banner314

banner325

Son Dakika

İmamoğlu'ndan 'Topal Ördek' göndermesi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021 yılı ‘Faaliyet Raporu Sunumu’nu gerçekleştirdi. İBB Meclisi’ndeki çoğunluğun gücüyle ‘topal ördek’e çevrileceğinin, ülkenin en yetkili ağzından ilan edildiğini hatırlatan İmamoğlu, “Kim ne derse desin, biz, bu şehre yatırım yapmaktan ve insanlarımıza hizmet üretmekten yılmayacağız ve asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.  

İSTANBUL 15.04.2022, 05:55 15.04.2022, 06:32 Murat Aydın
İmamoğlu'ndan 'Topal Ördek' göndermesi!

YENİKAPI / İSTANBUL / İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021 yılı “Faaliyet Raporu Sunumu”nu gerçekleştirdi. İmamoğlu, toplantı öncesinde CHP, İYİ Parti, AK Parti ve MHP gruplarını ziyaret etti. Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen İBB Meclis toplantısına katılan İmamoğlu, konuşmasının başında, tüm üyelerin Ramazan ayını tebrik etti. Görev sürelerinin yaklaşık 2 yılının pandemi sürecinde geçtiğini hatırlatan İmamoğlu, “Pandemi, insanlığa bazı şeyleri sorgulamasını ve bazı hususlarda nasıl davranması gerektiği noktasında da ciddi bir ders veriyor” dedi. 

“GÖRÜLMEMİŞ BİR KRİZ SARMALINDAN GEÇİYORUZ”

İmamoğlu, faaliyet raporu sunumu öncesinde, Türkiye’nin içinden geçtiği koşullarla ilgili bir özet yaptı. “Bugün tarihimiz boyunca görülmemiş bir kriz sarmalından geçiyoruz” diyen İmamoğlu, “Ekonomi yönetimi, hayatın her alanında çığ gibi zamlara neden oluyor. Bilimden uzak politikalar hayatı pahalılaştırdı, işsizliği tetikledi ve 85 milyon insanımızı fakirliğe sürükledi. 2022’nin ilk gününde elektriğe tam yüzde 127 zam yaptılar. Son 3 yılda her bir hanenin elektrik faturası yüzde 400 arttı. Benzin, son bir yılda yüzde 169, motorin yüzde 230 arttı. Son bir yılda ayçiçek yağı yüzde 138, tuvalet kağıdı yüzde 90 arttı. Yine son bir yılda buğday unu yüzde 109, nohut yüzde 75 arttı. Maalesef ülkedeki neredeyse tüm tedarik zincirleri koptu. Eczaneler artık ilaç tedarik etmekte zorlanıyor” bilgilerini paylaştı. 

“EKONOMİK YIKIMIN SORUMLUSU İKTİDAR”

Yaşanan ekonomik yıkımın sorumlusunun iktidar olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Ülke ekonomisinin nasıl yönetildiği, herkesi, her kurum ve kuruluşu olduğu gibi, yerel yönetimleri de doğrudan etkiliyor. İstanbul’u da etkiliyor. İktidarın ekonomi politikaları sebeptir, belediyelerin girdi maliyetlerini hizmet fiyatlarına yansıtması bir sonuçtur. Ve ülke ekonomisini düzeltmeden, şehirlerin ekonomik sorunlarını çözmek mümkün değildir” dedi. Yaşanan süreç nedeniyle belediyelerin de gelir-gider dengelerinin alt-üst olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu durumun da yılın ortasına doğru bizi, yeni revize bütçe yapmak mecburiyetinde bırakacağını görüyoruz” diye konuştu. 

“İCATLARI” SIRALADI

İBB bütçesinden sosyal yardımlara ayırdıkları payın tarihi oranlarda arttığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, bir de iktidarın yapmakta olduğumuz hizmetleri ve yatırımları engellemeye dönük girişimleriyle karşılaşıyor, her sabah yeni bir el koyma hareketine muhatap oluyoruz. Biliyorsunuz; İBB Meclisi’ndeki çoğunluğun gücüyle ‘topal ördek’ yapılacağım, bu ülkenin en yetkili ağzından ilan edilmişti. O gün bugündür, bizi engellemek için her sabah muazzam bir yeni icat çıkarıyorlar” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, siyasi iktidar tarafından önlerine çıkarılan “icatları” şöyle özetledi: 

