banner276

Her sandığa 9 AKP'li bakacak

 Milliyet yazarı Şükrü Andaç, Bakan Egemen Bağış'ın seçimlerle ilgili konuşmasını köşesine taşıdı. İşte o yazı:

Zeyrekhane’deki sohbetin ardından bu kez durak Eyüp Sultan oluyor. Bakan Egemen Bağış’la buradaki görüşmedeki ana konu seçim... Ak Parti’nin seçime nasıl hazırlık yaptığını detaylarıyla paylaşan Bağış, “Ak Parti her sandık için 9 kişilik yönetim kurulu oluşturuyor. Bunların içinde 2 kişi (bir asil, diğeri yedek) sandık müşahidi oluyor. Diğerleri seçmeni karşılama, rehberlik hizmetleri veriyor. Kendi sandığındaki seçmenin durumunu takip ediyor” diyor.

“Türkiye’de seçimlerde kaç sandık kuruluyor?” sorusuna Bağış’ın gece yarısı telefonla aradığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve Genel Sekreter Haluk İpek yanıt veriyor:

“Seçimlerde kurulacak sandık sayısı 199 bin 125. Parti olarak şu anda 8 milyon 559 bin 464 üyemiz var. Üyelerimizin tamamı uzun süredir ev ziyaretlerine gidiyor.”
200 bin sandık, her bir sandık başında 9 kişi denildiğinde basit hesapla Ak Parti’nin seçime 1.8 milyon kişilik sandık koruma ekibiyle hazırlandığı görülüyor. Ekrem Erdem ise gönüllü destekle birlikte bu sayının 2.5 milyonu bulduğuna işaret ederken, şu ana kadar bu kişilerin yüzde 70’inin isimlerinde karar kılındığını hatırlatıyor.

Seçim bittiğinde işlerin son bulmadığını belirten Bakan Bağış, oy sayımıyla birlikte bu görevlilerin sonuçları anında ilçe yönetimiyle paylaştığını anlatıyor. Burada da bir performans kriteri belirleyen Ak Parti yönetimi belirlenen süre içinde sonuçların gelmediği sandık görevlilerinin bir daha bu işe aday olamayacağı kriterini uyguluyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner246

banner278

banner55

banner245