banner314

banner325

(Görüntülü) Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu altın kaplama klozet için saraya davet etti

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı sarayının altın kaplama klozeti olduğunu öne sürerek eleştiride bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu Genel Sekreterlik aracılığı ile davet ettiğini açıkladı"

POLİTİKA 01.06.2015, 18:26
597

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı sarayının altın kaplama klozeti olduğunu öne sürerek eleştiride bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu Genel Sekreterlik aracılığı ile davet ettiğini açıkladı. Erdoğan, "Bu sabah Genel Sekreterim kanalıyla yazılı olarak kendisine bildiride bulundum ve cumhurbaşkanlığı külliyesine davet ettik.

Gel bütün tuvaletleri gez. Bakalım bir tane altın kaplama klozet bulabilecek misin? Eğer bulursan ben cumhurbaşkanlığı makamından çekileceğim. Ama bulamazsam şu CHP'nin başına bela olmaktan çekilecek misin?" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ana uçağı ile geldiği Iğdır'da, Zübeyde Hanım Bulvarında yaklaşık 7 bin kişiye hitap etti. Kürt, Azeri, Sünni, Caferi olabilineceğini, hep birlikte Türkiye olduğumuzu unutmamız gerektiğini anlatan Erdoğan, konuşmasında Hacı Bektaşı Veli, Mehmet Akif'in öz deyişlerinden söz etti.

Dün Abdulhamit, Adnan Menderes için söylenenleri, bugün kendisi için söylendiğini anlatan Erdoğan, 12 yılda vesayetle çarpışa çarpışa bu günlere geldiklerini belirtti. Muhalefetin imam hatip, dini müesseselere ve millete karşı ortaklık kurduğunu iddia eden Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanı külliyesinde klozetlerin altın kaplama olduğunu savunan ana muhafelete dün akşam TRT'den hodri meydan dediğini hatırlattı. Bugün sabah Genel Sekreter kanalıyla tuvaletleri gezip görmesi için Cumhurbaşkanlığı külliyesine davet ettiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"GEL BÜTÜN TUVALETLERİMİZİ GEZ" "Klozetler altın kaplamaymış. Dün akşam TRT'de canlı yayındaydım, oradan hodri meydan dedim. Ve bu sabah da Genel Sekreterim kanalıyla yazılı olarak kendisine bildiride bulundum ve cumhurbaşkanlığı külliyesine davet ettik. Gel bütün tuvaletleri gez. Bakalım bir tane altın kaplama klozet bulabilecek misin? Eğer bulursan ben cumhurbaşkanlığı makamından çekileceğim. Ama bulamazsam şu CHP'nin başına bela olmaktan çekilecek misin? Eğer zerre kadar kişilik varsa, haysiyet varsa bu yazılı davetime uyar gelir orayı gezer. Aksi takdirde söyleyeceğim başka şeyler var. Şimdi onlara girmiyorum. Bunların kılavuzu karga. Şu hale bak. Günlerdir söylediği laf bu, altın klozet. Yahu bir siyasetçi bir partinin genel başkanı olduğunu iddia eden kişi bu tür yalan yanlış şeyler söyler mi ya? Biz geldiğimizden beri bardak çanakla uğraşıyor. Geldiğimizden beri ne bardak aldık, ne çanak aldık. Ama iftira atacak ya, tutmasa iz bırakır. Mantık bu. Hepsi aynı."

"ONLAR KAÇACAK BİZ KOVALAYACAĞIZ"

