Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sanayisiyle ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan tarih ve kültür başkenti Bursa´nın kentsel dönüşümün uygulanması konusunda İstanbul´un ardından ikinci sıraya alınması gerektiğini söyledi.

    6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun´la ilgili toplantı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar´ın da katılımıyla Bursa´da yapıldı. Bursa Valiliği´ne ait Çarşamba´daki yerleşkede gerçekleşen toplantıya; Bakan Bayraktar´ın yanı sıra Bursa Valisi Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve ilgili resmi kurumların bürokratları katıldı.

    Toplantıda konuşan ve kentsel dönüşüm konusunda Bursa´nın beklentilerine değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her yönüyle önemli bir sanayi, ticaret, tarım, kaplıca ve tarih kenti olan Bursa´nın sanayileşmeyi takiben hızlı bir şekilde göç aldığını, alınan göçle birlikte kentteki yapılaşmanın planlamadan saptığını kaydetti. Hızlı göç ve plansız yapılaşmayla birlikte yenilenmesi gereken yapı stokunun da ciddi şekilde arttığını belirten Başkan Altepe, "Bursa şu anda, Marmara Bölgesi içerisinde İstanbul ve Kocaeli´yle birlikte Türkiye ekonomisinin yüzde 60´ını oluşturuyor. Bizim bölgemizde bir sıkıntı yaşansa, sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum. Van´da yaşadığımız örnek ortada. O nedenle, depremsellikle ilgili atılacak adımlarda pilot bölge olmak zorundayız; İstanbul´dan sonra ikinci sırayı almalıyız. Temennimiz budur." dedi.

    Bursa´da yasa hazırlığı öncesinde de kentsel dönüşüm çalışmalarına start verdiklerini, bunlardan bazılarını hukuki düzenlemelerden dolayı çok zor durumlar yaşasalar da çözüme kavuşturduklarını söyleyen Başkan Altepe, kentsel dönüşüm anlamında yönetim olarak tecrübe sahibi olduklarını ifade etti. Kentsel dönüşüm ve yenilenmesi, yıkılması gereken binalar konusunda bilgi birikimine sahip olduklarını kaydeden Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak her gün 1 binayı kamulaştırdıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: "Daha önce Doğanbey´de yaptığımız kentsel dönüşümde, en çok mülkiyet sorunları ve finans konularında sıkıntılar yaşadık. Halkın yüzde 99´uyla anlaştığımız halde, hukuki sorunlarla karşı karşıya kaldık. İnşallah; son yapılan yasal düzenleme, Türkiye genelindeki yenileme ve dönüşümü hızlandıracak. Tecrübelerimizle birlikte, Bursa´daki plansız yapı stokunun eritilmesi noktasında tüm sorunları bir bir çözeceğiz."