CHP Ankara Eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve PM Üyesi Murat Karayalçın Gaziosmanpaşa'da konferans verdi... CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın, Gaziosmanpaşa'da 'Cumhuriyet ve Sosyal Demokrasi' konulu konferans verdi.

Gaziosmanpaşa Belediye Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansta açılış konuşması yapan İlçe Başkanı Ümit Kaplanseren "Bu tür toplantı ve konferanslarla beşeri ilişkileri ön plana çıkartmaya çalışıyoruz. Artık günümüzde kişilere ve partilere farklı şeyler empoze edilmeye çalışılıyor. Fakat biz sol partiyiz. Konferanslarımız ilerleyen aylarda farklı konu ve konuklarla devam edecek. PM Üyemiz Sayın Murat Karayalçın'a davetimize icabet ettiği için örgütümüz adına teşekkür ediyorum" dedi.

Murat Karayalçın konferansta yaptığı konuşmada şu konulara yer verdi:

Halkın düşünce yapısına değinen Karayalçın "Dünyada sağ ve sol olarak iki düşünce vardır. Onlarda kendi içlerinde çeşitli görüşlere ayrılır. Düşünceler farklı farklı olabiliyor. Malların standart enstitüsü vardır ama düşüncenin standart enstitüsü yoktur. Halk zaman zaman düşüncesini, tercihlerini değiştirebiliyor. Örneğin; DSP yüzde 22 oy almıştı, 3,5 yıl sonra oyu yüzde 1'e indi" dedi.

Solun ortaya çıkışına değinen Karayalçın "Fransız devrimini eşitlik, özgürlük ve kardeşlik üzerine düzenlenmiştir. Bu devrimi Cumhuriyetçiler yapmıştır. Fransız Sosyalist Partisi bizimle aynı görüşleri paylaşmaktadır. Bizdeki anlayış eşitlik, özgürlük ve dayanışmadır. CHP'de Cumhuriyetçi olarak kuruldu. CHP kurulduktan 42 yıl sonra, İsmet İnönü ilk defa 1962 yılında ortanın solunda olduklarını ifade etti. 1965 yılında sonra yetmişli yıllara doğru, Bülent Ecevit'te sosyal demokrasiye geçiş yaptı. Bana göre sosyal demokratlar hepsi Cumhuriyetçidir. Tek başına Cumhuriyetçi olunabilir ama tek başına sosyal demokrat olunmaz.

Sol anlayışın sağlıklı uygulanamadığını ifade eden Karayalçın "Toprak işleyenin, su kullananındır, söylemini unuttuk. Toprak reformlarını konuşmuyoruz. Ankara Dikmen'de halk tabanlı ve örgütlü bir imar çalışması yaptık. Orada halk projenin sahibi oldu. 10 yılda 55 bin konut yaptılar. Sendika ve toplu sözleşme düzeni gelir dağılımının düzenlenmesine yetmiyor. Bu konuda da yeni bir sistem geliştiremedik" dedi.

Kaynak: gophaber