banner276

 Eyüp Müftülüğü'nün Kutlu Doğum Haftası programına büyük ilgi

Eyüp Müftülüğü tarafından düzenlenen 2013 Kutlu Doğum açılış programı büyük takdir topladı.

Program, İstiklal Marşımızın ardından Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Erhan METE tarafından okunan Kur’an-ı Kerimle başladı.

Kutlu Doğum açılış programına Eyüp Kaymakamı Osman KAYMAK, Eyüp Müftüsü Dr. Muammer AYAN, Eyüp İlçe Sağlık Müdürü Dr. Metin ASLAN, din görevlileri, dernek başkanları ve muhtarlar katıldı.

Programda söz alan konuşmacılar, Kutlu Doğum vesilesiyle, bize onurumuzu kazandıran Hz. Muhammed’i bize bahşeden Allah’a hamd-ü sena ettiler. Efendimize Salat-ü selam getirdiler.


Eyüp Müftüsü Dr. Muammer AYAN, bütün medeniyetlerin kaynağının peygamberler olduğunu, ancak zaman içerisinde unutulan, değiştirilen, bozulan İslam’ın son bir kere, Hz. Muhammed Mustafa ve Kur’an-ı Kerim ile Allah tarafından güncellendiğini, bundan sonra bir daha güncellenmeyeceğini dile getirerek eksiklerimizi O’ndan öğrenmeye devam etmemiz gerektiğini vurgulayarak, mesela Hz. Muhammed konuştuğu zaman ne söyledi acaba şunu mu demek istedi, bunu mu demek istedi diye soru işareti bırakmadan, iğnelemeden, istihza etmeden konuşur ve jest ve mimikleriyle de asla kimseyi rencide etmezdi. O’nun her alanda örnek olup yolumuzu aydınlatan nurundan istifade etmemiz gerekmektedir.” dedi.
Eyüp Kaymakamı Osman KAYMAK ise yaptığı konuşmada Hz. Peygamber’in nuru ile nurlanmamız ve O’na iyi ümmet olmamız gerektiği üzerinde durarak, bu programı tertip eden Eyüp Müftülüğü çalışanlarına ve katılımcılara teşekkür etti.Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı ve ilgi izlenen sinevizyon gösteriminden sonra, Marmara Üniversitesi İlahiyat fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk BEŞER tarafından verilen “Hz. Peygamber ve İnsan Onuru” konulu konferansa geçildi.

Faruk BEŞER, konferansında, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından başlatılan Kutlu Doğum haftalarının çok isabetli bir organizasyon olduğunu, gayesinden uzaklaştırılmadan devam ettirilmesi gerektiğini, Hz. Peygamber’in nurunun aydınlığına çok ihtiyacımız bulunduğunu belirterek, namazını kılan orucunu tutan insanların bile yanlışlarının bulunabileceğini, şirke düşebileceğini, Allah’tan başka kimseye Allah’a ait sıfatların verilmemesi gerektiğini vurguladı.


Esasen Allah’ın onurlu yarattığı insanın kendi onurunu unutmaması gerektiğini, asıl onurun kula kul olmamaktan ve yalnız Allah’a kul olmaktan geçtiğini, Allah’tan başkasına ibadet etmemenin, yalnız Allah’a ibadet etmek gerektiğini, hatta bütün mubah amellerimizi bile ibadete dönüştürmek gerektiğini vurguladı.

Hayvanların ve çevrenin de onurunu korumak gerektiğini de ifade eden, BEŞER, ilgi ve dikkatle takip edilen konuşmasında daha birçok konuya değindi.Sonunda bir dinleyicinin, Kur’an okuma karşılığında ücret almanın hükmünü sorması üzerine, Kur’an okuma karşılığında ücret almanın caiz olmadığını, İmam Birgivi’nin ve İbn Abidin’in görüşleri doğrultusunda haram olduğunu anlattı ve program sona erdi.

Samimi bir atmosfer içerisinde izlenen Konferansın dinleyiciler tarafından büyük memnuniyetle karşılandığı görüldü.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner246

banner278

banner55

banner245