banner314

banner325

14 Mart Tıp Bayramı'nda Tabiplere polis müdahalesi

14 Mart Tıp Bayramı’nda Taksim’de Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen tabipler, polis engeli ile karşılaştı.

SAĞLIK 15.03.2022, 16:35 15.03.2022, 16:46 Murat Aydın
14 Mart Tıp Bayramı'nda Tabiplere polis müdahalesi

14 Mart Tıp Bayramı’nda Taksim’de Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen tabipler, polis engeli ile karşılaştı. Arbedeye sahne olan Tıp Bayramı’nda polis yetkilileri tabiplere yönelik; ‘çelenk bırak ama konuşma, bildiri okumanız yasak’ söyleminde bulundu. Tabiplerin ise “1919 işgal günlerinde bile Tıp Bayramı’nı kutladık. Bugün Ata’mızın anıtına çelenk bırakmamız engellendi. Utanın…” söylemi güne damga vurdu. Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİMSEN), Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Genel Sekreter Yiğithan Okar tarafından; “Gitmiyoruz, buradayız. Haklarımızı alacağız’’ diyerek basın açıklaması yaptı ve 36 maddelik manifesto yayınladı. SAHİMSEN Genel Başkanı Özlem Akarken, 36 maddelik manifesto ile tüm sağlık çalışanlarının hak ettikleri çalışma ve yaşam koşullarına kavuşmasını amaçladıklarını söyledi.

Tıp Bayramı’nda istenmeyen görüntüler yaşandı. Taksim’de Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmak isteyen hekimler 14 Mart Tıp Bayramı’nda polis barikatını aşamadı. İstanbul Tabip Odası ve bir grup hekim bugün Taksim’de 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamak ve anıta çelenk bırakmak üzere bir araya geldi. Polisin hekimlere yönelik olarak; ‘Sadece 1 kişi anıta çelenk bırakabilir’, ‘Çelenk bırakabilirsiniz ama konuşmanız, bildiri okumanız yasak’ söylemi hekimlerin protestosuna neden oldu.

89 YAŞINDAKİ OP. DR. KÖKSAL: DEDELERİNİZ YAŞINDAYIZ, YAPTIĞINIZ AYIP…!

Anıta çelenk bırakmak isteyen hekimlerle polis arasında arbede yaşandı. Arbede 89 yaşındaki Op. Dr. Erdinç Köksal, “Utanın…! Babalarınız hatta dedeleriniz yaşındayız. Toplasanız burada 20 kişiyiz. Çelengimizi bırakıp gideceğiz. Yaptığınız saygısızlık” söylemi ise aslında her şeyi özetliyordu. Arbedede Köksal, “Ben sizin annenizi, babanızı tedavi ettim” şeklinde haykırdı. 

İSTANBUL TABİP ODASI GENEL SEKRETERİ KÜÇÜKOSMANOĞLU: İŞGAL ALTINDA 1919’DA BİLE KUTLANDI

   İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu da, “Tıp Bayramı, 1919 yılında işgal altında bile kutlandı. Utanmak lazım. Açın yolu. Bu ne rezilliktir. Utan, utan Erdoğan. 10 gün önce dilekçemizi verdik. İşgüzar kaymakamlık cevap vermedi. Şimdi suçlu biz mi oluyoruz? Görevini yapmayan bir kaymakam var… Bize neden bilgi verilmiyor” dedi.

İSTANBUL TABİP ODASI BAŞKANI SAİP: ÇELENGİ ‘BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİN’ DİYEN ATAMIZA VERECEĞİZ

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, kendilerine gözdağı vermenin Taksim'deki polisin sadece işi olduğunu ifade ederek, “Çelengi, 'Bizi Türk hekimlerine emanet edin' diyen Ata’mıza vereceğiz” dedi. Cumhuriyet tarihinde Ata’ya çelenk koymaya izin verilmediğini ifade eden Saip bu durumu kınadığını vurguladı.

‘ÇELENK BIRAKMANIZDA BİR SAKINCA YOK ANCAK KONUŞAMAZSINIZ’

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, çelengi anıta bırakıp 14 Mart Bildirisi'nin okunmasına izin verilmemesini protesto amacıyla çelengi polis bariyerlerinin önüne bırakarak, 1919'da işgal altındayken tıbbiyeli öğrencilerin işgal kuvvetlerine direniş örgütlemek için başlattığı Tıp Bayramı'nın 102'nci yıldönümünde olduklarını ve her yıl yaptıkları gibi taleplerini içeren, 14 Mart'ın anlamını bildiren bir açıklama yapmak ve çelenk koymak için, 3-5 kişilik bir heyetle Taksim anıtına geldiklerini söyledi. 'Çelenk koymanızda bir sakınca yok, ancak konuşamazsınız' dendiğini ifade eden Küçükosmanoğlu, konuşamayacakları bir yerde çelengi ancak ve ancak barikatın önüne koyabileceklerini vurguladı. Küçükosmanoğlu, “Daha özgür günlerde, daha güzel günlerde, daha adil günlerde, daha güzel 14 Martlarda daha kalabalıkla, neşeyle, coşkuyla bayram havasında kutlayacağımız 14 Martlarda buluşmak üzere…" dedi.

SAHİMSEN’DEN 36 MADDELİK MANİFESTO

14 Mart Tıp Bayramı’nda Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİMSEN), Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaptığı basın açıklamasında Genel Sekreter Yiğithan Okar, “O çok övünülen, 5 dakikada bir hasta bakılan, hasta -tetkik garantili devasa şehir hastaneleri biz hekimler olmadan sadece koca beton yığınlardan ibarettir. Tüm bu sistemsel sorunların içerisinde haksız performans sistemi yüzünden ekonomik olarak çok güç kaybettik, kaybediyoruz. Sağlık çalışanlarına zam diye müjdelenen düzenlemeler konusunda ise hala bir gelişme yoktur. Sağlıkta geldiğimiz bu nokta itibariyle bu düzen böyle sürdürülemez.” diyerek 36 maddelik manifesto yayınladı. SAHİMSEN Genel Başkanı Özlem Akarken, 36 maddelik manifestoyu şu başlıklar halinde özetledi: “Önce liyakat istiyoruz. Hak edenin hak ettiği yere gelmesini istiyoruz. Aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliğinin ivedilikle iptal edilmesini istiyoruz. Asistan hekimlere 24 saati aşan mesai uygulamalarına son verilmesini istiyoruz. Ağız diş sağlığı merkezlerinin problemli çalışma koşullarının giderilmesini istiyoruz. Hekim ve diş hekimlerinin MHRS üzerinden randevu verilmesini istiyoruz. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının koruma kalkanına alınmasını istiyoruz.

Hastane, ASM, ADSM’lerde güvenliğin gerçek anlamda sağlanması için güvenlik görevlileri ve gerekli araç, cihaz gibi donanım yeterli sayıda bulunmalı ve kurumlara kontrollü giriş sağlanmalıdır. Sağlık kurum çalışanları izinli oldukları dönemlerde döner sermaye hak kaybına uğramamalı. Bilimsel gelişim ve hizmet içi eğitim için 10 gün idari izin verilmesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Uzman unvanı alan hemşireler de uzman kadrosuna ait ödenekten faydalandırılmalıdır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve diğer üniversiteler ile bağlantılı olan hastanelerin yönetim yapısı, hekimlerde olduğu gibi akademik kadrolar tarafından yürütülmelidir. Bayram ikramiyesi bütün kamu çalışanlarına verilmelidir. 3600 ek gösterge seçim vaadiydi, çalışmaların başlatıldığı kamuoyuna duyuruldu. Gerekli düzenlemelerin acilen yapılmasını talep ediyoruz. Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının, bir an önce çözülmesi sağlanmalı.

Maaş artış oranlarının, enflasyon farkı olarak değil, enflasyon oranında maaş artışı olarak yapılmalıdır. 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel kadroya geçirilmelidir. Kamu çalışanları, maaşlarındaki gelir vergisi kesintisinden muaf tutulmalıdır. Malpraktis davalarına karşı hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanları koruma kalkanına alınması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Halen YHS kadrosunda görev yapanların istekleri doğrultusunda ve eğitim öğretimlerine göre bir defaya mahsus GİH ve THS sınıfına geçirilmesi sağlanmalı, en kısa sürede YHS bütün kamu personelinde kaldırılmalıdır. 669 sayılı KHK ile sağlık bakanlığına devrolan subay, astsubay ve sivil memurların mağduriyetlerinin bir an önce giderilmelidir. Özellik arz eden birimler; insan hayatını, iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden birimler olarak dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.

Yemek verme hizmeti yerine, yemek ücreti bedeli karşılığının ödenmesinin sağlanmalıdır. Her kuruma kreş zorunluluğu getirilmelidir. Sağlıkta şiddet olaylarına verilen cezalar caydırıcı olmalı, sağlıkta şiddet CMK’ya eklenmeli ve TCK’da katalog suçlara dahil edilmelidir. Sağlık çalışanlarına muayene öncelik hakkı verilmelidir. Nöbet ücretleri, güncel nöbet ücretlerinin en az 4 katı olarak ödenmeli ve özellikli birim farkı buna uygun olarak düzenlenmeli, 8 saatin üzerindeki nöbetler ve icap nöbetleri %50 artırımlı olarak ödenmesi, gece mesaileri gündüz mesailerinin %50 fazlası ile ücretlendirilmesi yasal düzenlemeyle sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının geçici görevlendirilmelerindeki, barınma ve iaşesi konusunda gerekli düzenlemeler yapılmalı. Hekim ve diğer sağlık çalışanlarının kurum dışında görevlendirilmelerinde; öncelikle gönüllülüğün esas alınması, çözüm üretilemiyorsa rotasyona bağlı eşit ve adaletli olarak uygulamanın yapılması sağlanmalıdır.

Sağlık çalışanlarına pandemide ücretsiz ulaşım sağlanmıştır. Sağlık ve sosyal hizmet kolundaki tüm sendikalardan görüş alınarak, toplum sağlığı teknisyenlerinin görev tanımları yapılmalıdır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak düzenleme ile; memurun gece çalışma saatleri, mola süreleri tanımlanmalıdır. 6. Dönem Toplu Sözleşmede madde olarak belirtildiği halde halen artırımlı nöbet ücreti alamayan laboratuvar ve röntgen çalışanları için gerekli düzenleme yapılmalı ve artırımlı nöbet ücretleri ödenmelidir.  İş yerinde mobbing ile mücadeleyi etkin bir biçimde sürdürebilmek amacıyla, mobbing konusunda farkındalık çalışmalarının yapılması, kurum içinde etkin şikayet mekanizmasının kurulması, mobbing ile mücadele yasasının hazırlanması ve bu sürece sendikaların dahil olması 2019 tarihli, 190 no'lu ILO Şiddet ve Taciz Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından onaylanması sağlanmalıdır. İnsan sağlığının önemi dikkate alınarak sağlık kurum çalışanlarına gereken değer verilmeli ve itibarları geri kazandırılmalıdır.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 21 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 17 20
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 18 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 18 17
20. Elche 19 6
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir