Ender Duruel / Kos, 21 Temmuz () - Ege’de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem Kos Adası’nda biri Türk, diğeri İsveçli olmak üzere 2 kişinin ölümüne, 5’i ağır 80’den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu.

"Geceyi parkta geçirdik"


Kos'tan ayrılma hazırlığındaki Türk turistler arasındaki Tunç Özer dün gece yaşadıklarını 'ya anlattı. Adaya dün feribotla geldiğini söyleyen Özer, "Gece 6.4 büyüklüğündeki depremle uyandık. Panikle aşağı koştuk, insanlar su geliyor diyerek üzerimize doğru koşuyorlardı. Biz de bir parka sığınarak geceyi orada geçirdik. Türk yetkililerle irtibata geçtik, şu an bizi alacağı söylenen bir tekneyi bekliyoruz." dedi.

"Herkesle birlikte kaçmaya başladık"

Adayı ziyaret eden Rıfat Gülaşar ise, "Sanıyorum saat 1'i 25 geçiyordu, çok şiddetli bir sallantı oldu. biz de herkesle birlikte kaçmaya başladık. sahil kenarında tsunami vardiye kaçmaya başladım. Depremin büyüklüğü konusunda çeşitli açıklamalar duyduk, sonrasinda ise iki kişinin öldüğünü, çok sayıda yaralının olduğunu duyduk. Şuan herkes ülkesine dönmek istiyoruz, biz de Bodruma dönmek istiyoruz." dedi.

"Geceyi otel dışında geçirdik"


Yaşadıklarını anlatmakta güçlük çeken bi başka vatandaş ise, "Dün gece saat 1.30 sıralarında çok büyük bir sarsıntı oldu. Bulunduğumuz otelden dışarı çıktık ve geceyi otelin dışında geçirdik sonra da şu an bulunduğumuz yere geldik. birkaç Türk haberleşerek bir irtibat grubu kurduk. Sadece ilk ismini bildiğimizi Rodos Başkonsolosu Barış Bey ( Barış Kalkavan) bize yardımcı oldu ve polisle irtibate geçti. Polis pasaportlarımızı topladı ve şu an karakolda çıkış işlmelerimiz yapılıyor. Şimdi bizi Türkiye'ye geri götürecek katamaranı bekliyoruz." dedi.

Görüntü Dökümü

- Kos Adasında toplanan kalabalık

- Türk turistlerle ropörtajlar

- Kos Adası'nda yaşanan depremde zarar gören cami