MANİSA'da, son günlerde etkisini artıran soğuk hava, çiftçileri mutlu etti. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, "Soğuk hava, bilinenin aksine Manisa Ovası'nda yetişen meyveler için oldukça faydalıdır. Eğer havalar sıcak giderse, yetiştirdiğimiz ürünler için tehlike kapıda demektir" dedi.
Manisa'da son günlerde etkisini artıran soğuk hava çiftçileri sevindirdi. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa'da da etkili soğuk havanın hem meyveler hem de toprak için faydalı olduğuna dikkat çekti. Kentin yüksek kesimlerine kar yağarken, merkezde hava sıcaklığı gece 0 dereceye kadar düşüyor. Özellikle üzüm, zeytin ve kiraz gibi meyvelerin çoğunlukta olduğu Manisa Ovası'nda soğuktan etkilenecek çok fazla ürün bulunmadığını ifade eden Altındağ, soğuk havanın ürünlere faydalı olduğundan bahsetti. Soğuk havanın neden faydalı olduğunu anlatan Altındağ, "Soğuk hava, bilinenin aksine bu ürünler için oldukça faydalı. Eğer havalar sıcak giderse, saydığımız ürünler için tehlike kapıda demektir. Çünkü hava soğuk olursa bu ağaçlar uykuda olur ve baharın sıcak günlerinde dinç, verimli bir şekilde uyanır. Ancak havalar sıcak olursa, erken uyanma riski oluşur. Bu da özellikle mart ayında yaşanması muhtemel soğuklarda meyvelerin gözlerinin kuruması, çiçeklerinin ve torlarının dökülmesine sebep olur. Dolayısıyla verim de düşer" diye konuştu.
'ÜSTÜ AÇIK BİR FABRİKAYIZ'
Merkeze kar yağmadığının ve yağmur yağışlarının da az olduğunu söyleyen Altındağ, "Ocak ayının ortalarında olmamıza rağmen yağışlar maalesef beklenen seviyede değil. Merkeze kar yağsa, en azından yağmur yağışı bile olsa toprak ve bitkiler için bulunmaz nimet olur. Ancak hep bahsettiğimiz gibi, biz üstü açık bir fabrikayız. Ürünlerin verimli olmasıyla ilgili bizim elimizde olan kadar olmayan sebepler de var. Bu nedenle yağışların gelmesini beklemekten başka çaremiz yok. İnşallah çiftçi için güzel bir yıl olur. Bereketli ürünlerimiz olur" dedi.