“Örneğin; bu ülkenin en büyük kamu kurumlarından biri olduğumuz halde, yönetmekte olduğumuz kamu yatırımlarına, kamu bankalarından finansman alamıyoruz. Kamu finansmanına erişemiyoruz. Örneğin; projesi ve finansmanını hazır hale getirdiğimiz ve milyonlarca yurttaşımıza hizmet verecek metro yatırımlarımıza, Ankara’dan 1 yıldır onay alamıyoruz. Örneğin; alt yapıda İstanbul’a çağ atlatacak projelerimiz için dış finansman izni alamıyoruz. Örneğin: İstanbul’a hak ettiği taksi düzenini getiremeyelim diye, UKOME’nin yapısını değiştiriyorlar. Orada bir şahıs konuşuyor, kalanlarını elini indirip kaldırıyor.

Örneğin; Galata Kulesi’nde, Gezi Parkı’nda, Haydarpaşa’da, Sirkeci’de İBB’yi devre dışı bırakacak düzenlemeler peşinde koşuyorlar. Örneğin; 70 yıldır belediyemizin yönetiminde bulunan Yerebatan Sarnıcı gibi müzelere, köşklere el koymak için hazırlıklar yapılıyor. Örneğin; İETT’de, Metro’da, İSKİ’de ekonominin bilimden uzak yönetiminden kaynaklanan maliyetleri yansıtmak istediğimizde engellemenin elli bin çeşidi uygulanıyor.” 

“EVLATLARINIZ SİZE GÜLER”

İmamoğlu, AK Parti sıralarından, “Seçimden önce ulaşımı öğrenciye ücretsiz yapacağım diyordun” şeklinde sataşmalar gelince, şu ifadeleri kullandı: 

“Öğrenci indirimi yapacağız dedik seçimden önce. Mazot 6 lirayken, 85 liraya öğrenciye sattığınız kartı, 40 liraya indirdik. Mazot 20 lira olmuş. Şu anda öğrenci kartı 109 liraya çıktı. Son zamla diyorsunuz ki; ‘78 liraya sat. O zaman sattığın 85 liradan daha ucuza sat.’ Mazotu 20 lira yapmışsınız, ‘78 liraya sat’ diyorsunuz. Bana popülizmden, şundan, bundan bahseden arkadaşa diyorum ki; Allah akıl versin. Size şunu söyleyeyim mi? Kendi çocuklarınıza gidin, anlatın bunu. Kendi gençlerinize anlatın bunu; size gülerler. Bu teklifi o güzel evlatlarınıza anlatın, deyin ki; ‘Ey evladım, sevgili kızım, sevgili oğlum. Üniversiteye gidiyorsun. Liseye gidiyorsun. O zaman ortaokula gidiyordun. Veya liseye gidiyordun. Ben sana o zaman, bu kartı 85 liraya satıyordum. Bu arkadaş var ya bu Ekrem İmamoğlu, bunu 40 lira yaptı. Ya o zaman da mazot 6 liraydı. Hatta biz gezmeye gidiyoruz ya, arabamız o zaman 200 liraya doluyordu. Şu anda 600-700 liraya doluyor.”

“SAMİMİYETSİZLİĞİNİZİ, ÇOCUKLARINIZA ANLATAMAZSINIZ”

“Bu adam kalkmış, bir de bunun üstüne yüzde 40 zam yapmış, olmuş 109 lira. Biz, onu 78 liraya indireceğiz. Sana ne der biliyor musun? Ya baba, anne sen önce git arabana koyduğun mazotun fiyatını indir der. 4 katına çıkartmışsınız bunu, bir de adama gidip, ‘Bunu 78 lira yap’ diyorsunuz. Bütün gençler size güler. Samimiyetsizliğinizi bilir, görür. Evlatlarınızı anlatamazsınız. Çocuklarınıza anlatamazsınız. Gençlerinize anlatamazsınız. Tabii ki veto edeceğim. Çünkü, siz hizmet mi yapmak istiyorsunuz? Gençlere yardımcı mı olmak istiyorsunuz? Ankara'dan gençlere, üniversite öğrencilerine, aldıkları burslardan dolayı mağdur olmuş olan gençlere ya da ya da ekonomik kriz altında kırılmasınlar, bükülmesinler diye onların burslarını, onlara yapılan yardımları 2 katına çıkartın. Öğrenci evlerinin tespiti sizde var. Onları bulun, çıkartın. Onlara deyin ki; ‘Ey öğrenciler…’ Öğrencinin derdi yok. Öğrenciye o parayı veren anne, baba; kurban olayım. 40 liraya biberin tanesini alacağına, ona de ki; ‘Ben, senin elektrik fiyatını, öğrencinden dolayı yüzde 40 indirdim. ‘İndirdim’ de. Bunları yap.”

“GERÇEK SONUÇ VATANDAŞTA”

İktidar kanadının, hizmet ve yatırım yapmalarını engellemeye dönük tüm çabalarına rağmen, İstanbul’un kangrenleşmiş sorunlarına çözüm üretmeye devam ettiklerini vurgulayan İmamoğlu, yine sataşmalar üzerine, “Allah'a şükür çok formdayım. Sizin duruşunuz, sizin bu müdahaleleriniz Ekrem İmamoğlu'na güç katıyor. Bana her gün açıklama yetiştiren grup başkanvekili arkadaşım, ne olur daha fazla konuş. Daha çok ihtiyacım var sizin konuşmanıza. Ben, sizin açıklamalarınızdan memnun. Allah bu Meclis’e on tane daha sizin gibi grup başkanvekili versin. Burada bana söz yetiştirmeye çalışan benim kıymetli hemşehrilerim, değerli arkadaşlarım, sizden tek bir isteğim var. Bir arkadaşınız arkadan sizi kayda çeksin. Bir semt pazarına gidin. Esnafların tezgahını tek tek gezin, hal-hatır sorun. Sonra da ben AK Parti İBB Meclis üyesiyim deyin. Halkın verdiği cevapları çekin, o kamera kaydını alın, bana yollayın. Oradaki tavırları sizinle sabaha kadar dertleşmeye hazırım. Vatandaşın neden, nasıl memnun olduğunu, neye nasıl baktığının en iyi sokakta görürsünüz. Bunu yapın. Beni davet edin. Kimseye söylemeyeceğim söz. Kim yaparsa, beni davet etsin. Onunla sabaha kadar onu izlemeye, dertleşmeye hazırım. Gerçek sonuç vatandaşta” ifadelerini kullandı. 

“KAMU YATIRIMLARINI BİR AVUÇ İNSANIN ZENGİNLEŞME ARACI OLARAK GÖRENLERDEN DEĞİLİZ”

“Elinizdeki Faaliyet Raporu, bu çabaların asla işe yaramadığının somut kanıtıdır” diyen İmamoğlu, “Raporun her bir sayfası, İstanbul’u bir rant alanı olarak gören ve de kendini İstanbul’un tek sahibi kabul eden anlayışın, ne büyük bir çaresizlik içinde olduğunun kanıtıdır. Ne yaparlarsa yapsınlar, işe yaramıyor. Her zamankinden daha fazla ve daha kaliteli hizmet üretiyoruz. Her zamankinden çok daha fazla ve çok daha doğru yatırımlar yapıyoruz. 16 milyona canla başla hizmet etmek için çalışıyoruz” dedi. İstanbul’dan dünyaya örnek olacak bir belediyecilik modeli geliştirdiklerinin altını çizen İmamoğlu, kendilerini özetleyen iki kelimenin “demokrasi” ve “kalkınma” olduğuna vurgu yaptı. İstanbul’da, demokratik katılımı ve yatırımları daha önce görülmemiş seviyelere çıkardıklarını aktaran İmamoğlu, “Bildiğiniz gibi, kamu yatırımlarını bir avuç insanın zenginleşme aracı olarak görenler de var. Biz, onlardan değiliz, olmadık ve olmayacağız. İlk günden beri İBB’de, bütün yatırım harcamalarının şeffaf, katılımcı, bilimsel bir süreç sonunda ve yalnızca kamu yararı gözetilerek yapılmasını sağladık. Plansız, projesiz, seçime endeksli veya vatandaşların parti tercihine göre şekillenen, sözde yatırımların devri, bu şehirde kapanmıştır” diye konuştu. 

“İNSANA YATIRIM YAPIYORUZ”

İstanbul’u güçlendirip, kentsel dayanıklılığı artırmak için çalıştıklarına dikkat çeken İmamoğlu, “İstanbul’u ekonomik, toplumsal, çevresel risk ve tehditlere karşı güçlendiriyoruz. Yatırımlarımızla toplumsal bütünlüğü, adalet duygusunu, dayanışmayı ve kardeşliği, vatandaşı olduğu için gurur duyduğu, böyle bir kurumu olduğu için mutlu olduğu, her anından haberdar olduğu için kıvanç duyduğu bir ortamı güçlendiriyoruz. Biz, her şeyden önce ve her şeyden çok, insana yatırım yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda çocukları, gençleri ve kadınları öncelediklerine vurgu yapan İmamoğlu, şu özeti yaptı: 

  • - BB’de 2019 Haziran ayında yüzde 10,27 olan kadın yönetici oranımızı, 2021 Aralık ayı sonu itibariyle yüzde 21,18’e yükselttik. 2019 Haziran ayında yüzde 14,91 olan kadın çalışan oranımızı, 2021 Aralık ayı sonu itibariyle yüzde 17,73'e yükseltmeyi başardık. 
  • -Pandemi döneminde ‘Enstitü İstanbul İSMEK’ eğitim merkezlerini yüz yüze eğitimlere hazırladık ve aynı dönemde 265 bin 619 kişiye uzaktan eğitim verdik. Kurduğumuz İstanbul İstihdam Ofisleri ile bugüne kadar 40 binden fazla İstanbullunun iş sahibi olmasına yardım ettik. 
  • - 2020 yılında 45 bin dar gelirli birey ya da aileye destek olmuşken, 2021 yılında bu sayıyı, yüzde 277 artırdık ve 125 bin dar gelirli birey ya da aileye nakit desteği sağladık. 2021 yılında 263 bin aileye ‘Gıda-Hijyen Koli Desteği’ ulaştırdık. İstanbulkart ile 206 bin birey ya da aileye, ihtiyaç durumuna göre, 100–250–400 TL arasında değişen miktarlarda aylık destek sunduk. 
  • -124 bin çocuğumuza, her ay 8 litre Halk Süt ulaştırdık. Hayırseverlerin desteğiyle ve İstanbul Vakfı aracılığıyla, 231 bin aileye kurban eti dağıttık. 3 binden fazla aileye Yenidoğan Destek Paketi ulaştırdık. 
  • - Yine, ‘Askıda Fatura’ kampanyamızla, 60 binden fazla ihtiyaç sahibi ailenin 100 milyon liraya yakın su ve doğalgaz faturasının ödenmesine yardım ettik. 45 bin aileye ‘Aile Destek Paketi’; 28 bin aileye ‘Anne-Bebek Paketi’; 16 bin gence ‘Öğrenci Destek Paketi’ ile toplamda 16,7 milyon TL’lik destek verdik. İstanbul Halk Ekmek aracılığıyla, 45 binden fazla aileye, ekmek desteği sunduk. 
  • - Pandemi döneminde eğitim ve öğretimin çevrimiçi sisteme taşınmasıyla, ihtiyaç sahibi 40 bin öğrencimize tablet dağıtımı gerçekleştirdik. 2021’de, ‘Yuvamız İstanbul’ çocuk etkinlik merkezlerimizin sayısını 15'den 32'ye çıkardık. Bu senenin sonunda inşallah 70 sayısına ulaşacağız.
  • - 2021-2022 eğitim öğretim döneminde, 52 bin üniversite öğrencimize eğitim desteği sağladık. Ve belediyemiz tarihinde ilk kez, üniversite öğrencileri için 622 yatak kapasitesine sahip 3 kız öğrenci yurdunu açtık, Gaziosmanpaşa erkek öğrenci yurdumuzun da açılışa hazır hale geldiğini duyurmak isterim. İlkokul, ortaokul, lise ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğrenim gören engelli, şehit çocuğu, anne veya babası vefat etmiş olan 80 binden fazla çocuğa, 2021’de, tek seferlik 300 lira nakdi destek sunduk.”

“NASIL BAŞARDIK?”

İmamoğlu, faaliyet raporu sunumunda; dezavantajlı gruplar, çevre, yeşil, raylı sistemler, kara ve deniz ulaşımı, otopark ve yaya ulaşımı, kentsel dayanıklılık (deprem, afet ve diğer kentsel riskler), kentsel dönüşüm, tarım, teknoloji ve akıllı kent, istihdam, kültür sanat ve tarihi miras, yerel demokrasi, iştirakler ve uluslararası ilişkiler alanında yaptıkları yatırımları detaylarıyla anlattı. İmamoğlu, “Nasıl başardık” başlığı altında ise şunları söyledi: 

“Özetle; pandeminin, ekonomik ve toplumsal yükünün bütün ağırlığıyla devam ettiği bir yılda her zamankinden daha fazla ve daha kaliteli hizmet ürettik. Her zamankinden çok daha fazla ve çok daha doğru yatırımlar yaptık. Bizden önceki 25 yılın ortalamasının iki katından daha fazla metro inşa ettik. Peki bunu nasıl başardık? Çok basit bir formülle: Liyakat, şeffaflık ve demokratik katılımdan oluşan ‘İstanbul Modeli’yle. ‘İstanbul Modeli’yle yönettiğimiz yatırımlarla şehrimizi yarınlara hazırlıyor; zor anında ihtiyaç sahibi insanlarımıza destek oluyor, çocuklarımıza ve gençlerimize adil imkanlar sunuyor; üretici ve yaratıcı insanlarımıza yeni fırsat kapıları açıyoruz. Biz ekip olarak, ülkemizdeki ekonomik gelişmenin, ilerlemenin, demokrasinin, kültürün ve sanatın ana motor gücü olan İstanbul’da yapmakta olduğumuz görevin ve sorumluluğun çok farkındayız. Yaptıklarımızın, yapmakta olduklarımızın ve elde etmekte olduğumuz başarıların, sadece bu şehir için değil, tüm Türkiye için çok önemli olduğu iyi biliyoruz. İstanbul Modeli ile elde ettiğimiz değişim ve başarının, Millet İttifakı’nın bu ülkede hayatı nasıl iyileştirebileceğinin garantisi ve teminatı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 86.000 çalışanımızla oluşturduğumuz, idari ve iktisadi yönetim kabiliyetimizi sürekli geliştiriyoruz. Buradan, İBB Meclisi’nden tüm vatandaşlarıma sesleniyorum ki; kim ne derse desin, kim hangi engeli önümüze çıkartırsa çıkartsın, biz, bu şehre yatırım yapmaktan ve insanlarımıza hizmet üretmekten yılmayacağız ve asla vazgeçmeyeceğiz. Bugünün zor koşullarında dahi, tüm zamanların en yüksek yatırımlarıyla tarihi bir başarı elde edebildik. Bundan sonra da yolumuza azimle devam edeceğiz.”

“İSTANBUL’DA YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTİYORUZ”

Önümüzdeki yıllar için raylı sistemlerde var olan ve yeni ihaleye çıkacakları projelerin son durumlarını aktaran İmamoğlu, metrobüs filosunun yenilenmesinden öğrenci yurtlarının sayısının artırılmasına, yeni Yuvamız İstanbul kreşlerinden kente yeşil alan kazandırma çalışmalarına kadar birçok hizmet alanıyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı. “Esas olarak İstanbul’da yaşam kalitesini yükseltiyoruz” diyen İmamoğlu, sözlerini, “Bu aziz şehirde bireysel özgürlüğü, girişimciliği ve üretkenliği tetikleyecek özgür bir hayat kuruyoruz. Vatandaşlarımızın üzerine sinmiş olan yılgınlığı, umutsuzluğu ve korkuyu dağıtıyor, her bir İstanbullunun kendini, eşit ve mutlu hissedeceği bir düzeni kalıcı şekilde yerleştirmek için canla başla çalışıyoruz. Bu zorlu görev için gece gündüz çalışan İBB’nin her kademesinde görev yapan 86.000 mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bu süreçte kaybettiğimiz 263 çalışanımıza Yüce Allah’tan rahmet ve ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yine İBB Meclis üyelerimiz ile çıktığımız yolda inançla, kararlılıkla yürüme gücünü bizlere veren, sevgileriyle, belediyemize sonsuz destek sağlayan 16 milyon İstanbulluya teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde noktaladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
20
açık
Günün Anketi Tümü
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir