Tunceli'de PKK'lı teröristlerin mayınlı saldırısında polis memurları Hakan Yavuz ile Gökhan Büyükarslan'ın şehit edilmesiyle ilgili sert konuşan İçişleri Bakanı Osman Güneş, "böyle eylemsizlik olur mu? Bunun adı eylemsizlik olur mu? Bunun adı resmen savaş ilanıdır. Bunun adı resmen edepsizliktir, hainliktir" dedi.

İçişleri Bakanı Osman Güneş Tunceli Nazimiye'de 2 polisin şehit olduğu patlamanın yaşandığı bölgeyi ziyaret etti.

Saldırının terör örgütünün eylemsizlik kararının olduğu bir dönemde meydana geldiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Güneş, "Değerli arkadaşlarım eylemsizlik bu mudur? Eylemsizlik oraya buraya patlayıcı yerleştirmek midir? Eylemsizlik bu polisleri güvenlik birimlerimiz yeri geldiğinde vatandaşımızı şehit ederek onları acı salmak mıdır? Böyle eylemsizlik olur mu? Bunun adı eylemsizlik olur mu? Bunun adı resmen savaş ilanıdır. Bunun adı resmen edepsizliktir, hainliktir"dedi.

Osman Güneş, saldırıyı gerçekleştirenlerin kirli oyunlardan beslenen insanlık düşmanı hainler olarak tanımlarken, şunları söyledi: "Kandan beslene, kaostan beslenen, gerilimden beslen, bulanık suyu seven ve aslında tam halk düşmanı, insanlık düşmanı olan hain insanlar yıllardır ülkemizde bir oyun sergilemeye çalışıyorlar. Burada gördüğümüz bu acı tabloda bu oyunun bir parçası.

Bu tür oyunlarla, kirli planlarla kandan beslenen bu hainlerin emellerine ulaşması mümkün değil. Bu memlekette burada şehit olan kardeşlerimiz gibi 74 milyon insan yaşıyor. 74 milyonda ortak geleceği paylaşmak konusunda kararlılar. Bu durumdan rahatsız olan kendi halkının çocuklarının eline silah vererek dağa salarak, kan dökerek bir yere varmayı umanların artık bu gafletten uyanmaları, bu kirli tezgahları artık bırakmaları gerekir."