7 Haziran bir milat olduğunu ve unutulmamasını isteyen Erdoğan, 6-8 Ekim olaylarında insanları sokağa döken, 50 kişinin ölümüne yol açan eş başkanın bir eline saz diğer eline mikrofon verdiklerini belirtti. İstanbul elitlerin seferber olduğunu ileri süren Erdoğan, şöyle devam etti: "Şimdi küçük imamlar buradan başladı. Onlar da kaçıyor. Niye? Dedik ya 'inlerine gireceğiz' diye, onlar kaçıyor. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Hukuk içinde ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bakın şunu söylüyorum Iğdırlı kardeşlerime, Iğdır bu oyuna gelir mi? Ama o zaman 7 Haziran bir milattır unutmayın. 6-8 Ekim olaylarından insanları sokağa döküp 50 kişinin ölümüne, HDP'nin eş genel başkanını eline saz tutuşturarak, bar sanatçısı havasında pazarlıyorlar. Bir eline saz veriyorlar, bir eline mikrofon. Bunları da artık görmeye başladık. Böylece pazarlamaya çalışıyorlar. Söylüyorum bugüne kadar Kürt kardeşlerimin tarihi kültürü inancı için tek söz çıkmamış olanların barajı geçmesi için İstanbul'daki elitler seferber olmuş durumda. Aydın maydın geçinenler var. Bunlar ne aydın? Bu ülkede 50 kişinin ölümüne neden olan bir insana aydın denilebilir mi? Bunlar kandan besleniyor kandan. Yaptıkları iş bu. Arkalarında terör örgütü olmasa bu olayları yapmaları mümkün değil."

ARKALARINI DÖNEREK PROTESTO EDENLERE TEPKİ VERDİ

Havalimanından miting alanına otobüsle geçerken Dörtyol kavşağında 15-20 kişilik bir grubun sırtlarını dönerek protesto etmelerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çok enteresan şurada bir grup, afedersiniz edebim müsade etmiyor sırtlarını dönerek işaret yapıyorlar. Ya siz de zerre kadar nezaket, haysiyet varsa, zerre kadar kabiliyetiniz varsa siyasette yer parlamentodur. Orada konuşursunuz, meydanlarda konuşursunuz. Bu tür afedersiniz ahlaki olmayan yöntemlerle bir yere varamazsınız. 40 yıldır siyaset yapıyorum ben. Bunun içinde dini ahlaki terbiyem hiçbir zaman böyle bir yönteme tevessür etmeye müsade etmemiştir" diye konuştu.

"DAĞA KAÇIRDIKLARI YAVRULARA ZERDÜŞTLÜK EĞİTİMİ VERİYORLAR"

Eleştirilerine devam eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şunları söyledi: "Çıkmış 'Taksim bizim Kabe'mizdir' diyor. İnançlı dindar Kürt kardeşim 'Taksim benim kabem'dir der mi?' Bir zamanlar CHP'liler hangi zihniyeti konuşuyordu? 'Kabe arabın olsun bize Çankaya yeter.' Birbirlerinden farkı yok. Ama bizim Kabe'miz Mekke. Ben inançlı, dindar Kürt kardeşlerime sesleniyorum: Bunların dağa kaçırdıkları yavrular var. Hangi dini eğitimi veriyorlar bunlara. Zerdüştlük eğimini veriyorlar. Nerede dağlarda. Dağdakilerin İslamla mislamla alakası yok. Ateizm, Marksizm bunların çıkış yolu. Böyle bir noktanın içindeler. Ve inanıyorum ki ülkemde benim dindar Kürt kardeşlerim bu oyunu bozacak. Çünkü biz Diyanet'i kaldıracağız diyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığından bir Kürtçe mealli Kuran'ı Kerim aldırttım onu gösterdim meydanlarda."

"EY BAHÇELİ"

Bu tür eleştirilerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, MHP'nin lideri Bahçeli'nin "Ya istifa et ya mercedes'i iade et" dediğini ileri sürdü. Beyefendinin eseri antika, eski araçlar kullandığını, bu taşıtlarının fiyatına bir mercedes alınamayacağını iddia eden Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli'yi eleştirirken şöyle konuştu: "Daha dün sırf 'Kürtçe türkü okuyacağım' dediği için Ahmet Kaya'yı lince tabi tutanlar bugün birden bire eş başkan sevdalısı oldular. Şimdi var güçleri ile bölücü örgütün partisinin barajı aşması için çaba sarf ediyorlar. Neymiş bu parti barajı geçemezse kaos olurmuş, erken seçim olurmuş. Bu MHP değil mi bizi IMF'ye borçlu kılan iktidarın ortağı? Kendin gittin, 5 yıl yönetemedin. Kimden aldık biz hükümeti DSP, MHP, ANAP'tan aldık. IMF'ye bu borçları kim ödedi, biz ödedik. Milliyetçilik bu. Bitmedi. Dış borç neydi bilyor musunuz? Yüzde 73-74 idi. Ama şimdi yüzde 30'a kadar geriledi. Bitmedi 25 tane banka hangi dönemde iflas etti. Ey Bahçeli senin döneminde."

"VAR MI ARTIRAN?"

Muhalefetin vermeyi planladığı zamları eleştirirken Erdoğan, "Tüm muhalefete sesleniyorum: Memurdan işçiden zorunlu tarasarruf altında kesilen para neydi? 15 katrilyon. KEY dediler. Onun altında kesilen neydi 3.5 katrilyon. Ne yaptı: 18.5 katrilyon bugünün rakamıyla 18.5 milyar. Bu borçları biz ödedik. Hala kalkmışlar, birisi memura şunu veriyorum, öbürü bunu vereceğim diyor. Ben de diyorum ki var mı artıran? Dürüst olun. Siz maaş ödemeyediniz ya. Gittiniz zorunlu tasarrufla memurun, işçinin maaşını kestiniz. Biz geldik ödedik. Bununla da kalmadık. Devletin enflasyon olarak durumu neydi 2002 sonunda, yüzde 30'du. Şimdi tek haneli rakam" diye konuştu.

Muhalefete gönül verenlere seslenen Erdoğan'ın dili sürçtü ve 7 Haziran yerine "7 Mart" dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "MHP'ye, CHPye, HDP'ye gönül veren kardeşlerime özelikle Kürt kardeşlerime sesleniyorum. 7 Mart bu ülkenin miladı olacaktır. Ben milletin tarafındayım. Partilere eşit mesafedeyim. Doğruyu söylemek zorundayım.Çözüm süreci bölücü örgüte, onun güdümündeki partiye rağmen bugünlere geldi. Van'da billboardlara kan akan musluklar koymuşlar. Böyle bir şey olabilir mi? Ama bunlarda var. Şunu bilmeleri lazım; zulüm ile abad olunmaz. Eninde sonunda sandık muzaffer çıkacaktır."

ÜNİVERSİTELİLERLE MEZUNİYET FOTOĞRAFINA GİRDİ 

Iğdır'dan Ana uçağı ile Erzurum'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, kent girişinde 50 kadar atlı ciritçi tarafından karşılandı. Yol boyu sevgi gösterilerinde bulunulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Üniversitesinden mezun olan kepli öğrencilerin Çift başlı Kartal anıtı önünde fotoğraf çektirdiğini görünce otobüsten indi. Öğrencilerle birlikte mezuniyet fotoğrafı çektiren Erdoğan, 'Cumhurbaşkanı Erzurumlularla buluşuyor' mitingine katıldı. İstasyon Meydanındaki mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hele Dadaş hoş musan Maşallah. Dadaş hoşsa iş bitmiştir" dedi. 'Erzurum seninle gurur duyuyor. Dik dur eğilme Erzurum seninle' sloganlarının atılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Size bir şükran borcum var. 10 Ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 69 oyla bu kardeşinize destek oldunuz" dedi. DADAŞ SANA KURBAN DADAŞ 

Birilerinin kurusıkı atttığını, milliyetçiliğin halka hizmetle olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı  Erdoğan, bunların kafatası milliyetçisi olduğunu, hizmet milliyetçisi olmadıklarını ileri sürdü. Yıl sonunda Erzurum- Rize arasındaki Ovit tüneli inşaatının biteceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas'a kadar inşası devam eden hızlı trenin Erzincan üzerinden Erzurum'a buradan Kars'a kadar uzatılacağını belirtti. "Dadaş sana kurban dadaş" diyen Erdoğan, 'Huma kuşu yükseklerden seslenir/ yar koynunda bir çift suna beslenir/ sen ağlama kirpiklerin ıslanır/ ben ağlım ki belki gönül uslanır' türküsünün ilk dörtlüğünü okudu.

'ALTIN KAPLAMALI KLOZET' KONUSUNU DEĞERLENDİRDİ 

"Artık Erzurum hep gülsün, Erzurum'la birlikte Türkiye gülsün" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'altın kaplamalı klozet' iddiasına  karşılık CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin imzasıyla yapılan açıklamayı değerlendirdi. Erdoğan şöyle devam etti: "Kılıçdaroğlu diyor ki, şu edepsizliğe bak Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki klozetler altınmış, altın kaplamaymış. Dün akşam TRT'de canlı yayında açıkladım. Bu sabah mektup gönderdim hemen yazılı. Bunu ispatlamakla mükellefsin. Davet edin, gelsin gezsin. Bakalım nerede bir altın kaplama klozet var. Ama bazen benim vatandaşımın saflığı tutuyor, bu tür vatandaşlara da inanıyor. Onun genel sekreterinden 'kaçak sarayı önce kaçak olmaktan çıkar' diye cevap geliyor. Bu konuda Danıştay buranın kaçak olmadığını defaatle yayınladı. Bunlar hukuktan anlamazlar. Bunun o cevabını yazan kişisi zaten cahili cühela. Bunlar danıştay kararı da dinlemez. En sonunda bana bunu dedirtecekler: Ne zamandan beri Beştepe külliyesinin tuvaletlerini gezdin, oranın temizliğini yaptın da bunların altın suyuna batırılmış klozet olduğunu gördün? O zaman bunun kılavuzu berbat. Kılavuzu karga olanın vay haline. Kargaya da hakaret etmiş oluyoruz. Alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım. Eğer saygısızlık yapan varsa karşılığını bulacak."

BAHÇELİ'YE 'İSPAT ET' ÇAĞRISINDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili olarak şu iddialarda bulundu: "Milliyetçilik yapan partinin genel başkanı, eğer bölücü örgütün güdümündeki parti meclise girmezse ülkede kaos çıkacağını erken seçime gildeceğini söylüyor. Daha ilginci eş başkan da aynı şeyi söylüyor. Bana terör örgütüyle masaya oturduğumu söylüyor. Ayn zamanda ekibimle başbakanlığım döneminde de defalarca meydanlarda dedim. 'Nerede siyasi kadromdan bir arkadaşım İmralı'dakiyle masaya oturdu? İspat et edemezsen alçaksın' dedim Bahçeli'ye. Şimdide Cumhurbaşkanlığı makamına hakaretle aynı şeyi söylüyor. Bende söylüyorum şunu: Eğer bunu ispat edemezsen alçaksın, namertsin. Çünkü Tayyip Erdoğan ne bir terör örgütü mensubuyla, ne İmarlı'dakiyle masaya oturmuştur, ne bir mektup göndermiştir. Hukuk da bir kaide vardır. İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Şimdi ha Kılıçdaroğlu ha Bahçeli ha diğeri. Bunların birbirinden farkı var mı? Hepsi aynı."

KILIÇDAROĞLU'NA İTHAFEN HİKAYE ANLATTI

Iğdır'dan geldiğini, seçmenin tehdit edildiğini öne süren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afedersin, koordinasyon merkezinin önünden geçerken hepsi malum sırtını dönüyorlar" diyerek eleştiride bulundu. 

Erdoğan konuşmasının sonunda muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na ithafen Erzurum ağzı ile şu hikayeyi anlattı: "Mehmet Ağaya sormuşlar? Yusuf'u mu seversin Asım'ı mı? Mehmet ağa 'Yusuf' u demiş. Niye diye sormuşlar? 'Asım bir yalan söylir bir doğru. Yusuf hep yalan söylir, beni yormir' demiş. Anladık mı? Kılıçdaroğlu sağolsun, milleti yormir. Yalan söylemediği zamanlar da yanlış söylir. Kağıthane'ye 'Kağıttepe' der. İzmir'e gidip 'Haliç'i temizleyeceğiz' diyir. Lefter'i kaleci zannedir. Birde yürüyen merdivenden tersten inmek gibi alkışkanlığı var. Türkiye böyle bir ana muhalefeti hak etmiyor."

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 05 Temmuz 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Konyaspor 30 30
15. Malatyaspor 30 29
16. Çaykur Rizespor 30 29
17. Kayserispor 29 28
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Altay 32 51
6. Akhisar Bld.Spor 31 51
7. Fatih Karagümrük 31 50
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir