banner314

banner325

Başbakan Erdoğan'dan dersane sahiplerine teşvik önerisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’un Akyazı beldesindeki yeni spor kompleksinin temel atma törenine katıldı.

GENEL 24.11.2013, 14:44 24.11.2013, 23:03
Başbakan Erdoğan'dan dersane sahiplerine teşvik önerisi

AKYAZI STADI’NIN TEMELİNİ ATTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’un Akyazı beldesindeki yeni spor kompleksinin temel atma törenine katıldı. Törene Başbakan Erdoğan’ın yanısıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile spor adamları, milletvekilleri, sporcular ve yaklaşık 500 partili katıldı.

HACIOSMANOĞLU: KULÜBE SİYASET SOKMAYAN TEK BAŞKANIM

Törende konuşan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, siyasete yakın olduğu, spora siyaset karıştırdığı için eleştirildiğini söyledi. Hacıosmanoğlu, "Trabzonspor tarihine baktığınız zaman kulübe siyaseti sokmayan tek başkanım" dedikten sonra şöyle devam etti:
Trabzonspor’un ismini kullanıp Trabzonspor’a hizmet ederek kendilerine makam ve mevki edinen insanlar vardı. Biz siyasetin adamı değiliz, spor adamıyız. Benim yaptığım tek şey var, o da yakın tarihimizin en büyük lideri dediğimiz Sayın Başbakanımızın 10 yılda bu ülkede yaptıklarını millet olarak görüyorum. Spor adamı konuşmaz diyorlar ama spor adamı konuşur. Spor adamı ihale peşinde koşmaz. Kulübü kendi menfaati için kullanmaz. Bu ülkede hizmet eden bir lider varsa onun için spor adamı da konuşur. Konuşmamız lazım. Vatandaş olarak bu ülkenin 10 yılda nereden nereye geldiğini görüyorum. Yurt dışında nasıl karşılanıyorduk, şimdi nasıl karşılanıyoruz. Yurt dışına çıkanlar bunu çok iyi biliyor. Ülkemizin güçlenmesini istemeyen, dünyayı ahtapot gibi yöneten insanlar ve onların da bizim gibi ülkelerin içinde uzantıları var. Onlar hiçbir zaman güçlü ülke olmamızı istemez. El açan ülkeydik ama kucak açan ülke yolunda hızlı adımlarla ilerliyoruz. 1 milyar dolar para almak için dünyayı sömüren insanların karşısında el pençe duran başbakanları unutmadık. Bugün geldiğimiz noktada karşılıksız 2-3 katını bağış yapıyoruz mazlum insanlara. Bunu gören dünyadaki aktörler ve onların ülkenin içindeki uzantıları, ülkemizin böyle devam etmesini istemez. Bu hızla devam edersek bu bölgede planları olanların planları da bozulacak. Hem bu ülkenin üzerine hem de lideri Başbakanımızın üzerine oyunlar oynanıyor. Ben de bir spor adamıyım ama milletin bir parçası olarak bu ülkeyi bu noktaya getiren sayın başbakanımıza minnet duyuyorum. Bundan kim gocunuyorsa gocunsun. Bugün bunu yapıyorum, yarın da yapacağım."
Hacıosmanoğlu bu sırada taraftarların, "Şampiyon yap bizi cehennemde yak bizi" sloganları üzerine de, "Yavaş yavaş. Cenab-ı Allah onu da nasip edecek" dedi.

KILIÇ KONUŞURKEN İLGİNÇ ATKI

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın konuşması sırasında izleyiciler arasında bulunan bir grup Trabzonspor taraftarı sürekli tezahürat yaparken, taraftarlar, üzerinde 'Şike yapmak sanat olsaydı Fener Oskar alırdı' yazan kaşkol açtı. Taraftarların bu tutumu üzerine konuşmasını sinirli ses tonuyla tamamlayan Suat Kılıç protokol tribününe döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, "Bu projeye 'Hayal' dediler, mahkemeye gittiler. Stadın biteceğini Trabzon, Türk futbolu gördü. İnşallah çok kısa sürede biteceğini biz de göreceğiz" diye konuştu.

"STADIN ADINI SİZ BELİRLEYİN"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının başında, Akyazı Stadı’nın temelini attıklarını, kamuoyu araştırması sonucu tesise ad verilebileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, "Ondan sonra stadyumun siz adını nasıl koyacaksanız ona göre de adını koymuş oluruz. Konuşmamın hemen başında 24 Kasım öğretmenler gününün de tüm öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

"ÖĞRETMENLERİNİZİ ARAYIN"

Öğretmenler Günü’nü de kutlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, fedakar, cefakarca çalışan, yaratılmışların en şereflisi olan insanı yetiştirmek için titizlikle mücadele veren öğretmenlere şükranlarını ilettiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
"24 Kasım’da Türkiye genelindeki tüm öğrencilerimize samimi ricada bulunmak istiyorum. Lütfen anaokulu, ilk okul, orta okul, lise öğretmenlerinizi bulun, gidebiliyorsanız gidin ve ellerini öpün. Hallerini sorun. Hiç yapamıyorsanız öğretmenleriniz için hayır duası edin. 'Ya Rab; onlardan razı ol’ diyin. Size okumayı yazmayı öğreten öğretmenler, nefes aldığımız müddetçe onlara borçluyuz, minnettarız. Size, bize hayatı öğreten, özellikle bizi hayata hazırlayan öğretmenler başımızın tacı, gönlümüzün sultanıdır. Altını çizerek ifade ediyorum, öğretmen aldığı maaşın karşılığını veren, memurluk yapan, piyasanın aktörlerinden olan birisi değildir. Öğretmen annemiz kadar, babamız kadar, kardeşimiz kadar değerlidir. Size aile fertleri kadar yakın, uğruna 40 yıl köle olunacak kadar mübarek insandır. Trabzon’da görev yapan tüm öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyorum. Türkiye’deki tüm öğretmenlerimizi yürekten selamlıyorum. Milletçe her birine şükranlarımızı ifade ediyor ve başarılar diliyorum."

"MANZARAYİ GÖRİY MİSUN?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akyazı Stadı'nın yerine de vurgu yaparak, şöyle dedi:
"Trabzon’da içinde bulunduğumuz bu mahalde bir temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Trabzon’a çok önemli bir spor kompleksini kazandırıyoruz. Yeri itibarıyla muazzam. Bir tarafı Karadeniz, arkamızda Karadeniz dağları. Bu manzarayi göriy misun? 795 bin metrekarelik alanda tesis var. İçinde stadyum ve tüm tesisler var. Antrenman tesisleri de bulunuyor. Çok istisnai durumlar haricinde temel atmaya gitmem. Burası benim için de çok büyük önem arz ettiği için temel atma törenine katıldım. Bu stad bizim Trabzon’a sözümüzdü. Tüm zorluklara rağmen sözümüzün arkasında durduk. Bugün stadyumun temelini atıyoruz. İnşallah 2 yıl sonra da açılışını yapacağız. Az önce de söylendi, 230 milyon liralık bedelle yapacağız. Hüseyin Avni Aker 18 bin kişilik."
Bu sırada kalabalıktan birinin sayının daha fazla olduğunu söylemesi üzerine Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"O mi daha iyi biliy ben mi biliyrum? Ben daha iyi biliyorum. Bir delikanlı diyor ki, 40 bin 61 olsun. Sonra 41 bin 61 olsun dedi. Değerli kardeşlerim, seve seve. 40 bin 61’i yapan 41 bin 61’i de yapar. Ama bu stadı doldurmadıktan sonra onun bir anlamı var mı. Bu stadı doldurmanız lazım. Trabzon artık büyükşehir. Yatırımın fizibl olması için buranın dolması lazım. Trabzonluların spor ve futbol aşkını biliyoruz. Üniversiteler arası oyunları burada düzenledik. Buraya yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yaptık. Yüzme havuzlarıyla, spor salonları, atletizm sahaları, tenis kortlarıyla aklınıza ne gelirse. Trabzon’un sporda önemli bir sıçrama yapması lazım. Bunu bekliyoruz. Bu bizim hakkımız. Yatırım yaptığımıza göre karşılığını da alalım. Hep beraber çalışmamız lazım.

UEFA şehirleri arasında Trabzon dünyada inşallah müstesna bir yere sahip olacak. Bu tesiste engelli soyunma odalarından basın toplantısı salonuna, antrenman salonlarından revire kadar ihtiyaç duyulacak her türlü ünite mevcut. 7 çim futbol sahası, 4 tenis kortu, 2 basket sahası, voleybol sahası, kapalı ve açık otoparklar yer alıyor. Trabzon’da bu büyüklükte tesisi inşa edecek yer bulmak çok zordu. Onun için Akyazı’da denizi doldurarak bu alanı oluşturduk. Şimdi bu alanda da stadı inşa ediyoruz. Şu gördüğümüz arkadaki beton kazıklardan 3 bin tane çakılacak zemin sağlam olsun diye. Herhangi bir kayma olmasın diye. Yaklaşık 300 kazık şu anda çakıldı. Stad için doldurduğumuz alan 795 bin metrekare. Bu alan üzerinde 459 bin metrekare büyüklüğünde alan oluşturduk. 155 bin metrekare alana sahip tesisleri inşa edeceğiz."

"2 YIL SONRA MAÇLARI SEYREDECEĞİZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’a yatırım yapma konusunda engel tanımadıklarını da vurgulayarak, Trabzon’a verdikleri sözü tutma konusunda hiçbir mazereti tanımadıklarını anlattı. Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:
"Karada yer yoksa denizi dolduruyoruz ama mutlaka Trabzon’u beklediği hizmete kavuşturuyoruz. Stadın tamamlanmasıyla gerek Trabzonspor, gerek diğer takımlarımız hem lig hem uluslar arası maçları bu stadta ve modern şartlarda yapma imkanına kavuşacak. 10 sene içinde Trabzon’a bir ucundan bir ucuna yaptığımız yatırımların bedeli, 5 katrilyon lira. Acaba bugüne kadar gelen iktidarlar Trabzon’a böyle yatırımlar yaptılar mı? 2 yıl sonra inşallah bu stadta sizlerle birlikte Trabzonumuzun maçlarını seyredeceğiz. Sporun, futbolun sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Sizin hissiyatınızı çok iyi biliyorum. Trabzonspor’un 10 yıllar boyunca nasıl zorlu yollardan geçtiğini, fedakarlıklar yaparak bugünlere ulaştığını çok iyi biliyorum. Gençliğimizde tozun toprağın içinde İstanbul’da parçalanmış ayakkabılarla, bezden toplarla futbol oynamaya çalışıyorduk. Trabzon çok daha kötüsünü gördü. Sokak araları, boş araziler futbol sahasıydı. Kar, güneş, yağmur, sis futbolun bir parçasıydı. Parçalanmış da olsa ayakkabıyı bulamayanlar yalınayak da olsa top peşinde koşturuyordu. Futbol topu bulunamadığından gazete kağıtları yumak yapılarak top oynanıyordu. Trabzon yokluğu, yoksulluğu yaşayarak Türkiye’nin en büyük takımlarından birini çıkarttı. Trabzon’un şampiyonluklarını gördük.

Kendi çabasına sessiz duyarsız kalamazdık. Gençler futbol konusunda bu kadar arzuluyken onlara sırtımızı dönemezdik. Onlarca futbol sahası kazandırdık. Hem Trabzonspor hem 1461 Trabzon’la gerçekten futbol liginde başarılar yakalıyorsunuz. Sizi kutluyor ve tebrik ediyorum. Uluslararası standartlarda Türkiye’nin hiçbir kulübünün bulamadığı tesisi burada kuruyoruz. İki yıl sonra bu tesisler bittiği zaman hepsi bir arada olacak. Antrenmanını burada yapacak dinlenmesi burada. Böyle bir komplekse ilk defa Trabzon sahip olacak."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuşması sırasında bir Trabzonspor taraftarı bordo – mavili kaşkol taktı. Erdoğan, konuşmasının ardından törene katılan bakan ve milletvekilleriyle birlikte butona basarak Akyazı Stadyumu’nun temelini attı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
0
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
2023'te Cumhurbaşkanı kim olmalı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir