu, kucaklaştığı oranda gerçek manada cumhuriyet olur. Cumhuriyet ile demokrasi birbirinin karşıtı değil, birbirini var eden unsurlardır. Demokrasinin olmadığı cumhuriyet dünyada ve bölgemizde bolca bulunduğu üzere otoriter, dikta rejimlerdir” dedi.

-“BUYURSUNLAR BU DİKTATÖRÜ SANDIK YOLUYLA İNDİRSİNLER”-

Türkiye’nin demokratik kültürünü sarsılmaz bir şekilde yerleştirdiğini savunan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1950 yılından itibaren seçimler şeffaf bir şekilde, özgür iradenin en güzel şekliyle tecelli edeceği bir biçimde yapılmış, bizim seçimlerimiz dünyadan, uluslararası gözlemcilerden de hep onay almıştır. Şu anda bizi içeride ve dışarıda diktatör diye eleştirenlere hodri meydan diyoruz; 5 ay sonra seçimler var. Buyursunlar orada kozlarını paylaşsınlar. Şu anda bizi vesayet kurmakla itham edenlere hodri meydan diyorum; buyursunlar 30 Mart’ta sandıkta kozlarını paylaşsınlar. Eğer bu ülkede bir diktatör varsa buyursunlar bu diktatörü sandık yoluyla indirsinler. Bütün siyasi partilerin, yetkililerini, temsilcilerini, sandık kurullarına yerleştirdiği ve bütün oradaki müşahidiler ile sandıkları gözlemlediği bir yeri siz nasıl olur da diktatörce bir seçim olarak niteleyebilirsiniz. Bunun dünyada en güzel örneğini veren, bu tür seçimlerin en güzel örneğini veren Türkiye’dir. Eğer Türkiye’de bir vesayet sistemi varsa buyursunlar bunu sandık yoluyla indirsinler. Biz siyasi hayatımız boyunca sandığa inandık. Sandıktan çıkan sonuca kayıtsız ve şartsız itaat ettik. Yüzde 10 barajına rağmen biz seçimlere girdik, bu barajı biz getirmedik. Karalama kampanyalarına rağmen, medyanın insafsızca saldırılarına rağmen sandığa inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Millet bize git derse tereddüt etmeyiz, milletin talimatına uyarız ama millet bize kal derse millet dışında hiçbir odak karşısında da boynumuzu eğmeyiz, milletin emanetini de kimseye teslim etmeyiz.”

-“SESİNİZ ÇIKMIYORSA DEMEK Kİ HALDEN MEMNUNSUNUZ”-

Erdoğan, “Yüzde 10 seçim barajı indirilmeli” şeklinde kendilerine yönelik yapılan açıklamalara değinerek, “Baraj indirilsin’ diyorlar. Teklifin ne, bunu söyle’ diyoruz ama bunların açıkladığı bir şey yok. Biz açıklıyoruz. Üç tane teklif. Bir mevcut seçim sistemi. İki yüzde 5 Türkiye barajı, beşli bölgeler sistemi. Daraltılmış bölge sistemi. Üçüncü teklifimiz var; o da dar bölge sistemi. Yani Türkiye 550 seçim çevresine bölünmek suretiyle seçimleri en fazla oyu alan o bölgede kimse milletvekili o olur. Hangisini beğeniyorsun? Al onu kullan, onu yapalım. Yok hala sesiniz çıkmıyorsa demek ki halden memnunsunuz, yolumuza böyle devam ederiz” şeklinde konuştu.

-“SANDIK BİZİM NAMUSUMUZDUR”-

“Şunu unutmayalım, sandık namustur” vurgusu yapan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bunun yakın tarihimizde acı bir hikayesi de var. Yıl 1947. Türkiye çok partili sisteme geçmiş ama seçimler tıpkı dikta rejimlerinde olduğu gibi tamamen şaibeli şekilde yapılıyor. Muhtarlık seçimlerinde Mersin’in Arslanköy’ünde tarihe geçecek bir olay yaşanıyor. Yapılan seçim aslında bir muhtarlık seçimidir. Demokrat Parti adayı, diğer iki CHP’li adayın kat kat üzerinde oy alıyor. Ama o zaman ki kanunlara göre tasnif için eski muhtar ve altı azanın sandık başında olması gerekiyor. CHP’li muhtar ve üç aza köyü terk ediyor. Tasnif işlemi de yapılamıyor. Dönemin valisi seçimleri Demokrat Parti’nin kazandığını öğrenince, derhal seçimlerin tekrarlanması kararını veriyor. Arslanköy’e hemen güvenlik güçleri geliyor ve seçimlerin tekrar yapılacağını söylüyor. Köylüden seçim sandığını istiyor. İbretliktir. Köylüler, özellikle de köyün kadınları seçimlerin kurallara uygun yapıldığını söylüyorlar ve sandığı vermiyorlar, sandığın önünde siper oluyorlar. Kadınlar sandık bizim namusumuzdur diyerek seçim sandığını koruyorlar. Şimdi arkadan ne oluyor? Güvenlik güçleri tarafından köy kuşatılıyor, sandığa el konuluyor ve seçim bu şekilde yenileniyor. Seçimde bir yeni yol, yeni adım atılıyor. İstisnasız her oyun CHP’li adaya çıktığı ilan ediliyor. ‘Sandık namusumuzdur’ diye direnen köylü kadın ve erkekler de yıllarca idamla yargılanıyor. Kimin dönemi CHP’nin dönemi.

-“ŞİMDİ KALKIP KADINLARIMIZI SÖMÜRÜYORLAR”-

Ey CHP zihniyeti sen kime demokrasi dersi veriyorsun yahu? Tarihini bir oku. Senin tarihin bu. Kara bir tarih. Bugünlere o kadar öyle kolay gelmedik. Bugünlere ‘sandık namusumuzdur’ diye oyuna sahip çıkan işte bu kahramanların, hanım kardeşlerimizin gayretleriyle geldik. Şimdi kalkıp hanımlarımızı, kadınlarımızı sömürüyorlar. Bugün Mısır’ın Rabia Meydanı’nda sandık namusumuzdur diyerek, ölümüne iradesinin peşinde koşan kardeşlerimiz, Esma kızımız işte bunun mücadelesi sonucunda şehit olmuştur. Demokrasi mücadelesi öyle sıradan bir olay değil. Ama gelen darbeciye Batı hala darbeci diyemedi. Demokrasiye bizim köylü kardeşlerimiz taşıdılar. 1947’de olduğu gibi bugün de sandık namustur. Kimin ne meselesi varsa sandıkta o meseleyi halleder. Eline taş, molotof almakla demokrasi gelmez o darbe olur. Sandık hesap sorma makamıdır, bu aziz millet derin feraseti ile iktidara da muhalefete de hesabını sandıkta sorar. Sandıktan çıkacak karar herkes boyun eğmek zorundadır. Kaybeden de kazanan da. Sandık sonucu hazmetmek zorundayız. Sokak muhalefetiyle, terör aracılığıyla millet iradesinin gasp etme dönemi geri gelmemek üzere kapanmıştır. Cumhuriyet artık cumhurla kucaklaşmıştır, demokrasiyle güçlenmiştir. Bu cumhuriyeti daha da güçlendirmeye, 76 milyonu bir ve beraber görmeye devam edecek, 100. Yıl dönümüne de bu şuurla inşallah ulaşacağız. Cumhuriyetimizi ileri demokratik standartlarla büyüteceğiz.”

-“ÇÖZÜM SÜRECİ BİTMEMİŞTİR, DEVAM ETMEKTEDİR”-

Çözüm sürecini sonlandırma gayreti içinde olanların olduğunu dile getiren Başbakan Tayyip Erdoğan, “Onlara sesleniyorum: Çözüm süreci bitmemiştir, devam etmektedir, her attığımız adım bu devamın bir eseridir” dedi.

Başbakan Erdoğan, “Cumhuriyetimiz 100. yılına doğru emin ve kararlı adımlarla ilerlerken, geçmişte yaşanan acıları da dindiriyor, yaraları sarıyor, geçmişin ihlallerini tek tek telafi ediyoruz. Yaklaşık bir yıldır, Doğu ve Güneydoğu, onlarla birlikte 7 coğrafi bölgemiz huzurun, barışın, kardeşliğin ikliminde geleceğe daha da umutla bakıyor, kepenkler artık kapanmıyor, sokaklar terörize edilmiyor, anneler ağlamıyor ve ocaklara ateş düşmüyor” derken, şöyle dedi:

“Doğu ve Güneydoğu’nun o ıssız, o kuş uçmaz kervan geçmez dağları artık sakinleriyle, turistleriyle, ziyaretçileriyle buluşuyor. Köyler, ilçeler, şehirler canlanıyor, yatırımlar artıyor, büyük projelere başlanıyor. Mardin’in otellerinde boş yer kalmadı bayramda. Çünkü bir özgüven vatandaşımıza geldi. Her şeyden önemlisi insanımız artık geleceğe umutla bakıyor, güvenle bakıyor. Biz bu yılın ilkbaharında artık bölgedeki baharın kalıcı olmasını istediğimiz ifade etmiştik. Hamdolsun, bölgedeki bahar, barış iklimi çok güçlü şekilde devam ediyor. Silahların sustuğu, şiddetin ortadan kalktığı bir ortamda sorunlarımızı daha bir samimiyetle, soğukkanlılıkla, cesaretle ele alıyor, her sorunu tek tek çözüme kavuşturuyoruz. Bölge halkı da tüm Türkiye de barış ikliminin tadını almıştır. İnşallah buradan geriye dönüşe asla müsaade etmeyecektir. Huzurun bozulmasına, kara günlerin geri gelmesine en başta bölge insanı izin vermeyecektir. Buna inanıyorum. Onun için özellikle Kürt kardeşlerime sesleniyorum; gelin bu oyunu bozalım, aydınlık yarınlara omuz omuza beraber koşalım. Silahların susmasından birilerinin rahatsız olduğunu görüyoruz. Özellikle terör tehdidini kullanarak yıllarca siyaset mühendisliği yapanların işsiz kaldığını görüyor, bunların terör örgütlerine akıl verdiklerini ibretle görüyoruz. Biz gerilimin tarafı olmayacağız. Tehditlere boyun eğmeyeceğiz, gerilim siyaseti güdenlerin tuzağına düşmeyeceğiz, milletimiz birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Bütün imkanlarımızla bu süreci güçlendirmenin mücadelesinde olacağız. Yarın ve Pazar günü inşallah bu barış ve kardeşlik sürecini Van’da, yerinde izleyeceğiz, kardeşlerimizle istişarelerimizi yapacağız.”

-“MESELEMİZ BİRİLERİNE MAKAM KAZANDIRMAK DEĞİL”-

2014 mahalli seçimleri için aday belirleme sürecinin devam ettiğini anlatan Erdoğan, “Bu hafta sonu 16 mevcut büyükşehir ve ilçelerinde temayül yoklamaları yapacağız. Yarın başlıyoruz. Ardından 9 Kasım’da yeni 14 büyükşehir ve ilçelerinde temayülleri tamamlayacağız. Yani buralardaki başkan adayları noktasında teşkilatımızın görüşü ne istikamettedir bunu göreceğiz. 16 ve 17 Kasım’da da 51 şehrimiz ve ilçelerinde de son temayül yoklamaları yapılacak. Bazı yerlerde eğer karara varamıyorsak ayrıca kamuoyu araştırması yaparak elimizdeki değerlendirme puanlarını arttıracağız. Meselemiz birilerine makam kazandırmak değil, şehirlerimize hizmetkarları seçebilmektir. Basit kulislerle, basit lobi faaliyetleriyle aday belirleme gayretine, tüm teşkilatımın müsaade etmemesi gerekir. Toplumda bizim partimizin oradaki mevcut oyuna kim biraz daha bir şeyler katabilecek, bunları değerlendirmek durumundayız. Yerel seçimlerde partimizin mevcut oyunu da aşağıya çekecek insanlarla karşımıza gelirseniz, kusura bakmayın biz de burada değerlendirmemizi ona göre yaparız. İnanıyorum ki en güvenilir adaylarla 30 Mart’ta bir kez daha zaferi milletimize hediye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Bodrumspor 14 22
8. Bandırmaspor 14 21
9. Manisa FK 13 20
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir