banner325

TBMM açılış resepsiyonunda liderlerden önemli açıklamalar

YENİ Yasama Yılı'nın açılışı dolayısıyla TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından mecliste resepsiyon verildi. Resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi'nin...

POLİTİKA 01.10.2014, 22:11 01.10.2014, 22:36
TBMM açılış resepsiyonunda liderlerden önemli açıklamalar

YENİ Yasama Yılı'nın açılışı dolayısıyla TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından mecliste resepsiyon verildi. Resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi'nin kuşatıldığı iddialarıyla ilgili olarak, "Süleyman Şah bunların hepsi uydurma şeyler. Türbeye herhangi bir şey olması durumunda Türkiye'nin atacağı adım bellidir hassasiyetimiz bellidir" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Seda Çiçek TBMM'nin 24'ncü dönüm 5'nci yasama yılı nedeniyle Şeref Salonunda resepsiyon verdi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve çok sayıda siyasi ve davetli katıldı. Resepsiyona 1 saat 10 dakika geç gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, gelir gelmez TBMM Başkanvekili makam odasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yanına gitti.

Saat 19.00'da TBMM Şeref Salonunda düzenlenen yasama yılı açılış resepsiyonunda TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve eşi Seda Çiçek davetlileri kapıda karşıladı. Çiçek çifti, çok sayıda milletvekilliyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Karşılama töreni sırasında ayakta bekleyen Seda Çiçek yorgun düştü ve bir süre oturarak dinlendi ve korumasının getirdiği su ile yanındaki ilacını içti. Resepsiyona ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Kılıçdaroğlu, yaklaşık 10 dakika resepsiyonda kaldıktan sonra ayrıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan saat 19.45 sıralarında TBMM'ye geldi. Erdoğan çiftini Çiçek çifti karşıladı. Şeref Salonuna gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada çok sayıda davetliyle tokalaştıktan sonra TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile birlikte TBMM Başkanvekili odasına geçti. 

Saat 20.10'da Başbakan Ahmet Davutoğlu resepsiyona geldi. Burada davetlilerle tokalaşan Davutoğlu, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Çiçek'in bulunduğu odaya gitti. Bir süre burada görüşen, Erdoğan, Çiçek ve Davutoğlu birlikte Şeref Salonuna geldi. 

DAVUTOĞLU, BAHÇELİ'NİN YANINA GİTTİ

Başbakan Davutoğlu, Şeref Salonuna tekrar geldiğinde, partililerle birlikte sohbet eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanına gitti ve burada bir süre sohbet etti. Ardından da TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Bahçeli'nin yanına gitti.

YORUM YAPMAM DOĞRU OLMAZ

Resepsiyona katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin yarın Meclis'e gelecek tezkereyle ilgili soruları üzerine Erdoğan, "Grupların kanaatleri üzerine yorum yapmam doğru olmaz. Her grup kendi kanaatini açıklamakta serbesttir. Ben bu tezkereyi destekliyorum. Tehdit altında olan ülke konumdayız. Bunlara karşı tavrı ortaya koymamız lazım. Yarın parlamentoda hükümetin düşüncelerini göz önüne alarak bir karar verecektir. Türk askeri gidecek mi falan onları konuşmamız doğru değildir. Birçok devlet başkanıyla görüşmemiz var görüşmelerin içeriğini açıklayamam" dedi.

ERDOĞAN'DAN, 'SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ' AÇIKLAMASI: HEPSİ UYDURMA

Süleyman Şah Türbesi'nin kuşatıldığı iddialarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Süleyman Şah bunların hepsi uydurma şeyler. Türbeye herhangi bir şey olması durumunda Türkiye'nin atacağı adım bellidir hassasiyetimiz bellidir" açıklamasını yaptı.

BAHÇELİ'DEN ÇÖZÜM SÜRECİ ELEŞTİRİSİ 

Burada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerin çözüm süreciyle ilgili sorularını yanıtladı. Bahçeli, çözüm sürecini kabullenmedikleri için süreç için atılan yeni adımları düşünmediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çözüm sürecine yönelik yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan olduğu dönemden itibaren çözüm süreci ile ilgili her değerlendirmesini, aldığı her kararı gözden geçirmesinde yarar var. Bunun başlangıç tarihi 1 Ağustos 2009'dur. O günden bu güne kadar ne yapılmışsa gözden geçirmesinde ülkemiz açısından yarar vardır, kendisi açısından da çelişkilerden kurtulma olur" dedi.

Bahçeli, Meclis'e gelecek tezkerede yabancı askerin konuşlanmasına izin veren içeriklerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine, "Tezkereler standarttır. Bürokrasinin bir kalıbı vardır, bu kalıp çerçevesinde oluşturulur. MHP'nin görüşleri yarın Mecliste anlatılacak" dedi.

KILIÇDAROĞLU: "AMAÇ SURİYE REJİMİNİ DEVİRMEK"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, resepsiyonda gazetecilerin tezkereyle ilgili sorusunu yanıtladı. Türk askerinin yabancı ülkenin sınırlarına girmesini istemediklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Tezkereye 'evet' derdik, ancak doğru tespit yapılmadı. Sadece IŞİD olsaydı işin ucunda 'evet' derdik. Kesinlikle Türk askerinin yabancı topraklara girmesini istemiyoruz. IŞİD ile mücadele etmek istiyorsanız önce Türkiye sınırları içinde edilmeli. IŞİD işin gerekçesi asıl amaç Suriye rejimini devirmek" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerle sohbeti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık divan odasına girmesini eleştirdi. Gazeteciler de TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e Bahçeli'nin eleştirisini sordu. Çiçek, "Saygı duyarım, ama bir yanlış bilgi olarak söylenmiş olması lazım. Ben uzun süre burada bulundum. Ondan sonra sayın Cumhurbaşkanı ile beraber şeref salonunun önemli bir kısmını dolaştık. Birkaç dakikalık dinlenme molasıdır. Başbakan da zaten en son geldi. İçerde kaldığı süre 2-3 dakikayı geçmez. Buna özel bir anlama yüklemek doğru değil" diye konuştu.

DAVUTOĞLU: YARIN KİM IŞİD'İN YANINDA ANLAYACAĞIZ

Yeni Yasama Yılı'nın açılışı dolayısıyla düzenlenen TBMM'deki resepsiyona katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu tezkerenin partiler için bir imtihan olacağını belirterek, "Yarın kim IŞİD'in yanında kim karşısında göreceğiz, yarın CHP ve HDP için imtihan günüdür. CHP hayır derse tarihe IŞİD'in yanında yer almış olarak geçecektir" dedi.

"PYD, SURİYE MUHALEFETİNE KATILMIŞ BUGÜN IŞİD ALANDA BÖYLESİNE BİR GÜÇ BULAMAZDI"

PYD'nin bir dönem yaptığı hataları bugün Kürtlerin ödediğini savunan Davutoğlu şöyle konuştu:

"PYD ile geçen sene diyalog kurduk. O dönemde yapılan hataların bedelini şimdi Kobani'deki Kürtler ödüyor. Çünkü o zaman PYD'ye söylenen çok açık bir mesaj vardı; Özgür Suriye Ordusu ile birlikte davranın, bu kuzey kuşağında teröre ve rejime izin vermeyin, birlikte çalışın. Suriye rejimi ile aranıza mesafe koyun ve Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirin. Eğer bunlar yapılmış olsaydı, geçen sene Özgür Suriye Ordusu ile PYD, Suriye muhalefetine katılmış olsaydı rejim ile işbirliği yapmak yerine, bugün IŞİD alanda böylesine bir güç bulamazdı."

"DEMİRTAŞ'A 'TEZKEREYE HAYIR DEMEYİN' DEDİM"

Başbakan Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a, tezkereye 'hayır' dememeleri gerektiğini söylediğini belirterek, "Kendisine söyledim, Kobani'ye yardım etmemizi bekliyorsanız bu tezkereye hayır dememeniz lazım. Bu tezkere Suriye'de IŞİD'e karşı ve benzeri terör örgütlerine karşı, bütün terör örgütlerine karşı çıkartılan bir tezkere" diye konuştu.

MÜLTECİLERE İLKELİ EŞİT DAVRANILMALI

Mülteciler konusunda herkesin eşit davranması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Bizim arzumuz, beklentimiz, herkesin mülteciler konusunda ilkeli ve eşit davranmasıdır. Bir gurup mülteci geldiğinde benim akrabam deyip sahip çıkmak, başka mülteci grup geldiğinde, ona sahip çıkıldığında eleştirmek, bu doğru bir şey değil" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
22°
sisli
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oyunu hangi partiye vereceksin?
Namaz Vakti 22 Ağustos 2019
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:12
İkindi 16:59
Akşam 20:03
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 1 3
2. Sivasspor 1 3
3. Malatyaspor 1 3
4. Denizlispor 1 3
5. Alanyaspor 1 3
6. Antalyaspor 1 3
7. Çaykur Rizespor 1 3
8. Trabzonspor 1 1
9. Kasımpaşa 1 1
10. Ankaragücü 1 1
11. Konyaspor 1 1
12. Gençlerbirliği 1 0
13. Göztepe 1 0
14. Kayserispor 1 0
15. Galatasaray 1 0
16. Beşiktaş 1 0
17. Başakşehir 1 0
18. Gazişehir 1 0
Takımlar O P
1. Fatih Karagümrük 1 3
2. Ümraniye 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Menemen Belediyespor 1 3
5. Osmanlıspor 1 3
6. Akhisar Bld.Spor 1 3
7. Hatayspor 1 3
8. İstanbulspor 1 1
9. Erzurum BB 1 1
10. Keçiörengücü 1 1
11. Boluspor 1 0
12. Adanaspor 1 0
13. Altınordu 1 0
14. Altay 1 0
15. Bursaspor 1 0
16. Balıkesirspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Eskişehirspor 1 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Man City 2 4
4. M. United 2 4
5. Brighton 2 4
6. Tottenham 2 4
7. Bournemouth 2 4
8. Sheffield United 2 4
9. Everton 2 4
10. Burnley 2 3
11. Norwich City 2 3
12. Leicester City 2 2
13. Wolverhampton 2 2
14. Crystal Palace 2 1
15. Chelsea 2 1
16. West Ham 2 1
17. Aston Villa 2 0
18. Newcastle 2 0
19. Southampton 2 0
20. Watford 2 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 1 3
2. Sevilla 1 3
3. Mallorca 1 3
4. Real Valladolid 1 3
5. Athletic Bilbao 1 3
6. Atlético Madrid 1 3
7. Deportivo Alaves 1 3
8. Osasuna 1 3
9. Granada 1 1
10. Villarreal 1 1
11. Real Sociedad 1 1
12. Valencia 1 1
13. Eibar 1 0
14. Real Betis 1 0
15. Barcelona 1 0
16. Getafe 1 0
17. Leganés 1 0
18. Levante 1 0
19. Celta de Vigo 1 0
20. Espanyol 1 0
Günün Karikatürü Tümü