Mavi Marmara gemisine düzenlenen ve 9 kişinin öldüğü baskının birinci yılında İsrailli yetkililer, haziran ayı sonunda yola çıkacak ikinci Gazze’ye yardım filosunun uyarılara uymaması halinde bloke edileceğini belirtti. İsrailliler, karşı tarafın silah kullanması halinde, aynı şekilde karşılık verileceğini ifade etti.

31 Mayıs tarihinde Gazze açıklarında yaşanan Mavi Marmara baskınındaki şiddet yöntemini bundan sonraki operasyonlarda kullanmak istemeyen İsrail Ordusu, farklı modeller üzerinde çalışıyor. Bir yıl önce İHH tarafından Gazze’ye ulaştırılmak istenen yardım gemilerini silahla durduran ve dokuz sivili öldüren İsrail Ordusu, önümüzdeki haftalarda yapılması planlanan ikinci büyük yardım organizasyonunu da engellemeye kararlı.

İsrail Deniz Kuvvetleri’nden adını açıklayamayan bir yetkili, gazetecilere yaptığı bilgilendirmede, uyarılara uyulmaması durumunda gemileri şiddet içermeyen yollarla durdurma amaçlı tatbikatlar yapıldığını söyledi.

Yetkili, “Aktivistlere bazı sürprizlerimiz olabilir” şeklinde konuşurken, karşı tarafın çatışmaya girip silah kullanması durumundaysa, aynı şekilde karşılık verileceğini söyledi. Yardım filosunda en az 15 geminin yeralması beklendiği için, İsrail Ordusu’nun yedek muharip güçleri de alarma geçirdiği belirtildi.

ABD: TÜRK HÜKÜMETİYLE KAYGILARIMIZI PAYLAŞTIK

İsrail Ermeni kartını oynuyor

İsrail Meclisi Knesset, Mavi Marmara baskını nedeniyle gerilen Türkiye-İsrail ilişkileri daha da zorlayacak bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Knesset’in her yıl “Ermeni Soykırımını Anma Günü” planladığı duyuruldu.

Knesset Başkanı Reuven Rivlin, “Bir Yahudi ve İsrailli olarak, başka halkların uğradığı trajedileri tanımak benim görevimdir. Diplomatik kaygılar her ne kadar önemli olsa da bunlar başka bir halkın uğradığı felaketi inkar etmemize izin veremez” dedi. İsrail parlamentosu 18 Mayıs’ta Ermeni iddialarının tanınması konusunda bir öneriyi kabul ederek tasarıyı bir alt komisyona iletmişti.