banner314

banner325

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Atatürk Havalimanı hastane yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Koronavirüs'a karşı alınacak tedbirlerle ilgili ikinci kez video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'deki bir yere, 1000 yataklı hastane yapılacağını duyurdu.

POLİTİKA 06.04.2020, 23:11 07.04.2020, 00:07 Murat Aydın
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Atatürk Havalimanı hastane yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Koronavirüs'a karşı alınacak tedbirlerle ilgili ikinci kez video konferans yöntemiyle toplandı. Tarabya Köşkü’nde yapılan kritik toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu. Maskelerin para ile satılmasının yasak olduğunu vurgulayan Erdoğan, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe'deki bir yere, 1000 yataklı hastane yapılacağını duyurdu. Başlatılan kampanyaya da değinen Erdoğan şimdiye kadar 1,5 milyar lira toplandığını söyledi.  İstanbul Havalimanı ve Yenikapı Fuar alanının  hastane yapılması İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekram İmamoğlu günler önce gündeme getirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

“MASKELER ÜCRETSİZ”

Corona virüsüyle mücadele kapsamında alınan kararlara değinen Erdoğan, “ Valiliklerimizi e-devlet ve PTT aracılığıyla talep eden bütün vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımına başladık, devam edeceğiz. Burada şunu açıkça söyleyeyim, kesinlikle parayla maske satışı yasaktır. Marketlerde verilen maskeler ücretsizdir. Salgın bitene kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stokumuz ve üretimimiz vardır. Devlet olarak bütün vatandaşlarımıza ücretsiz bir şekilde maske ulaştırmakta kararlıyız” dedi.

“İLGİLİ TALEPLERİNİ YERİNE GETİRDİK”

“Her şehrimizin de bulunun il hıfzıssıhha kurullarıyla uygulamalarını yürütülmesinden sorumlu pandemi kurulları ihtiyaca göre ilave tedbirler geliştirebiliyorlar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Hastalığı yayma tehlikesi olan bina sokak, cadde, köy, belde, hatta ilçe düzeyinde kimi yerleri tümüyle karantinaya alıyoruz. Evlerinde kalmalarını rica ettiğimiz vatandaşlarımız ile kronik hastalığı olanların ihtiyacı için Türkiye'nin her ilinde Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturduk, ki valilik kontrolü altındadır.

*Bu ekipler aracılığıyla şimdiye kadar 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan 1 milyon 320 bin vatandaşımızın temel ihtiyaçlarıyla ilgili taleplerini yerine getirdik. İlk, orta ve yükseköğrenim öğrencilerimizin eğitimlerinin internet veya televizyon yoluyla yürüterek bu dönemi değerlendirmelerini temin ediyoruz.

*Çalışan veya görevli olanlar dışındaki vatandaşlarımızın evlerinde kalmalarını sağlayarak insan hareketliliğini asgari düzeye indirmekte kararlıyız. Virüsün yayılım hızını durdurmak, sonra da geriletmek suretiyle inşallah bu musibetten tamamen kurtulacağız.

ATATÜRK HAVALİMANI VE SANCAKTEPE'DE HASTANE YAPILACAK

Test sayısında günlük 20 bini geçildiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Günlük 20 bini geçerek hastaları tespit ve yayılmayı engellemek için önemli eşiği aştık. Şu ana kadar hem sağlık hizmetleri hem gıda ve temizlik malzemeleri tedariki hem de kamu güvenliği bakımından hamdolsun kayda değer bir meseleyle karşılaşmadık.

*Bu arada yoğun bir çalışmayla Yeşilköy Atatürk Havalimanı alanı bin hastanelik orada bir proje devam ediyor. Aynı şekilde Sancaktepe'deki havaalanının olduğu kısmı bin odalık, orada da bir katlık hastaneyi yapıyoruz.

*Bunları süratle 45 gün içerisinde bitireceğiz. Buraları halkımızın hizmetine sunacağız. Ortaya çıkan her gelişme karşımızdaki tehdidin büyüklüğünü ve aldığımız tedbirlerin ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor.

*Bizi yakından ilgilendirdiği için Avrupa ülkelerinin tamamıyla ve Amerika'daki gelişmeleri anbean takip ediyoruz. Covid-19 hastalarımızın veya bulaştıranların önemli bir kısmının Avrupa veya Amerika'ya seyahat geçmişlerinin olması bu ülkelerin tedbirleri vaktinde almadığının işaretidir.

*Şayet işin başında bizim gösterdiğimiz hassasiyeti bu ülkeler sergileseydi, bugün hep birlikte çok daha iyi durumda olabilirdik.

“TEKALİFİ MİLLİYE EMİRLERİ”

Tekalifi Milliye Emirleri’nin maddelerini sıralayarak konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;

*Türk milleti istiklal harbi döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasıyla yayınlanan Tekalifi Milliye Emirleri’yle varını yoğunu ortaya koymuş bir millettir. Bu vesileyle 10 başlık, 55 maddeden oluşan Tekalifi Milliye Emirleri’ni özetle hatırlatmak istiyorum.

*Her il ve ilçede komisyon kurulacaktır. Her ev birer kat birer çift çorap çarık hazırlayıp komisyona teslim edecektir. Halkın ve tüccarın elinde bulunan dokuma ürünlerinin yüzde 40'ına bedeli sonradan ödenecek şekilde el konacaktır. Gıda maddelerinin yüzde 40'ına sonra bedeli ödenmek üzere el konacaktır. Memleketteki tüm demirciler, dökümcüler, sanayi imalathaneleri ordu için çalışacaktır.

*Halka ait taşıtlar ordu için 100 kilometre taşıma yapacaktır. Bütün sahipsiz mallara el konulacak, halkın elinde bulunan cephane, silahlar 3 gün içinde orduya teslim edilecek. Yakın ve makine yedek parçalarının yüzde 40'ına el konulacak.

*Bütün yük ve binek hayvanlarının yüzde 20'sine el konacaktır. Ülkemiz bir tehditle karşılaşınca devlet ve millet ele ele vererek bütün imkanları seferber etmektedir.

*Devletimiz milletiyle el ele vererek ülkenin bütün imkanlarını salgın döneminin yol açtığı sıkıntılar ve tehditlerle mücadele için harekete geçirmiştir. Her ne kadar bazı kafalar bu dayanışma kültürünü kavramakta zorlanıyor olsa da hamdolsun milletimiz gerçekleri görmekte ve üzerine düşenleri yerine getirmektedir.

1,5 MİLYAR LİRA TOPLANDI

“Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyasına gelen destek miktarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kampanyamızda toplanan kaynak en başta sizler için kullanılacak. İhtiyacı olan vatandaşlarımız devletinden yardım istemekten çekinmesin. Şu ana kadar kampanya hesaplarında toplanan yaklaşık 1 milyar 500 milyon lirayı buldu. Ayrıca 43 milyon lira da SMS olarak toplandı. İş dünyamızı, sanat ve spor camiamızı, hayırseverlerimizi, tüm vatandaşlarımızı sürmekte olan bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum” dedi.

İNFAZ DÜZENLEMESİ

İnfaz düzenlemesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Salgınla mücadele kapsamında aldığımız bütün tedbirleri hukuk devleti ilkesine uygun şekilde yürütüyoruz. İdari düzenlemeleri Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve bakanlıklarımızın genelgeleriyle yasal düzenlemeleri ise meclisimizle çalışarak kanun olarak hayat geçiriyoruz.

*Bu çerçevede kabine toplantısında ayrıntılı bir şekilde değerlendirdiğimiz kapsamlı bir yasa teklifini grubumuz vasıtasıyla yakında meclisin takdirine sunacağız. Kamuoyunun yakından takip ettiği infaz düzenlemesi yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacaktır.

*Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarının ikisinin yapısında değişikliğe gidiyoruz. Gıda, tarım orman ve hayvancılık ile sağlık ve sosyal politikalar kurulları oluşturuyoruz. Daha önce sağlık ile gıda aynı kurul, sosyal politikalar ise müstakil bir kurul olarak çalışıyordu.

“DEVLETİMİZ HER TÜRLÜ DESTEK VERECEKTİR”

Salgınla ilgili alınan ekonomik destekleri anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Bu salgının üstesinden gelecek sadece imkana değil, aynı zamanda morale ve kararlılığa sahibiz. Karamsarlığa da, rehavete de kapılmadan her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak tedbir alıyoruz. Vatandaşlarımızın her birinin temel ihtiyaç malzemelerine ulaşma konusunda sıkıntıya düşmemesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

*Alınan tedbirler özellikle bu sebeple çalışmaya ara veren şirketlerimizi istihdamı koruma şartıyla kısa çalışma şartıyla kısa çalışma ödeneğinden vergi ötelemesine ve krediye kadar her türlü araçla destekliyoruz. İstihdamın sürmesi en büyük kriterimizdir.

*Bu şartla üretimine ara veren azaltan işletmelerimizdeki çalışanlarımızın ücretlerinin asgari ücreti geçmeyecek şekilde 3'te 2'sini devlet olarak biz ödüyoruz. Doğrudan çalışanlarımızın hesabına yatırıyoruz. Aldığımız tedbirlerle 2 milyondan fazla mükellefin muhtasar, KDV ve prim ödemelerini 6 ay erteledik. Gelir vergisi mükellefi 2 milyona yakın vatandaşımız mücbir sebep hali kapsamına alınmıştır.

*Firmalara ve gerçek kişilere kredi ödemelerini asgari 3 ay erteleyebilmeleri için finansman desteği sağlıyoruz. Kamu bankalarımız müşterilerine pek çok kolaylık ve destek sağlıyor. Kredi geri ödemelerdeki süreyi 90 günden 180 güne çıkartarak takip sürelerini uzattık. İhracatçılara stok finansman desteği vererek üretimlerini sürdürmelerini teşvik ediyoruz.

*Kredi garanti fonunun destek rakamını ve kapasitesini artırdık. Belediyelerin salgınla mücadelesine destek vermek için vergi payı ödemelerinden yapılan kesintileri 3 ay süreyle kaldırarak bu kurumlarımıza 3 milyar liralık kaynak sağladık. Vergi, sigorta, kredi ödemelerine sağladığımız kolaylıklara bir yenisini daha ekliyoruz.

*KOSGEB geri ödeme desteklerinden faydalanan 136 bin işletmemize nisan, mayıs, haziran ayları itibariyle yapacakları banka kredi ödemelerini erteleme imkanı sağlıyoruz. Bu ertelemelerden kaynaklanacak maliyeti KOSGEB üstlenecektir.

*Emeklilerimizin en düşük maaşlarını bin 500 liraya çıkartarak hem de ikramiye ödemelerini öne çekerek rahatlattık. Düşük gelirli 2 milyon 100 binin üzerinde haneye biner lira nakit yardımı yaparak bu sıkıntılı günlerde garip gurabayı sahipsiz bırakmadık.

?Şimdi 2 milyon 300 bin haneye daha yardım ulaştırmak için hazırlıklara başladık. Özellikle yevmiyeyle günlük kazançla hayatını sürdürmek zorunda olan hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum.

*Valilik ve kaymakamlıklarımıza telefonla başvuru yaparak durumunuzu anlatmanız yada elektronik devlet olarak başvurmanız halinde devletimiz sizlere de her türlü destek verecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15
açık
Günün Anketi Tümü
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir