Hasan Türksel, Uluslararası Tahkim'e hakim olarak atandı

Hasan Türksel, Uluslararası Tahkim Kurulu Mahkemelerine ( ICSNGD ) Hakim olarak atanarak ülkemizi gururlandırdı.

Hasan Türksel, Uluslararası Tahkim'e hakim olarak atandı
Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa'nın tanınan ismi Hasan Türksel, Birleşmiş Milletler nezdinde kurulan ve uluslar arası mahkemelere bakan Tahkim Kurulu'na hakim olarak atandı.

Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa'da uzun yıllar Belediye Müdürlükleri ve Belediye Başkan danışmanlığı ve yardımcılığı görevlerini başarıyla yürüten Türksel, uzun bir sınav ve sabrın sonunda bir başarıya daha imza attı.

 Hasan Türksel, Tahkim Kurulu'na hakim olarak atanmasının ardından Aydınses'in sorularını yanıtladı:

Uluslararası tahkim nedir ve Uluslararası Tahkim Kurulu Mahkemeleri'nin görevleri nelerdir?

H. Türksel: "Sivil toplum anlaşmazlıklarının çözümü için Uluslararası Komisyon"

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve Dünya Avrupa Forumu'nun Başkanlığı temsilcilerinin katılımı ile oluşturulmuştur. Bu komisyonu yapılandırma protokolü 11 Mayıs 2005 tarihinde Strazburg'da imzalanmıştır. Ana görevi Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği normlar ve ilkeler çerçevesinde uyuşmazlıkların çözümlerine ulaşmaktır.KOMİSYONUN ANA GÖREVLERİ:

ALTERNATİF ANLAŞMAZLIKLAR UZLAŞMASI:
TAHKİM


* Uluslararası Tahkim ICSNGD ( Washington eyaleti, ABD)
* Ulusal Tahkim Sistemi;
* Mevcut tahkim kurullarının yabancı ülke topraklarında çalışması, arabuluculuk prosedürünün geliştirilmesi
* Kamu ve Özel sektörde ihtiyacı olan kuruluşlar için, 6 Haziran 1956 senesinde New York’ta toplanılmış ve “Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması, İcrası ve Tahkim karar ve esasları” sözleşmesine taraf devletler de, oluşabilecek tahkim ve arabuluculuk gelişim kararları hakkında pratik yardım sağlamak

SİVİL TOPLUMUN GELİŞİMİ:

Irki ve dinsel tolerans, iyi komşuluk ve karşılıklı yardım ilkelerinin yayılım propagandası
* Yabancı ülke toprakları üzerinde interconfessional yerleşim kamu kuruluşları oluşturulması ve iyileştirme çalışmaları – Interconfessional Konsey
* Yabancı ülke toprakları üzerinde kamu kuruluşları ile barışsal çözümler oluşturulması ve iyileştirme çalışmaları – Barıştırıcı Konsey

İNSAN HAKLARININ KORUNMASI
* Yabancı ülke topraklarında, temel insan hakları ve özgürlükleri ihlalinin kabul edilemezliği
* 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilmiş ve açıklanmış, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde belirtilen ilkelerin ve diğer iyileştirici beyanların yabancı ülke topraklarında propagandası

Sizin hukukçu olmadığınızı biliyoruz. Nasıl oluyor da Tahkim, hukukçuların dışında da hakim ataması yapabiliyor. Bu uygulamanın formülü ve altyapısı nedir?

H. Türksel:
 Türkiye de daha Tahkimin ne olduğunu bilmeyen hukukçular var. İlla ki Hukuk Fakültesini bitirmek gerektiğini düşünenler bile çoğunlukta, tabii ki bu kesime hak vermemek elde değil, kaldı ki hukukçu olmadan dünya Tahkim Kurulları'nda çözümsüzlük, anlaşmazlık mahkemelerinde onlarca Hakim ve Yüksek Komiser görevlerini layığı ile yerine getiriyorlar.Bu konularla ilgili zaten Türkiye de ki Tahkim Mahkemesi Başkanı olan Sn. Nuray Ünal Hanımefendi'den de bilgi alınarak, daha verimli araştırmalar yapılabilir. Önemli olan zaten, hangi hususta Tahkim Mahkemesinin olduğu ve o konuda ki profesyonel insanların görevlendirilmesidir. Anlaşılacağı gibi tahkim kurulu başkanı hukukçu ve üyeler kendi alanlarında uzman kişilerden oluşan bir yapılanma şeklidir. Beni de uluslar arası ekonomi alanında yaptığım tez çalışmalarımdan dolayı bu göreve getirdiler. Bende ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye gayret edeceğim."


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TAHIR UMAC 3 yıl önce

size nasil ulasabiliriz baskanim

Avatar
Hasan Şatıroğlu 5 yıl önce

hasan türksel kardeşimize yeni görevinde başarılar dilerim..

Avatar
Mehmet Akdağ 4 yıl önce

Sayın başkanım canı gönülden yeni görevinde başarılar dilerim ...

banner314